SSK Prim Geri Ödeme Hesaplama Nasıl Yapılır?

ssk prim geri odeme nasil yapilir
ssk prim geri odeme yontemleri

SGK’ya ödenen primler kişinin emekli olmasına yetmediği takdirde geri alınabiliyor. Bu yazıda SSK prim geri ödeme konusundaki bilgileri derledik ve sizlere sunuyoruz.

SSK Prim Geri Ödeme Şartları

SGK prim geri ödeme için bazı koşullar öne sürüyor. SSK prim geri ödeme konusunda şart koşulan kurallar şunlardır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılmış bulunan ödemelerin geri alınabilmesi için erkek personelin 60, kadın personelin ise 58 yaşını doldurmuş olması gerekiyor.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenen primlerin bahse konu vatandaşın emekli olması için yetersiz kalmış olması gerekiyor. Yani vatandaşların çalışma süreleri, yaşları ve ödedikleri prim tutarı emekli olması için yeterli ise, bu durumda vatandaş emekli ediliyor. Kendisine o güne kadar yaptığı ödemeler iade edilmiyor.
 • Prim geri ödeme hakkından faydalanmak isteyen vatandaşların doğum ya da askerlik nedeni ile yapmış oldukları borçlanmalar da toplam hizmete dahil edildiği halde prim gün sayısının yine de emekli olmak için yetersiz kalması gerekiyor.

Yukarıda sayılan koşullar tam olarak sağlanamadığı takdirde, SSK primlerinin geri alınması mümkün olmaz.

SSK E Bildirge Başvuru, Giriş, Onaylama Ve Son Gün hakkında detaylar yazımızdadır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  ALO SSK Ücretli Mi? Telefon Numarası Ve Randevu İşlemleri

SSK Prim Geri Ödeme Toptan Yaşlılık Ödemesi

SGK’ya ödenen primlerim vatandaşın emeklilik hakkı elde etmek için yeterli olmaması halinde bir önceki bölümde de bahsedildiği gibi primler geri alınabilir. SGK resmi iş dilinde bu ödemeyi ‘’Toptan Yaşlılık Ödemesi’’ olarak adlandırıyor. Toptan yaşlılık ödemesi uygulamasından SSK’ya (4A) bağlı olarak çalışan kişiler, memurlar ve BAĞKUR mensupları faydalanabiliyor.

SSK prim geri ödeme uygulamasından faydalanmak için çalışılan iş koluna göre öne sürülen şartlar şunlardır:

 • Bahse konu vatandaş SSK mensubu ise, işten ayrılmış olması gerekiyor.
 • SSK prim geri ödemesinden faydalanmak isteyen vatandaş BAĞKUR mensubu ise iş yerini kapatmış olması gerekir.
 • Toptan yaşlılık ödemesi uygulamasından yararlanmak isteyen vatandaş memur ise, bu haktan faydalanabilmesi için işinden ayrılmış olması gerekiyor.

Bir önceki bölümde anlatılan şartlar ile bu bölümde anlatılan koşulların tamamı sağlanması halinde vatandaşlar geçmiş tarihlerde adlarına yatan SSK primlerini geri alabiliyorlar.

SSK Prim Geri Ödeme Hesaplanması

SSK prim geri ödeme hesaplanması çok kolaydır. Bu konuyu bir örnek ile açıklamak gerekirse söylenebilecekler şunlardır:

 • Başvuru sahibi erkek olup 7000 prim gününü tamamlayınca emekli hakkı elde edebilecek iken, kendisi 60 yaşını doldurduğu halde, adına ödenen prim tutarı sadece 1600 TL ise emekli olmaya hak kazanamaz. Ödemiş olduğu 1600 günlük prim tutarı kadar bir miktarı geri alabilir.
 • Başvuru sahibi kadın olup 7000 prim gününü tamamlayınca emekli hakkı elde edebilecek iken, kendisi 58 yaşını doldurduğu halde, adına ödenen prim tutarı sadece 1700 TL ise emekli olmaya hak kazanamaz. Ödemiş olduğu 1700 günlük prim tutarı kadar bir meblayı geri alabilir.
 • SGK prim iadesi ödenirken kişinin kazancını toplam tutarının % 20’si esas alınır. Yine bir örnekle anlatılacak olur ise, çalışanın 15.000 TL kazanç toplamı olduğu ve 1000 prim günü olduğu varsayılır ise, SGK prim iadesi 3000 TL olarak yapılır.
 • Bu tip hesaplamalarda söz konusu vatandaşın kazanç toplamının ait olduğu yıl önemlidir. Yine bir örnek verilecek üzerinden konuşulursa hesaplama şekli şudur:
  • Kişinin 2010 yılına ait bir kazanç toplamı ve prim günü olduğu varsayılırsa, 2018 yılı itibariyle vatandaş toptan yaşlılık ödemesi talebinde bulunduğunda, 2010 ila 2018 yılları arsında ilan edilen TÜFE oranının hepsi, büyüme yüzdesinin ise %30’u, bileşik faiz hesabına göre hesaplanır ve SGK prim iadesi yapılır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Gelir Testi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Göz Atabilirsiniz;

SSK Emekli Maaşı Ne Kadar? Güncel Maaşlar bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

SSK Prim Geri Ödeme Sırasında İade Edilen Primler

SSK Prim geri ödeme ya da toptan yaşlılık ödemesi yapılırken bütün primlerin geri iadesi yapılmaz. Geri ödemesi yapılan ve yapılmayan primler şunlardır:

 • Genel Sağlık Sigortası primleri ve kısa vadeli sigorta kolları için yatırılmış bulunan primler geri ödenmiyor.
 • İşçi ya da memur statüsünde çalışmış olan insanlar kendi adlarına yatırılmış bulunan primleri geri alabilirler.
 • BAĞKUR statüsünde çalışmış olan vatandaşlar kendileri için ödemiş oldukları yaşlılık, malullük ve ölüm sigortalarını geri alabilirler.
 • Çalışan SGK mensubu sigortalı vatandaşın vefat etmiş olması halinde, geride kalan mirasçıları yaşlılık toptan ödemesi altında bahse konu ödemeyi geri alabiliyorlar.
 • SSK Mensupları için iade edilen primler çalışılan yıla göre değişiklik gösteriyor. Bu bilgiye göre prim iade şablonu şudur:
  • Eğer başvuru sahibinin çalışma hayatı 2008 öncesine ait ise, o zaman kendisi için ödemesi yapılmış olan işçi ve işveren primini geri alabiliyor.
  • Eğer başvuru sahibinin çalışma hayatı 2008 sonrası başlamış ve devam etmiş ise, o zaman kendisi için ödemesi yapılmış olan işçi primini geri alabiliyor.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Randevu Nasıl Alınır?

Bahse konu haktan yararlanmak isteyen çalışana ait doğum ya da askerlik borçlanması yapılan hesaplamaya dahil edilmez.

SSK Prim Geri Ödeme İçin Yapılması Gerekenler

SSK prim geri ödeme hakkından yararlanmak isteyen vatandaşların SGK Merkezine ya da SGK Müdürlükleri’ne yazılı dilekçe ile başvuru yapmaları gereklidir.  SGK otomatik olarak sistemden hesaplama yaparak vatandaşa kendiliğinden ödenek çıkarmaz. Bu nedenle mutlaka SGK’ya müracaat edilmelidir.

Bahse konu vatandaşın vefatı halinde kendisinin mirasçıları SGK’ya müracaat ederek toplu ödeme isteğinde bulunabilirler.   SGK kendisine yapılan dilekçeyi incelemeye alır ve yazıda belirtilen şartlar yerine getirilmiş ise toplu ödeme yapar.

SSK prim geri ödemesi hesaplaması hakkındaki yasal uygulamalar bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 • Ziraat Bankası Bankkart Gold Kredi Kartı İptal Etme Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • SGK Ödeme Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git
 • SGK Kaydı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git 
 • Veli Toplantısı İmza Sirküsü Nedir? Örneklerini İndirin içeriğe git
 • SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? içeriğe git

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz