SSK İmplant Diş Fiyatları

ssk implant dis fiyatlari ne kadar
ssk implant dis fiyatlari tutari

SSK implant diş tedavisinde belli şartlar yerine getirildiği takdirde bir miktar ödeme yapıyor. Bu yazıda SSK implant diş 2020 fiyatları ve SGK’dan implant ödeneği almak için gerekli şartlar hakkında bilgi veriliyor.

SSK İmplant Diş Ödeneği İle İlgili Resmi Gazete Bilgileri

SGK, implant diş tedavileri için gereken ücretin bir kısmını belli şartlar altında karşılıyor. 2010 Yılı itibariyle Resmi Gazetede yayınlanan Sağlık Uygulama Tebliğinde belirtilen hususlar şunlardır:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu, çalışanları ve emeklilerine tedavi sırasında uygulanan platin, iridyum ve platin, paladyum ve platin, altın, iropal gibi kıymetli madenler ve argenco23, bego gold EWL ve polliag-M gibi içeriğinde kıymetli maden barındıran bileşikler için herhangi bir ödeme yapmaz.
 • Kemik içi implant ücretlerinin bedelinin ödenmesi için aşağıdaki koşullar sağlanmalıdır. Bahse konu şartlar şunlardır:
  • Maksillofasiyal travma, kist ve/veya tümörlere bağlı olarak ortaya çıkan maksiler ve mandibuler kemikte aşırı doku kaybı yaşanması,
  • Alt ve üst çenede tek taraflı serbest sonlu dişsizlik yaşanması hali,
  • Konjenital diş eksikliği olayları,
  • Dudak, damak yarığı gibi doğum sırasında oluşan anomalilere bağlı olarak diş ile ilgili kemik doku defektlerinin olduğu haller,
  • Hastaların bilinen rutin protetik diş tedavisi uygulaması ile tedavi edilmesinin mümkün olmadığı ve buna bağlı olarak implant uygulamasının mecburi olduğu hallerdir.
 • Yukarıda bildirilen vakalar için üniversite diş hekimliği fakülteleri ya da cerrahi protez ve periodantoloji ana bilim dalında çalışan en az birer öğretim üyesinin de dahil olması ile oluşan sağlık kurulu kararının alınması, bahse konu kararı destekleyen radyografik tetkik belgelerinin de sağlık kurulu rapor ekinde bulunması gereklidir.
 • Hastaya kaç adet implant uygulanacağının raporda net bir şekilde belirtilmesi şartı ile ödeme yapılır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar?

Ödeme her bir çene için en fazla 4 adet olmak üzere listede bulunan kemik içi implant uygulaması işlemi kapsamında değerlendirilir ve her bir implant için 90 TL ödeme yapılır.

Eğer başvuru yapan SGK mensubu kişiler aşağıdaki şartları taşıyorlar ise, kendilerine her bir implant için 700 TL ödeme yapılır. Bu kapsamda değerlendirilen kişiler şunlardır:

 • 3713 Sayılı Kanun uyarınca kendilerine aylık bağlanan maluller,
 • 3713 Sayılı Kanun içeriğinde yer alan vakalar nedeniyle kendilerine aylık bağlanan bireyler,
 • 3713 Sayılı Kanun kapsamında yer almamakla birlikte bir başkasının yardım ve desteği olmadan yaşayabilmek için gerekli aktiviteleri yapamayacak kadar malul durumda olan vazife ve harp malulleridir.

SSK Diş Teli Fiyatları Ne Kadar? Hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Göz Atabilirsiniz;

2020 SSK İmplant Diş Fiyatları

SGK’nın diş implant fiyatlarında ödeme yaptığı tutarlar her hastanın durumuna ve her vakaya göre değişiklik gösterir. Özel hastanelerde ve devlet hastanelerinde ise aynı tedavi için uygulanan fiyatlar değişiklik göstermektedir. Bu nedenle SSK implant diş fiyatları konusunda tam ve net bir rakam vermek mümkün değildir. 2020 Yılı için ortalama implant ücretleri şunlardır:

 • Tek diş için kemik içi implant ücreti 1200 TL,
 • Tek diş için sert doku greftleme ücreti 500 TL,
 • Tek çene tek diş overdenture hassas tutucu ücreti 1.300 TL,
 • Çift çene tek diş hassas tutucu ücreti 2.500 TL,
 • Tek diş veneer kron (Zirkonyum) ücreti 500 TL,
 • Tek diş için porselen veneer kron ücreti 500 TL,
 • Tek diş tam seramik kron ücreti 850 TL
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Genel Sağlık Sigortası Primi (GSS Primi) 2020 Yılı için Ne Kadar?

Üniversite Hastanelerinde SSK Diş İmplantı İşlem Basamakları

SSK diş implantı tedavisi üniversite hastanelerinde gerçekleştirilmektedir. Üniversite hastanelerinde diş implantı tedavisi için izlenen basamaklar şunlardır:

 • SSK diş implantı tedavisi olmak isteyen hasta üniversite hastanesinden randevu almak için müracaatta bulunur. Bu işlem için randevu alma tarihi ortalama 1 aydır.
 • Hasta randevu günü ve saati geldiğinde Diş Hekimliği Fakültesine müracaat eder.
 • Başvuru muayenesinden sonra hasta, implant tedavisinin yapılacağı bölüme sevk edilir.
 • İlgili bölümde muayene olan hastanın tedavi yöntemi belirlenir.
 • Hasta üniversite hastanesi ilgili bölümde tedavi olmak isterse, randevu alır ve randevu gününde gelerek tedavi olur.

Üniversite hastaneleri çok yoğun olabilmektedir. Bu nedenle bazı durumlarda üniversite hastanesi, tedavi olmak isteyen kişiye ilk bölümde anlatılan mevzuat hükümlerine göre rapor düzenleyerek özel bir hastaneye sevk edebilirler. Hasta, üniversite hastanesinden aldığı rapor ile özel hastaneye müracaatta bulunur. Tedavisi biten hasta SGK’ya müracaat ederek desteğini alır.

SGK Şikayet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Bilgilerini yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilerinin Diş Tedavisi

Sosyal Güvenlik Kurumu emeklileri herhangi bir diş sorunu yaşadıklarında diş tedavisi alma hakkına sahiptirler. Bu amaçla SGK emeklileri kendilerinin uygun bulduğu herhangi bir diş hastanesine ya da polikliniğe müracaatta bulunmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu emekli vatandaşların bütün diş tedavisi için gereken masrafı karşılar. Sadece implant gereken hallerde, yukarıdaki yazıda belirtilen şartların yerine getirilmesi ön koşul olarak istenmektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Evrak Takibi Nasıl Yapabilirim?

Emekliler ya da SGK kapsamında çalışan personel sabit ya da hareketli protez yaptırmış ise bu proteze ait masraflar SGK tarafından karşılanır. Sabit ya da hareketli protezin değiştirilme süresi SGK kuralları çerçevesinde 4 yıl olarak belirlenmiştir. Yani SGK mensubu vatandaşların her 4 yılda bir sabit ya da hareketli protezini yenileme hakları vardır.

SGK Diş Teli Tedavisi

SGK özellikle çocuklara uygulanan diş teli tedavisine ait masrafları karşılamaktadır. Yaş sınırı bu konuda önemli bir parametredir. 18 Yaş altındaki çocukların devlet hastanelerinde yaptırmış oldukları diş teli tedavi masrafları SGK tarafından ödenmektedir.

SSK diş implantı konusunda yürürlükte olan kurallar bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz