SSK Emeklisi Yetim Maaşı, Babamın Maaşını Alabilir Miyim?

ssk emeklisi yetim maasi
ssk emeklisi yetim maasi sartlari

SSK emeklisi olan bayanların dul ve/veya yetim maaşı alma hakları bulunuyor. SSK emeklisi yetim maaşı alabilecek kişiler ve maaş alma oranları vefat eden kişinin çalışma ya da emeklilik koşullarına göre değişiyor. Bu yazıda SSK emeklisi olup çift maaş hakkı alma konusundaki yasal düzenlemelerden bahsediyoruz.

SSK Emeklisi Yetim Maaşı Bağlanabilmesi İçin Ön Koşullar

SSK emeklisi vatandaşların ölen anne ve babalarından maaş alabilmeleri için bazı koşulların yerine getirilmesi gereklidir. Ölüm maaşı alınabilmesi için sağlanması gereken şartlar şunlardır:

 • Vefat eden kişinin en az 1800 gün üzerinden maluliyet, yaşlılık ya da ölüm sigortası primlerinin yatırılmış olması gereklidir.
 • 4/1a kapsamında sigortalı olarak çalışan kişilerin askerlik ya da doğum borçlanması gibi süreleri hesaba katılmadan en az 5 yıl boyunca sigortalarının düzenli olarak yatırılmış olması gereklidir. Söz konusu kişilerin toplam olarak en az 900 gün üzerinden maluliyet, yaşlılık ve ölüm primleri yatmış olmalıdır.

Yukarıdaki koşulları sağlayan kişilerin kanuni hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanır.

SSK Emekli Maaşı Ne Kadar? Güncel Maaşlar bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

SSK Emeklisi Yetim Maaşı İçin Gereken Şartlar

SSK emeklisi yetim maaşı almak için müracaat eden kız çocuklarına belli durumlarda maaş bağlanabiliyor. Bu koşullar vefat eden kişinin bağlı olduğu sigorta koluna ve geride kalan çocuğun durumuna göre değişiyor.

Vefat Eden Kişinin Sigorta Kolu SSK ya da BAĞKUR Olduğu Haller

Ölen kişi hayatta iken BAĞKUR ya da SSK mensubu olarak görev yapmış ya da emekli olmuş ise, geride bıraktığı kanuni mirasçısı kız çocuğa yetim maaşı bağlanması için gerekenler şunlardır:

 • Maaş bağlanacak kız çocuğu herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyor ise,
 • Maaş bağlanacak kız çocuğu bekar, boşanmış ya da dul ise,
 • Maaş bağlanacak kız çocuğunun kendi adına aldığı SSK ya da BAĞKUR emekli maaşı olmaması halinde ölmüş ebeveyninden kendisine maaş bağlanabilir.

Göz Atabilirsiniz;

Vefat Eden Kişinin Sigorta Kolu Emekli Sandığı Olduğu Haller

Ölen kişi emekli sandığına bağlı olarak çalışırken 1 Ekim 2008 tarihinden önce emekli olamadan vefat etmiş ise ya da emekli sandığından emekli olmuş ise geride bıraktığı kanuni mirasçısı kız çocuğuna ya da engelli oğluna yetim maaşı bağlanması için gereken şartlar şunlardır:

 • Maaş bağlanacak çocuğun bekar, boşanmış ya da dul ise,
 • Maaş bağlanacak çocuğun emekli sandığı mensubu olarak çalışıyor ya da emekli sandığından kendi adına emekli maaşı alıyor olmaması halinde vefat eden anne ya da babasından kendisine maaş bağlanır.

SSK Emeklisi Yetim Maaşı Alabilen Kişiler

SSK’dan emekli olup yetim maaşı alabilecek kız çocukları için Aile ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre geçerli şartlar şunlardır:

SSK Emeklisinin yetim maaşı için müracaatta bulunduğu ölmüş ebeveynin çalışma koşullarına bağlı olarak emekli maaşı alınamayacak haller şunlardır:

 • Vefat eden kişinin SSK emeklisi veya SSK çalışanı olması,
 • Vefat eden kişinin BAĞKUR emeklisi ya da BAĞKUR çalışanı olmasıdır.

Yani müracaat sahibi kişi kendi adına emekli maaşı alıyor ise, vefat eden ebeveyni SSK ya da BAĞKUR mensubu olduğu hallerde, bahse konu kişiye yetim maaşı bağlanmaz.

Vefat eden kişi emekli sandığı mensubu ise, maaş almak için müracaat eden kişi de emekli sandığı mensubu değil ise yetim maaşı bağlanır. Yani vefat eden kişi emekli sandığı mensubu, maaş almak için müracaat eden kişi de BAĞKUR emeklisi ise ya da SSK emeklisi yetim maaşı alabilir.

SSK E Bildirge Başvuru, Giriş, Onaylama Ve Son Gün hakkında detaylar yazımızdadır.

Yetim Maaşı ve Dul Maaşı Alınabilmesi

Yetim maaşı alan kadın dul maaşı da alabilir. Bunun için de bazı koşulların sağlanması gerekir. Bir kadının hem dul, hem yetim maaşı olmak üzere iki maaş alabilmesi için gereken şartlar şunlardır:

 • Maaş almak için başvuran kadının anne/babasının ya da eşinin devlet memuru olması halinde diğerinin de SSK ya da BAĞKUR mensubu olması durumunda, iki maaş birden alınabilir.
 • Maaş almak için başvuran kadının eşinin vefatının 1 Ekim 2018 ‘den önce olması ve anne babasının farklı sigorta koluna mensup olması halinde kadına iki maaş bağlanabilir.
 • Maaş almak için başvuran kadının anne/babasının 1 Ekim 2018 ‘den önce vefat etmiş olması ve bu tarihten önce kadına yetim maaşı bağlanmış iken, kadının daha sonra evlenmesi ve eşinin vefatı halinde kadının hem yetim hem de dul maaşı alma hakkı vardır.

Emekli Sandığı Kanuna Göre Dul Yetim Aylığı Oranları

Emekli Sandığı mensubu çalışan ya da emekli olan kişi vefat ettiği hallerde kanuni mirasçılarının alabileceği maaş oranları değişir. Böyle bir durumda mirasçıların alabilecekleri oranlar şunlardır:

 • Vefat eden emekli sandığı mensubunun eşine maaşın % 75’i bağlanır.
 • Vefat eden emekli sandığı mensubunun eşi çalışıyor ise ya da kendi adına maaşı var ise bu durumda vefat eden kişinin maaşının % 50’si bağlanır.
 • Vefat eden emekli sandığı mensubunun eşi ve 1 yetimi var ise bu durumda maaşın % 60’ı eşe, % 30’u ise çocuğa bağlanır.
 • Vefat eden emekli sandığı mensubunun eşi ve 2 yetimi var ise bu durumda maaşın % 50’si eşe,  % 25’i 1. Çocuğa, kalan % 25’i ise ikinci çocuğa bağlanır.
 • Vefat eden emekli sandığı mensubunun eşi yok ve 1 yetimi var ise, maaşın % 50’si bağlanır.
 • Vefat eden emekli sandığı mensubunun eşi yok ve 2 yetimi var ise, 1.çocuğa maaşın %40’ı, ikinci çocuğa maaşın %40’ı bağlanır.

Erkek çocuklar öğrenci oldukları süre boyunca ya da engelli oldukları durumlarda yetim maaşı alırlar. SSK emekli yetim maaşı konusunda yasal bilgiler bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz