SSK Emeklilik Prim Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

ssk emeklilik prim sorgulama
ssk emeklilik hesaplama

SGK emeklilik prim sorgulaması yapmak için hesaplama makinelerinden faydalanabilirsiniz. Emeklilik hesaplama için sigorta türünün, sigorta başlangıç tarihinin, doğum tarihinin ve cinsiyet bilgisinin girilmesi gerekir. Bilgilerinizi doğru girdikten emin olduktan sonra SGK emeklilik primi hesaplaması yapabilirsiniz. Hesaplamalar yapılırken kişinin bilgileri kanun kapsamında değerlendirilir. 2008 yılında çıkan bir düzenleme ile birlikte emeklilik için temel ölçütün prim günü olmasına karar verilmiştir. Emeklilik kanunu ile birlikte kademeli emeklilik yaş belirleme sistemini getirdir.

Emeklilik Yaşının Belirlenmesi Nasıl Olur?

Emeklilik yaşının belirlenmesi her ülke için farklı olabilir. Bütün dünya ülkelerinde kadınların erkeklere göre daha erken yaşta emekli oldukları bilinmektedir. Örneğin; Yunanistan, İngiltere ve Avustralya ülkeleri için emeklilik yaşı kadınlarda 55’tir. Erkeklerde ise aynı emeklilik yaşı 60 olarak belirlenmiştir. Türkiye’de ise 1999 senesine kadar olan uygulamada kadınlar 38 yaşında emekli oluyordu. Erkekler ise aylığa bağlanmak için 43 yaşına kadar beklemeliydiler. Daha sonra koşullar daha da ağırlaşmaya başladı. Buna bağlı olarak hem yaş sınırı yükseldi hem de ödenmesi gereken prim sayısı arttı. Bu sistem kademeli olarak yükseltildi. Bahsi geçen sistemin ülkemizde 2048 senesine kadar uygulanacağı bilinmektedir.

 

4A ve 4B Statüsünde Sigortalı Olanların Emeklilik Durumu

4A ve 4B statüsünde sigortalı olanların emekliliği benzer şekilde gerçekleşir. 4A sigortası olan kişiler bir hizmet sözleşmesi ile hizmet verirler. Birden fazla iş verenin yanında çalıştırılan kişiler de 4A statüsünde sigortalı olurlar. 5510 sayılı kanunda 4. Madde ve 1. Fıkra SSK kapsamında sigortalı olunduğunu ortaya koymuştur. 4B statüsünde sigortalı olanlar is kendi adına bağımsız çalışan kişilerdir. Bu kişiler hizmet akdine bağlı olmadan çalışırlar. Bağımsız çalışanlar arasında avukat, doktor ve mimar gibi meslekler bu sigorta statüsüne örnek gösterilebilir. Bu mesleklerin dışında:

 • Basit usulde gelir vergisi mukellefi olanlar,
 • Kendi iş yeri olan kişiler,
 • Şirket ortakları,
 • Tarımsal faaliyette bulunan çiftçiler BAĞKUR’lu yani 4B kapsamında sigortalı olurlar.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Doğalgaz Aboneliği Ne Kadar?

Bağkur ismi geçmişte kullanılıyordu. Artık Bağkur yerine 4B sigortalı deniyor.

4A Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

4A emeklilik hesaplaması yapmak isteyen kişiler aşağıdaki adımları takip edebilirler:

 • İnternet tarayıcınızı açın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet adresini ziyaret edin.
 • Ana sayfada menü kısmına gelin.
 • Sorgu ekranına tıklayın.
 • Kimlik sorgulaması yap seçeneğine tıklayın.
 • TC kimlik ve şifre bilgilerinizi girin.
 • Tabloda sizden istenilen bilgileri girin.
 • Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmak için sağlama yapın.
 • Sorgula butonuna tıklayın.

4A Emeklilik Hesaplama Tablosunda Hangi Bilgiler Yer Alır?

4A emeklilik hesaplama tablosu içinde yer alan bilgiler arasında:

 • Sigorta girişinizin ilk yapıldığı tarih,
 • Varsa maluliyet bilgisi,
 • Doğum tarihi bilgisi,
 • Erken yaşlanma durumu varsa bununla ilgili bilgi,
 • Cinsiyet bilgisi yer alır.

Eğer hesaplama yaparken yanlış bilgi beyan ederseniz, hesaplamayı doğru yapamazsınız. Bu nedenle sisteme bilgi girdikten sonra kontrol sağlamakta fayda var.

 Göz Atabilirsiniz:

SSK Emeklilik için Prim ve Yaş Şartı

SSK emeklilikte prim ve yaş şartı vardır. Bir kişinin emekli sayılması için hem prim hem de yaş şartını aynı anda sağlıyor olması gerekiyor. Bir şarttan birinin sağlanması emekli olmak için yeterli olmuyor. Örneğin kişi eğer düzenli ödeme yapmasına rağmen belli bir yaşa gelmediyse, kişinin emekli olması söz konusu olmuyor. Buna benzer şekilde kişi emeklilik için uygun yaşa geldiyse, yine de primlerini yatırmadıysa emekli olamıyor. Prim şartında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin hangi sigorta koluna bağlı faaliyet gösterdiğini anlamaktır. Çünkü her sigorta kolu için ödenmesi gereken prim miktarı farklıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Ölen Babadan Dul Kızına Maaş Ne Kadar?

4A sigorta koluna dahil olan kişilerin sektör içinde en azında 7 bin 200 gün kadar prim ödemeleri şarttır. Yani kişinin emekli olabilmesi için geçmesi gereken süre 20 yıldır. 4B ve 4C sigorta kolları ele alındığı zaman durum değişiyor. Bu sigorta koluna bağlı faaliyet gösteren kişilerin toplamda 25 sene boyunca prim ödeme zorunlulukları bulunuyor. Bu da 9 bin güne tekabül ediyor.

SSK Emeklilik Prim Sorgulamasında Yaş Nasıl Belirlenir?

SSK emeklilik prim sorgulamasında yaşın belirlenmesi kanun ile olur. Türkiye’de emeklilik yaşı ile ilgili yapılan düzenleme 1 Ocak 2048 senesinde yürürlüğe girmiştir. Yürürlük ile birlikte ortaya çıkan karara göre emeklilik yaşının 65 olmasına karar verilmiştir. 65 yaşına gelene kadar kişilerin emeklilik yaşı için kademeli artış yapılması gerekir. SGK emeklilik primi hesaplanırken toplamda 3 tane farklı sınıfa ait tür bulunuyor. Sigorta türleri sigorta kolu olarak da adlandırılıyor. Hesaplama yaparken hangi sigorta koluna bağlı iseniz hesaplama bu sigorta kolu türüne göre yapılmaktadır. Örneğin 4A ile 4C sigorta koluna bağlı olarak çalışan kişilerin farklı dönemlerde farklı prim miktarları ödedikleri bilinmektedir. Sigorta kolları kişinin yalnızca emeklilik hakkı kazanmasını sağlamaz aynı zaman sağlık hizmetlerinden yararlanmasına da olanak sağlar.

Emeklilik uygulaması dünyanın bütün ülkelerinde yapılmaktadır. Her insan için belirlenen önceden ön görülmüş bir yaşam süresi ve buna bağlı olarak çalışma süresi vardır. Çalışma süresi kapsamında gerekli ödemeleri yapan kişiler emeklilik çağına geldikleri zaman ödeme alırlar. Ödeme miktarı kişinin emeklilik süresine, ödediği prim miktarına ve bağlı olduğu sigorta koluna göre değişkenlik göstermektedir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Büyük Marka Nasıl Olunur?

Malulen emeklilik maaşı ne kadar? Yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Emeklilik için Belirlenen Sigorta Türleri Nelerdir?

Emeklilik için belirlenen sigorta türleri arasında:

 • 4A sigorta kolu,
 • 4B sigorta kolu,
 • 4C sigorta kolu yer alır.

4A sigorta koluna bağlı olan kişiler kamu kuruluşunda faaliyet göstermektedirler. 4B sigortasına bağlı olanlar ise kendi işini yapanlardır. 4C sigorta koluna bağlı olanlar da tıpkı 4A sigorta kolunda olduğu gibi kamu çalışanlarıdır.

SSK Emeklilik için Hangi Şartların Yerine Getirilmesi Gerekir?

SSK emeklilik için yerine getirilmesi gereken bir takım şartlar bulunuyor. Emekli olmak için yerine getirilmesi gereken ilk şart, emeklilik süresinin dolmasıdır. Emeklilik süreleri farklı sigorta kolları için farklı hesaplanır. En azından emekli olmak isteyen kişilerin 7 bin gün prim şartını sağlaması lazım. Bu prim günü zorunluluğu yalnızca 1999 ile 2008 yılları arasında sigortalanma tarihi olan kişiler için geçerli olacaktır. Hangi sigorta koluna bağlı olursanız olun emeklilik için kişisel gün hesaplamanızı e devlet sayfanız üzerinden ulaşabilirsiniz.

E devlet sayfanıza erişmek isterseniz TC kimlik no ile şifre bilginizin olması gerekir. Eğer daha önceden belirlediğiniz şifrenin ne olduğunu unuttuysanız size en yakın PTT şubelerine gidebilirsiniz. PTT şubeleri yeni şifre almanız karşılığında sizden 2 TL hizmet bedeli talep edecektir. Yeni şifrenizi aldıktan sonra eve gider gitmez kendinize yüksek güvenilirliği olan yeni bir şifre belirlemeniz gerekir. Şifrenizi hiçbir şekilde ikinci kişiler ile paylaşmayınız. Hiçbir banka yetkilisi ya da PTT görevlisi sizden şifrenizi söylemenizi istemeyecektir. Şifrenizi öğrendikten sonra kişisel sayfanıza giriş yaparak SGK emeklilik prim ile ilgili dilediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Hem de bu bilgileri öğrenmek için fazladan para vermenize gerek yok.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz