Spot Kredi ile Rotatif Kredi Farkları Nelerdir?

Spot Kredi ile rotatif kredi arasındaki farklar nelerdir
Spot Kredi ile rotatif kredi arasındaki farklar nelerdir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Spot Kredi Nedir ?

Aslında bakıldığında spot kredilerin diğer tüm bankaların kredilerinden farksızdır.Yani bakıldığında aralarında fazla bir fark bulunmuyor. Ancak çoğu kişinin aklında ki ilk sorunun cevabı ise ödemelerin diğer hesaplara göre daha kolay olduğu bilinmektedir. Ayrıca kredi hesaplamaları ve diğer işlemler normal krediden daha kolay hesaplandığı ve verildiğini söylemek isteriz. Bunun sebebi ise spot kredinin faizleri ve ödeme günlerinin her zaman belli olmasıdır. Bu yüzden ne kadar ödeyeceğinizi ve ne zaman ödeyeceğiniz konusunda bir bilginiz bulunmaktadır. Spot kredinin her konusu ve her bilgisi belli olduğundan dolayı dileyen vatandaşların bankalarına uğrayarak gerekli tüm bilgileri alması çok kolaydır. Çoğu vatandaş bu yüzden spot kredisi çekmektedir.

Göz atabilirsiniz: Balon Kredi Veren Bankalar

Ayrıca spot kredinin diğer bir güzel yanı ise kısa ve ya orta vadeli şekilde ödemelerini planlamasını banka direk vatandaşın isteğine bırakmış durumda. Kredi çektiğiniz anda güncel bir faiz oranı belirlenir ve ödemelerinizi o belirlenen faizin üzerinden ödersiniz. Her hangi bir sürpriz olmadığı için iyi bir nokta olarak tercih edilebilir. Spot krediyi kurumsal ihtiyaçlarınız için ya da kişisel ihtiyaçlarınız için alabilirsiniz.Bu konuda bir sorun yaşamayacaksınız. Spot krediyi alırken her hangi bir kısıtlama yaşamazsınız. Mesela konut kredisi için ev belirtmek ya da taşıt kredisi için araç ile kanıtlamak gibi bir kısıtlama belirtilmiyor. Spot kredi aldığınız’da seçtiğiniz vade süresi ve ödeme şekli ile isterseniz internet bankacılığı isterseniz de bankaya giderek ödeme yapabilirsiniz. Tamamen sizin isteğinize bırakılmış bir durumdur.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  KOSGEB İş Planı Örneği

Rotatif Kredi Nedir ?

Rotatif kredi genel olarak kurumsal yani ticari bir yapıda harcanacak bir paradır.Alacağınız krediyi bu tür işlemlerde kullanmanız istenmektedir.Bu yüzden kişisel ve ya bireysel harcamalar için alınacak bir kredi sistemi değil dir.Rotatif kredisi aldğınız zaman size verilen süreler oldukça kısadır.Bu süre zarfında ödeyebileceğiniz bir tutarı alacağınıza kesinlikle emin olmalısınız.Kısa vadeli kurumsal bir kredi olarak bilinen rotatif kredisinizi en fazla bir yıl içerisinde ödemeniz istenmektedir.

Göz Atabilirsiniz;

Rotatif kredilerde her hangi bir ana para ve ya faizli para olarak ikiye ayrılan ödeme planları bulunmamaktadır.Sadece bir yıl içerisin de tüm parayı ödemenizi beklemektedir.Rotatif krediyi çekerken dikkatli olmanız da fayda var çünkü diğer krediler gibi faiz uygulanmamaktadır.Daha yüksek ve farklı faiz ödenekleri mevcuttur. Bankaların genel olarak ticari hesapları olan kişilere verilen bir kredi olduğu için yüksek bir ücret ve yüksek faizler ile birlikte ödenmesi beklenir. Ayrıca hızlı bir ödeme beklediklerinin altını buradan çizelim. Toplam olarak bir yıl içerisinde tüm borcunuzu kapatmanız isteniyor.

Rotatif kredinin tercih ettiği kişiler genelde bankalar ve kurumsal firmalardır.Bunun yanı sıra yüksek bir ödeneğe ihtiyacı olan firma sahipleri de bu krediyi çekebilirler.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? (Sorgulama ve Ödeme)

Spot Kredi ile Rotatif Kredi Farkları

Aralarında oldukça büyük fark olan bu iki kredinin en büyük farkları ise birisi kişisel harcamalar için alınabilir ve iyi ödeme oranları,süresi vardır. Diğerin de ise sadece firmalar ve kurum işletmecileri tarafından alınan kısa sürede büyük meblağlar ödenecek bir kredidir.Spot kredi de uzun vadeli düşük faiz oranları ile ödeme planları yapabilirsiniz. Ancak Rotatif kredi de bir yıl içerisinde büyük bir ücret ve faiz ödemeniz bekleniyor. Bu sebepten en büyük fark faiz oranları ve ödeme oranlarıdır. Arada ki fark dağlar kadar olduğunu belirtmek istiyoruz.Ayrıca spot kredi de kurumlarda kredi isteklerin de bulunabiliyor.

İlginizi çekebilir: Şirket Adına Kredi Çekmek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Bakabilirsiniz;

Güncelleme: 01.09.2019

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz