Sosyalizm Nedir? Sosyalizm Komünizm Farkı

sosyalizm nedir? Sosyalizm komünizm farkı nelerdir?
sosyalizm nedir? Sosyalizm komünizm farkı nelerdir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Sizlere sosyalizm nedir? Sosyalizm komünizm farkı nelerdir? sorularına yanıt vereceğiz. Herhangi bir ülkedeki ya da toplumdaki ekonomik faaliyetlerin özel kişiler ya da kurumların elinde olması yerine kamuya ait olmasına sosyalizm denilmektedir. Sosyalizmin olduğu toplumlarda hem üretim, hem üretimin dağıtım ve değişim ulusaldır. Merkezi bir otorite üretimi kontrol altında tutar ve böylelikle özelleşmenin önüne geçilmiş olur.

etilen her şeyden eşit olarak faydalanacağını savunur. Bundan dolayı da aslında tüm üretim araçlarının mülkiyeti direk topluma aittir. Sosyalizm, kapitalizme karşı olan bir düşüncedir. Bundan ötürü de sosyalizmin detaylıca bilinmesi için kapitalizmin de detaylıca bilinmesi gerekmektedir.

Sosyalizm’de bireyler üretimle ilgili süreçlerde karar alamazlar. Çünkü bireylerin karar alması paranın bir kişide toplanmasına sebep olabilir, tıpkı sosyalizm de olduğu gibi. Herhangi bir toplum sosyalist ise bu durumda üretim malları, üretici araçları, özel mülkiyet ve üretimle ilgili kararlar merkezi otoriteye ait olmuş olur. Elbette merkezi otorite de bu anlamda standart halktan ayrılmaz. Sosyalist bir toplumda yaşıyorsanız sizin ne iş yapacağınıza ve ne üreteceğinize kendiniz karar veremezsiniz. Yine bu kararlar merkezi otoriteye aittir. Ancak bu demek değildir ki işte doktor olan birisi gidip fabrikada işçi olarak çalışacak.

Sosyalizm’in Temel İlkeleri Nelerdir?

  1. Kapitalizm’in karşısında olan bir düşünce yapısıdır.
  2. Tüm üretim malları ve tüm toprak parçaları kamuya aittir. Kişiler hiç bir şekilde üretim mallarına veya toprak parçasına dahi sahip olamaz. Özel mülkiyet diye bir kavram söz konusu bile değildir.
  3. Sosyalizm ile yönetilen toplumlarda öncelikli olan toplum çıkarıdır. Bireysel çıkarlar önem arz etmez. Alınacak ekonomik kararlar toplum çıkarları göz önüne alınarak sonuç bulur.
  4. Sosyalist düşünce yapısı ile yönetilen bir toplumda sınıf farkı gibi bir kavram söz konusu olmaz. Her şey tüm halkın olduğundan dolayı, kişiler de merkezi otorite planına uygun şekilde çalışarak payına düşeni elde eder.

Göz Atabilirsiniz;

Sosyalizm Tarihi

Sosyalizm, baya eskiye dayanan bir yönetim düşüncesidir. Antik çağlardan beri birçok düşünür bu yönde yönetim sistemi fikirlerini ortaya atmıştır. Birçok düşünce yapısında olduğu gibi Sosyalizm’de de 19. Yüzyıl sonlarından itibaren fikir ayrılıkları oluşmaya başlamıştır. Bu fikir ayrılığının üzerinden Komünizm düşüncesi ortaya çıkmıştır.

Sosyalizm Komünizm Farkı

Komünizm ve Sosyalizm birbiriyle karıştırılan düşünce biçimleridir. Bu iki düşünce yapısı arasında ince fikir farklılıkları bulunmaktadır. Sosyalist düşünce, sosyalizmle yönetilen toplumlarda belli görevlerde çalışan işçilerin var olan haklarının daha iyi konuma getirilmesi, aldığı maaşların daha yüksek seviyelere çekilmesi ve haklarının düzenlemesi için siyasi parti yahut sendika yapılanmasını savunmaktaydı. Ancak Komünizm tüm bu süreçlerin ihtilal yolu ile gerçekleşmesi gerektiğini savunmaktaydı. İşte tam olarak bu düşünce ayrılıkları sosyalizm ve Komünizm ayrılığına sebep olmuştur. Bu noktada ihtilal olarak kastedilen şey ise devrimdir.

Sosyalizm ile Yönetilen ülkeler:

  • Küba,
  • Çin,
  • Laos
  • Vietnam

Bakabilirsiniz;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz