Son Kullanma Tarihi Geçmiş Banka Kartı Kullanılır Mı?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Banka Kartı Kullanılır Mı? Kredi ve banka kartları günümüzde sık sık kullanılmaktadır. Nakit para taşımak istemeyen insanların tercihi olan banka kartları, tıpkı kredi kartları gibi son kullanım tarihine sahiptir. Kartların ön yüzünde bulunan ay ve yıl olarak son kullanım tarihi belirtilmektedir. Bu tarih dolduğu zaman kart kullanıma otomatik olarak kapatılmaktadır..

Son kullanma tarihi geçmiş banka kartı kullanılır mı sorusunu yönelten bireyler bilmelidir ki kartta belirtilen tarihten sonra bankacılık işlemleri yapılamamaktadır. Eğer banka kartınızı kullanarak ATM’de işlem yapmak isterseniz, ATM kartınızı bir daha geri vermemek üzere yutacaktır. Kartların kullanım süreleri, her bankada farklılık göstermektedir.

Süresi Dolan Banka Kartı Yenileme

Banka kartının süresi dolan ya da dolmak üzere olan insanlar, mevcut kartlarının kullanım süresini uzatmak veya kartlarını yenileyerek tekrar kullanabilmek istemektedir. Eğer bir bankadan edinmiş olduğunuz kredi ya da banka kartının süresi dolmuş ise, süresi dolan banka kartı yenileme işlemi yapabilirsiniz. Bazı bankalar, kartınızın süresi dolmaya yakınken sizleri aramakta ve yeni kart isteyip istemediğinizi sormaktadır.

Banka kartınızı kullanmaya devam etmek için bankaya olumlu dönüş yaparsanız, bankaya kayıtlı adresinize kısa süre içerisinde yeni kart gönderimi yapılacaktır. Kartınızı ilk aldığınız zaman mobil bankacılık üzerinden ya da ATM’lerden kart şifrenizi belirleyerek tekrar kullanım sağlayabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  TEB Personel Alımı

Banka Kartı Son Kullanma Tarihi

Banka kartı son kullanma tarihi, tüm kartların ön yüzünde ay ve yıl olacak şekilde yazılmaktadır. Son kullanım tarihindeki amaç, hem güvenlik hem de müşterilerin kartı kullanıp kullanmayacaklarından emin olmak amaçlı oluşturulmaktadır. Eğer bir kartınızın son kullanım tarihi dolmuşsa, bankayı arayarak son kullanım tarihini uzatmanız mümkün değildir. Bu durumda bankanız, ücretsiz olarak yeni bir kart gönderimi sağlayacaktır.

Banka kartlarında olduğu gibi, kredi kartlarında da son kullanma tarihleri bulunmaktadır. Son kullanım tarihi geçmiş olan kredi kartları da işleme kapatılmaktadır. Eğer kredi kartınızı ATM’ye sokarsanız, ATM kartınızı geri vermeyecektir. Bu durumda bankanız sizi arayarak haber verecek ve yeni kart isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu nedenle kartların son kullanma tarihlerini kontrol etmeniz ve ona göre hareket etmeniz tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz