Şirketler e-Fatura,e-Arşiv ve e-Defter’e nasıl geçebilir?

Gelir Dairesi Başkanlığı tarafından tebliğ edilen e-dönüşüm süreçlerine ( e-fatura, e-arşiv ve e-defter), şirketler yine Gelir Dairesi Başkanlığı tarafından duyurulan tebliğler kapsamında olmaları durumunda geçmek zorundadır. Zorunluluğun yanında firmalar bu hizmetlerden yararlanmak için kendileri gönüllü olarak başvurup bu süreçlere dahil olmak istiyorlar.

Firmalar e-Fatura,e-Arşiv ve e-Defter süreçlerine ayrı ayrı başvuruda bulunabilmektedirler. Sadece e-arşiv sürecine başvurmak isteyen mükellefler, e-fatura sürecini de kullanmak zorundadır.

 

1. e-fatura uygulamasına başvurma : Bu uygulamaya başvurmak için 3 seçenek bulunmaktadır:

– GİB’in gib.gov.tr resmi web sitesi üzerinden,

– Kendi kullandığınız yazılımlara e-Fatura sistemini dahil ederek,

– GİB’in yetki verdiği entegratörlerden destek alarak

bu hizmeti kullanabilmektesiniz. e- fatura başvurusu için “efatura.gov.tr” adresini kullanabileceğiniz gibi, özel entegratöre gidebilirsiniz.

 

2. e-defter uygulamasına başvurma: e-defter sürecine dahil olmak zorunda kalan mükellefler ile gönüllü olarak bu hizmetten faydalanmak isteyen mükellefler, e defter hizmetine:

– Kendi uyumlu ve onaylı yazılımlarını kullanarak,

– GİB’in onayladığı yazılım entegratörlerine başvurarak

bu hizmeti kullanabilmektedirler.Eğer bu hizmetten faydalanmak istiyorsanız veya bu hizmeti kullanmak zorundaysanız GGelir idaresi Başkanlığı ” edefter.gov.tr” resmi web sitesinden başvuruda bulunabilirsiniz. 

 

3. e-arşiv sürecine başvurma: Bu işlem için e-fatura sürecini kullanmak zorundasınız. Bundan dolayı e-faturaya başvuru yapılarak bu uygulamaya da başvurulmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir