Ana Sayfa Sigorta

Sigorta

Sigorta bir nevi insanların geleceklerini güvence altına almaya çalışmasıdır. Gelecekte neler olacağı belirsizdir. Bu neden yüzünden hem can hem de mal varlıkları farklı şekilde korumaya alınmaktadır. Sigorta şirketleri ise bunun için farklı uygulamalar üzerinden hizmet sunumları yapmaktadır. Kategorimiz içerisinde sigorta terimlerinin yanı sıra sigortanın tarihçesi hakkında bilgiler de bulabilirsiniz.

Dünya üzerinde pek çok sigorta uygulaması yapılmaktadır. Ancak gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde ilk örneklerin Babillere dayandığı sonucuna ulaşılmıştır. Hammurabi Kanunlarının belli maddelerinden yola çıkılarak erişim sağlanan bu sonuç, kervan sahiplerinin de mal sahiplerinin de korunduğunu ortaya koymaktadır. Günümüzde yapılan sigortatanımlamaları ise şirketlerinin gerçekleştirmiş olduğu hasar güvencesi şeklindedir.

Sigorta türleri devlet ve özel sigortalar şeklinde ayrılabilmektedir. Resmi olarak çalışan her birey için işverenlerin sigortalarını yapmaları gerekmektedir. Zorunlu sağlıksigortası hastane bakım masraflarının büyük bir bölümünü karşılamaktadır. Sigortaaynı şekilde emeklilik konusunda da bireylere yardımcı olmaktadır. Ancak genel sistem herkes tarafından yeterli bulunmamaktadır. Bu neden yüzünden özel sigortacılık sistemleri büyük bir ilerleme kaydetmiştir. Özel sistemlerden herhangi bir varlığı sigortalı hale getirmek mümkündür. Böylece sigortalı hale getirilen mallarda yaşanan hasarlar sigortaşirketleri tarafından ödenebilmektedir. Ödemelerin gerçekleşebilmesi için şirketler ve bireyler arasında bir sözleşme yapılmaktadır. Gerçekleştirilen sözleşmeler neticesinde bireyler aylık prim ödemeleri gerçekleştirmektedir. Primler neticesinde sigortaşirketleri sözleşmeden yazan hasarlar karşı bireylere maddi destekte bulunmaktadır.