Sicil Affı Uygulayan Bankalar Hangileridir?

Sicil Affı Uygulayan Bankalar
Sicil Affı Uygulayan Bankalar

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Sicil Affı Uygulayan Bankalar hangileridir? Sicil affına uyan banka var mı? Sizlere sicil affı ile ilgili bilinmeyenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Uzun süre borçların ödenmemesi durumunda kara listeye giren kişiler kredi veya kredi kartı kullanamıyor. Borç ödenmiş olsa bile en az 5 yıl boyunca riskli grubunda yer alıyor ve özellikle özel bankalar bu profile sahip kişilerin başvurularına olumsuz dönüş yapıyor. Bu durum konusunda, devletimiz sicil affını yayınlamış ve borçlarını ödeyen kişilerin kara listeden çıkabileceği müjdesini duyurmuştur. Fakat, her banka sicil affını uygulamıyor. Sicil affı ve sicil affı uygulayan bankalar hakkında merak ettikleriniz için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

İlgili yazılar;

Sicil Affı Nedir?

Kredi veya kredi kartı borçlarını belli bir süre ödemeyen kişiler hakkında yasal takip başlatılır ve kara listeye girerler. Her ne kadar borçlarını daha sonra kapatsalar bile 5 yıl boyunca riskli grup altında yer alırlar ve bu durumdan dolayı bankalar bu kişilere kredi vermek istemez. 2017 yılında yapılan bir düzenleme ile borcu olan ve kara listede olan kişilere af çıkarıldı ve borçlarını 6 ay içerisinde kapatacak olan kişilerin kara listeden çıkarılacağı belirtilmiştir. Bununla birlikte, borcunu ödemiş ve hala kara listede olan kişilerde bu aftan faydalanabilecek. Böylece, bu af ile vatandaşlar borçların ödemeleri durumunda, uzun süre beklemeden bankaların sunduğu ürünlerden faydalanabilecekler.

Hangi Bankalar Sicil Affı Uygulayacak?

Sicil affı, 2017 yılında Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Fakat, bu sicil affı maalesef her banka tarafından uygulanmamaktadır. Bunun sebebi de, kişilerin daha önceki borçlarını zamanında düzenli bir şekilde ödemedikleri için yeni oluşacak borçlarına karşı da tutumları aynı olabileceği düşünülmektedir. Özel bankalar bu uygulamada vatandaşlara kredi vermeyi tercih etmemektedir. Genel olarak, sicil affını uygulayan ülkemizdeki kamu bankalarıdır. Ziraat Bankası, Halkbank, ve Vakıfbank sicil affı uygulamakta ve bu bankalarla sicil affı kredisi alabilirsiniz.

Sicil Affı Şartları Nelerdir?

Sicil affı, borçları yüzünden kara listede olan kişiler için düzenlenmiş bir uygulamadır. Sicil affından faydalanabilmek için bazı şartlara uymanız gerekir. Sicil affı, kara listeye giren kişilerin sicillerinin temizlenmesi için yürütülmektedir. Öncelikle, kara listede olan kişiler yasanın yürürlüğe girmesi ile gelir belgesine sahip olmak ve son altı ay içerisinde borçların tamamının kapatılması veya yapılandırma yapılmış olması gerekir. Bildiğiniz üzere borçlarınızı ödeseniz bile 5 yıl boyunca riskli grupta kalırsınız. Bu aftan borçlarını ödemesine rağmen hala kara listede olan kişiler de faydalanabilir. Borcunuzu tamamen ödedikten sonra, borcunuz olduğu ilgili bankaya gidip, kara listeden çıkarılmanız için dilekçe vermeniz gerekir. Bankaların ekranlarından düşmeniz durumunda, sicil affını uygulayan bankalara giderek gerekli belgelerle müracaatınızı yapabilirsiniz.

Genel olarak özel bankalar bu yasayı uygulamak istemiyor. Bu yüzden kamu bankalarından başvuru yaparak sicil affından faydalanabilirsiniz. Bazı bankalar, düşük limitli krediler vererek, kişileri kredi notunu yükseltmesine olarak tanırken kimi bankalar ise kişilerin emekli olması veya ipotek, kefil göstermesini talep ediyor. Sicil affından yararlanmanıza rağmen kredi alamıyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz bankalardan birine başvuru yapmayı deneyin.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz