SGK Yersiz Ödeme Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

sgk yersiz odeme borc sorgulama nasil yapilir
sgk yersiz odeme borc sorgulama nereden yapilir

SGK yersiz ödeme borç sorgulaması yapılarak çalışanlar ya da işveren ödenmiş ya da ödenmemiş tüm borç bilgilerini öğrenebilirler. SGK yersiz ödeme borç sorgulama online olarak yapılacak ise e-devlet ya da SGK resmi web sitesi bu amaçla kullanılabilir.

İnternetten sorgulama yapılarak borç hakkında bilgi alınabilecek kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında çalışan 4A (SSK), 4B ( BAĞKUR) ve 4C (Emekli Sandığı)  sigorta kollarıdır.

E-devlet sitesi kullanılarak yapılan SGK yersiz borç ödeme sorgulaması ile, sorgulama yapan kişi kendisine ait ödediği ve henüz ödemediği bütün borç bilgilerine ulaşabilir.

İlgili Yazılarımız:

Çalışanın E-devlet Üzerinden SGK Yersiz Ödeme Borç Sorgulama İşlemi

E-devletten SGK yersiz ödeme borç sorgulaması yapmak isteyen çalışanın takip etmesi  gereken basamaklar şunlardır:

 • SGK Yersiz borç ödeme sorgulaması yapmak isteyen vatandaş ilk önce turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet ana sayfasına giriş yapmalıdır.
 • E-Devlet ana sayfasına gelindikten sonra, sorgulama yapan kişi tarafından kimlik doğrulama işlemi için e-devlet şifresini ve TC kimlik numarasını ilgili kutucuklara yazılarak ‘’Sisteme Giriş Yap’’ yazısına tıklanır.
 • E-devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra sayfada yer alan ‘’E-Hizmetler ‘’ yazısına tıklanır.
 • ‘’E-Hizmetler ‘’ sütunu altında bulunan ‘’Kurumlar’’ yazısı seçilir.
 • ‘’Kurumlar’’ listesinin altından da ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ menüsü üzerine tıklanır.
 • Ekranda açılan sayfada ‘’Genel Sağlık Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’’ linki seçilir.
 • Bütün bu işlemler sırası ile yapıldıktan sonra, sorgulama yapan vatandaşın ödediği ya da henüz ödemediği bütün borç bilgileri ekranda incelenebilir.

Böylece SGK yersiz ödeme borç sorgulama işlemi tamamlanmış olur.

SGK Yersiz Ödeme Borç Sorgulama ve SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

SGK resmi web sitesi üzerinden hizmet dökümü sorgulaması yapılabiliyor. Bu işlem SGK ve E-Devlet sitelerinin ortak hizmet vermesi nedeniyle herhangi bir aksama olmadan kolayca yapılabilir. Bu amaç ile vatandaşın takip etmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • SGK hizmet dökümü sorgulaması yapmak isteyen kişi ilk önce turkiye.gov.tr adresi üzerinden ana sayfasına girer.
 • E-Devlet ana sayfasına gelindikten sonra, sorgulama yapan kişi tarafından kimlik doğrulama işlemi için e-devlet şifresini ve TC kimlik numarasını ilgili kutucuklara yazılarak ‘’Sisteme Giriş Yap’’ yazısına tıklanır.
 • E-devlet sitesine giriş yapıldıktan sayfada yer alan ‘’E-Hizmetler ‘’ yazısına tıklanır.
 • ‘’E-Hizmetler ‘’ sütunu altında bulunan ‘’Kurumlar’’ yazısı seçilir.
 • ‘’Kurumlar’’ listesinin altından da ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ menüsü üzerine tıklanır.
 • ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’  sayfasında sorgulama yapan kişi kendi çalıştığı iş koluna  uygun seçeneği seçer. Burada verilen seçenekler şunlardır:
  • 4A SSK hizmet dökümü,
  • 4B BAĞKUR hizmet dökümü,
  • 4C Emekli Sandığı hizmet dökümüdür

Bu işlemler sıra ile yapıldıktan sonra, sorgulama yapan kişinin çalışma hayatı ile ilgili bütün bilgiler ekranda görüntülenir.

Göz Atabilirsiniz:

SGK Yersiz Ödeme Borç Sorgulaması İçin Müracaat Edilebilecek Kurum

SGK yersiz ödeme borç sorgulama yapmak için internet erişimi olmayan bir yerde bulunan ya da herhangi bir sebeple online sorgulama yapmak istemeyen vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu İl ve/veya İlçe Müdürlüklerine bizzat giderek müracaatta bulunulabilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl ya da İlçe Müdürlüğü’ne şahsen başvuru yapılarak edinilen SGK yersiz borç ödeme sorgulama bilgisi ile internetten sorgulama yapılarak, elde edilen bilgi aynı derecede güvenilirdir.

İşveren Tarafından SGK Borç Sorgulama İşlemi

İşveren SGK borç sorgulaması yapmak istediği takdirde  e-devlet sitesinden yararlanabilir.   Bu bilgiye de E-devlet ve SGK’nın koordine çalışması sayesinde ulaşılabiliyor. Sorgulama yapmak isteyen işverenin izlemesi gereken basamaklar şunlardır:

 • SGK borç sorgulama işlemi yapmak isteyen kişi turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden e-devlet ana sayfasına ulaşır.
 • E-Devlet ana sayfasına gelindikten sonra, sorgulama yapan kişi tarafından kimlik doğrulama işlemi için e-devlet şifresini ve TC kimlik numarasını ilgili kutucuklara yazularak, ‘’Sisteme Giriş Yap’’ yazısına tıklanır.
 • E-devlet sitesine giriş yapıldıktan sayfada yer alan, ‘’E-SGK’’ yazısına tıklanır.
 • Bu aşamada sorgulama yapmak isteyen işverenden ‘’SGK kullanıcı adı ve şifre’’ girişi istenir. (SGK kullanıcı adı ve şifre işveren bütün belgelerini tamamlayarak kanuni yükümlülüklerini yerine getirdikten sonra SGK’ya müracaat etmesi sonucu verilir. Şirket kurulma prosedüründe herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olması halinde SGK ilgili işverene kullanıcı adı ya da şifre vermez.)
 • Daha sonra sisteme giriş yapılır ve sitedeki yönlendirmeler takip edilerek işveren tarafından yapılan SGK borç sorgulama işlemi tamamlanır.

SGK Yersiz Ödeme Borç Sorgulaması Sırasına Ulaşılabilecek Diğer Bilgiler 

SGK yersiz ödeme borç sorgulaması yukarıda birinci bölümde anlatıldığı gibi yapıldıktan sonra, E-devlet üzerinden gelinen  ‘’Genel Sağlık Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’’ linkine tıklama yapıldığında, ekranda açılan sayfada borç bilgilerinin yanı sıra görüntülenen diğer bilgiler şunlardır:

 • Genel Sağlık Sigortası Tescil aralıkları,
 • Sorgulama yapan kişinin sağlık statüsü,
 • Sorgulama yapan kişinin borç tutarı ve SGK yersiz ödeme borç sorgulama bilgileri,
 • Sorgulama yapan kişinin borç tahsilatı işlemleridir.

Bütün bu hizmetlerin yanı sıra telefon yolu ile de pek çok bilgiye ulaşılabilir. Bu amaçla kullanılabilecek hat numarası ALO 170’dir.

Ziraat Bankası BAĞKUR Borç Sorgulama

BAĞKUR borcu Ziraat Bankasının internette yer alan web sitesi üzerinden yapılabilir. Aynı site üzerinden sorgulanan borçların ödemesi de yapılabilir. Bu amaçla kullanılabilecek internet adres linki https://www.ziraatbank.com.tr/tr/bireysel/odemeler/sgk-odemeleri ‘dir.

SGK Yersiz ödeme borç sorgulama konusunda kullanılabilecek güncel bilgiler bunlardır.

Bu sayfayı ziyaret edenler bunlara da baktı;

 1. https://www.kredivepara.com/vergi-borcu-nasil-yapilandirilir-sorgulama-ve-odeme/
 2. https://www.kredivepara.com/vergi-borcunu-atm-den-odeme/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-ise-baslama-basvurusu/
 4. https://www.kredivepara.com/halkbank-ticari-esnaf-kredisi-basvurusu-ve-sartlari/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-hasta-bezi-odemesi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz