SGK Vizite Sistemi Nedir, Giriş Nasıl Yapılır?

sgk vizite sistemi nedir
sgk vizite sistemi avantajlari

SGK vizite sistemi ya da tam deyimi ile SGK vizite giriş sistemi internet üzerinden yürütülebilen bir işlemdir. SGK vizite sistemi çalışanların kaza ya da herhangi bir rahatsızlık nedeni ile işe gidemedikleri gün sayısını Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirebilmeleri için oluşturulmuştur. Çalışan rapor aldıktan sonra raporunu işveren bildirir. İşveren de SGK vizite giriş sistemi üzerinden bu bilgiyi SGK’ya iletmekle yükümlüdür. Aksi halde işveren para cezası ödemek zorunda kalabilir.

İlgili Yazılarımız;

Sosyal Güvenlik Kurumu Vizite Sistemi Tanımı

Vizite SGK çalışanlarının kendilerine verilen hizmetten yararlanabilmesi için gerekli bir belgedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabii olarak çalışan kişilerin hastalanarak ya da herhangi bir kaza neden ile işe gelmeye ara verdiği dönemlerde hakkı olan sağlık yardımından ( iş göremezlik ödeneğinden) yararlanabilmesi amacı ile işverenin oluşturup, düzenlediği bir evraktır.

SGK Vizite Giriş Çalışma Sistemi

SGK vizite giriş sisteminde işlem yapılması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/vizite/welcome.do adresi üzerinden resmi internet sayfasına giriş yapılır.
 • Daha sonra ekranda açılan sayfada istenen bilgilerin girişi yapılır. Bu aşamada istenen bilgiler şunlardır:
  • Kullanıcı kodu,
  • İşyeri şifresi,
  • Tek kullanımlık güvenlik kodudur.
 • Bu bilgilerin girişi yapıldıktan sonra ekranda 3 seçenek görüntülenir. Bu seçenekler şunlardır:
  • Çalışanın çalışmadığı döneme ait ( raporlu olduğu günler) bildirim işlemleri,
  • Çalışan bireyin rapor işlemler,
  • Çalışanın iş kazaları ya da meslek hastalıkları ile ilgili bildirimleridir.

Bu seçeneklerden duruma uygun olan seçilir ve işlem yapılır.

SGK Vizite Giriş Sistemi Avantajları

SGK çalışanları için işe giriş bildirimi yapılması çok önemli bir konudur. Çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için tek koşul  internet üzerinden sisteme kaydının yaptırılmış olmasıdır.

Aksi takdirde çalışan başına gelen herhangi bir iş kazası ya da hastalık durumunda hastanelerden alacağı sağlık hizmetlerini kendi parası ile ödemek zorunda kalır.

Kaza Bildirimi ve SGK Vize Giriş Sistemi

Çalışan bireyin kaza geçirmesi ve rapor alması halinde, bu durum en geç 3 iş günü içinde Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmelidir. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar sırası ile şunlardır:

 • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/IsvBildirimFormu/welcome.do internet adresi üzerinden ilgi sayfaya giriş yapılır.
 • Bu sayfada istenen bilgiler daha önce anlatıldığı gibi ilgili kutucuklara yazılır
 • Daha sonra ‘’Sağlık Ödemeleri Sistemine’’ giriş yapılır.
 • En son olarak ‘’İşveren İş Kazası Meslek Hastalığı E-bildirim Alanı’’ üzerinden gerekli bildirim yapılır.

Böyle bir konuda internet üzerinden bildirimde bulunulması yeterlidir. İnternet üzerinden yapılan bildirime ilaveten herhangi bir SGK Müdürlüğü’ne şahsen ya da yazılı olarak müracaat edilmesine gerek yoktur.

Dikkatinizi Çekebilir;

   • SGK Engelli Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
   • SGK Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
   • SGK Anlaşmalı Özel Hastane Sorgulama Yazıya Git
   • SGK Yapılandırma Bozulması Ve Ödeme İşlemi Yazıya Git
   • SGK Dosya Açma Süresi, Dilekçesi, Evrakları Ve Başvurusu Yazıya Git

İş Göremezlik Ödemesi

İş göremezlik ödemesi çalışan kişinin geçirdiği kaza ya da hastalık nedeni ile işe gelmediği günler için devlet tarafından kendi hesabına yatırılan paradır. Bu ödemenin alınabilmesi için çalışanın iş göremez raporu almak için SGK’ya müracaat etmesi gereklidir.

Çalışanın tek başına müracaatı yeterli olmadığı için işverenin de SGK vizite giriş sisteminin kullanarak çalışanın raporlu olduğunun bildirmesi gereklidir.

SGK vizite sistemi ve SGK Sağlık Ödemeleri birbiri ile entegre çalışmaktadır. Bu nedenle SGK vizite giriş sistemine bir kere bilgiler girildikten sonra, tekrar herhangi bir müracaatta bulunulması gerekmez.

Bütün bu işlemlerin yapılmasından sonra çalışan kendisine iş göremezlik ödeneği yani rapor parası yatıp yatmadığını internet üzerinden sorgulayabilir.

E-Devlet Üzerinden SGK Rapor Sorgulama

E-devlete giriş yapılarak da rapor sorgulanabilir. Her şeyden önce yukarıda da belirtildiği gibi rapor bilgilerinin işveren tarafından sisteme işlenmesi gereklidir. Daha sonra izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • İlk önce E-devlet sitesinden rapor parası sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/4a-isgoremezlik-odemesi-gorme adresi kullanılır.
 • Daha sonra rapor kullanmak zorunda olan vatandaş e-devlet ana sayfasına giriş yapar. Bu sayfa üzerinde istenen e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası bilgileri istene kısımlara yazılır ve ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ yazısı üzerine tıklanır.
 • Bu yazıya tıklandıktan sonra ilk satırlara yazılan adres nedeni ile çalışan otomatik olarak rapor parasını yatıp yatmadığının görüntüleneceği ekrana yönlendirilir.
 • Ekrandaki bilgiler rapor parasının çalışanın banka hesabına ya da çalışan adına PTT şubesine yatıp yatmadığını bildirir.

Telefon İle SGK Rapor Parası Öğrenilmesi

SGK rapor parasının yatıp yatmadığı ALO 170 hattı aranarak da sorgulanabilir.

SGK İstirahat Parası Sorgulama İstirahat Parasının Çekilebileceği Son Süre

İstirahat parasının sorgulanmasından sonra bahse konu para 2 ay dolmadan   çekilmelidir. İstirahat parası yattıktan 2 ay sonra çekilemediği takdirde, PTT ya da banka tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna geri yollanır.

İstirahat parasının alınabilmesi için, çalışan rapor belgesini işverene teslim ettikten sonra,    işveren devlet tarafından yetkilendirilmiş doktorun onaylayarak verdiği raporu Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmelidir. Rapor belgesinin SGK’ya ibrazını takip eden 15 gün içinde, istirahat parası personelin banka hesabına ya da adına olmak üzere PTT’ye yatırılır.

ALO 170’den SGK Para Sorgulama

SGK rapor parası telefonla da sorgulanabilir. SGK istirahat parası sorgulama için aranması gereken numara ALO 170’dir.

SGK Rapor Parası Çekilmesi Gereken Süre

Rapor parası yatırıldıktan sonra 2 ay içinde çekilmelidir. 2 Ay boyunca rapor parası çekilmediği hallerde yatırılan para tutarı, banka veya PTT tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna yani devlete iade edilir.

SGK vizite sistemi konusunda dikkat edilmesi gereken ayrıntılar bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-vizite-girisi/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-tesvik-sorgulama-sistemi/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-sikayet-dilekcesi/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-rapor-parasi/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-aylik-bildirge/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz