SGK Teşvikleri Sorgulama Ve Hesaplama

sgk tesvikleri nelerdir
sgk tesvik sorgulama

2020 SGK teşvikleri daha çok istihdam teşvikleri olarak adlandırılan bir sınıf altında tanımlanıyor. SGK teşvik sorgulama için en çok tercih edilen yöntem internet üzerinden sorgulama yapmaktır.

SGK Teşvik Sorgulama ve Teşvik Alabilmek İçin İşverende Aranan Şartlar

SGK’nın teşvik vereceği  işverende aradığı özellikler şunlardır:

 • Öncelikle teşvik almak için müracaatta bulunan işveren özel sektör çalışanı olmalıdır. (Kamu sektöründe görevli işveren herhangi bir teşvikten yararlanamaz). Özel sektörde hizmet veren bütün işverenlerin SGK teşvikine müracaat etme ve kendisine  verilen teşvikten yararlanmaya hakkı vardır.
 • İşveren yanında çalıştırdığı personelin prim ve hizmet evraklarını tam zamanında ve eksiksiz olarak SGK’ya vermiş olmalıdır.
 • İşveren, yanında çalıştırdığı personelin sigorta primine ait ödemeleri devletin belirlediği yasal süre içinde yapmış olmalıdır.
 • Teşvik için müracaatta bulunan işverenin SGK’ya geçmişe yönelik hiçbir borcu olmaması gereklidir.
 • İşverenin yanında çalıştırdığı personelin daha önceki işyerinde aldığı prim hizmet belgelerindeki ortalamaya ek vererek, istihdam ediyor olması gereklidir.

İlginizi çekebilir;

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  BAĞKUR Primi Ne Kadar?

SGK Teşvik Sorgulama Asgari Ücret Desteği

Asgari ücret desteği 2020 yılı için SGK tarafından ayrım gözetmeksizin bütün işyerleri içi 75 TL olarak belirlendi. Asgari ücret desteğinden yararlanmak isteyen işverenin herhangi bir başvuru yapmasına gerek yoktur. SGK sistemi destek tutarını her işletme için ayrı ayrı olmak üzere kendiliğinden hesaplamaktadır.

SGK Teşvik Sorgulama 6111 Sayılı Kanuna Bağlı Teşvik Koşulları

İşverenin 6111 sayılı kanuna istinaden verilen teşvikten faydalanması için yukarıda belirtilen koşulları sağlıyor olmalıdır. Bu teşvik için aranan bir başka özel şart çalışanın daha önceki çalıştığı herhangi bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olmasıdır.

Bütün bu koşulların sağlanması halinde işveren iki yıl yani 24 ay boyunca çalıştırdığı personelin brüt kazancının %17’sini esas alarak prim ödemesi yapabilir. Çalıştırılan personel İŞKUR’a kayıtlı işsizler grubu içinden seçilerek işe alınması halinde bu teşvik 6 ay daha uzatılmaktadır.

Bu sayılan muafiyetler göz önüne alındığına 75 TL asgari ücret desteği ile birlikte, asgari ücret ödenen bir işçinin işverene aylık prim maliyeti  500,11 TL olur.

Ayrıca SGK rapor girişi süresi ne kadar? Hakkında ayrıntılara yazımızdan bakabilirsiniz.

SGK Teşvik Sorgulama 27103 Sayılı Kanuna Bağlı Teşvik Koşulları

27103 Sayılı kanun kapsamındaki destek ile işverenin çalıştırdığı işçinin bütün sigorta maliyetini devlet karşılıyor. Bu avantajlı destekten faydalanmak için işverenin yukarıda bildirilen şartları taşıması gereklidir.

Bu teşvikten yararlanmak için çalışan açısından istenen özel şartlar bahse konu işçinin İŞKUR kaydı olmalıdır. İşe girme tarihinden önceki 3 ay içinde 10 günden daha fazla prim ödemesinin yapılmamış olmasıdır. Ayrıca çalışanın işe başladığı tarihin işveren tarafından sigortaya kaydı yapılmış çalışanlarından sonraki bir tarihe ait olması gereklidir. Yani çalışan yeni işe alınmış olmalıdır. Eski personel adına bu teşvikten yararlanılamaz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Hizmet Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Bütün bu şartlara uyulması halinde işçinin primi 12 ay boyunca devlet tarafından ödenir. Eğer istihdam edilen işçi 18 ila 25 yaş arasında erkek ise, engelli ise ya da kadın ise bahse konu teşvik 18 aya kadar uzatılabiliyor.

SGK Resmi İnternet Sitesi Üzerinden SGK Teşvik Sorgulama ve Hesaplama

SGK teşvik sorgulamasında takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Sorgulama yapan kişi http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr  internet adresi üzerinden SGK sitesine giriş yapar.
 • Daha sonra ‘’E –SGK’’ başlığı seçilir.
 • ‘’E –SGK’’ başlığı altından ‘’İşveren’’ sütunu seçilir.
 • ‘’İşveren’’ menüsü altında yer alan ‘’İşveren Sistemi’’ yazısına tıklanır.
 • ‘’İşveren Sistemi’’ yazısından sonra ‘’Teşvikler ve Tanımlar ‘’ seçeneği üzerine tıklanır.
 • Bir sonraki basamakta ‘’Potansiyel Teşvik Sorgulama’’ yazısına tıklanır.
 • Ekranda açılan sayfada SGK teşvik sorgulama bilgileri görüntülenir.

SGK Geriye Dönük Teşvik Sorgulama

SGK geriye dönük teşvik sorgulaması da SGK resmi web sitesi üzerinden yapılabilir. SGK geriye dönük teşvik sorgulaması yapmak için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Teşvik sorgulaması yapmak isteyen kişi İlk önce teşvik başvurusu için hazırlanan işveren müracaat belgesi doldurmalıdır. İşveren başvuru dilekçesi internet üzerinden yazılıp, doldurulabilir.
 • Bahse konu başvuru dilekçesini veren işveren geçmiş tarihlerde verilen herhangi bir teşviki almasa dahi yeni bir teşvikten yararlanma hakkı vardır
 • Bu destek uygulaması ‘’Potansiyel teşvik’’ olarak da tanımlanıyor.
 • Yürürlükte bulunan kurallara göre işverenin geçmiş tarihlerde herhangi bir teşvikten yararlanmış olması halinde, geriye dönük teşvikler birbirleri ile değiştirilebilmesi mümkündür.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Genel Sağlık Sigortası Primi (GSS Primi) 2020 Yılı için Ne Kadar?

Daha önce de belirtildiği gibi işverenin teşvikten yararlanabilmesi için çalıştırdığı personeline ait aylık prim ve hizmet evraklarının ( ek, asil veya iptal) ve online yöntemle doldurulacak başvuru dilekçesinin, www.sgk.gov.tr web adresine teslim edilmiş olması gereklidir.

Online Yöntemler İle Geriye Dönük Teşvik Sorgulama Başvurusu

Geriye dönük teşvik sorgulamasının yapılması için yazının için 3.bölümünde SGK teşvik sorgulama için anlatılan yöntem birebir aynı olarak takip edilir, aradaki fark sadece en son basamakta ortaya çıkar. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Sorgulama yapan kişi http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr  internet adresi üzerinden SGK sitesine giriş yapar.
 • Daha sonra ‘’E –SGK’’ başlığı seçilir.
 • ‘’E –SGK’’ başlığı altından ‘’İşveren’’ sütunu seçilir.
 • ‘’İşveren’’ menüsü altında yer alan ‘’İşveren Sistemi’’ yazısına tıklanır.
 • ‘’İşveren Sistemi’’ yazısından sonra ‘’Teşvikler ve Tanımlar ‘’ seçeneği üzerine tıklanır.
 • En son basamakta 5510 Ek ve 17.madde ile teşvik kanun numarası yazısı üzerine tıklanır. Böylece işverenin daha önce kullandığı ya da kullanmadığı teşvikler ekranda liste halinde dökülür.

SGK teşvik sorgulama hakkındaki güncel bilgiler bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz