SGK Prim Borcu Sorgulaması

SGK Prim Borcu
SGK Prim Borcu

SGK prim borcu sorgulama işleminin yapılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurulabilir. İnsanlar devletin sundukları bazı olanaklardan faydalanabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumu yani SGK primlerini yatırmaları gereklidir. Çalışan kişilerin bu primleri işverenlerince yatırılır. Kendi işinin sahibi olan kişiler ise kendileri prim ödemelerini gerçekleştirebilirler. Geçmiş döneme ait SGK prim borcunun olup olmadığını öğrenebilmek için de SGK’ya gidilerek sorgulama talebinde bulunulabilir. Borcu olan kişiler de bu borçlarını ödeyerek devletin olanaklarından faydalanmaya devam edebilir. Bunun yanı sıra bu sorgulama işlemi e devlet üzerinden de yapılabilir.

Göz atabilirsiniz: SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır? (Evrak Sorgulama)

E Devlet İle SGK Prim Borcu Sorgulama

SGK prim borcunu e devlet ile sorgulamak isteyen kişilerin ilk olarak sisteme girmesi gereklidir. E devlet pek çok işlemi kolay bir şekilde bilgisayardan halledilebilmesini sağladığı gibi SGK prim borçlarının da hızlıca sorgulanabilmesini olanaklı kılıyor. Bunun için de ilk olarak e devlet şifresi ile sisteme girmek gerekiyor. E devlet şifresi olmayan kişilerin bu şifreyi edinmesi ya da internet bankacılığı, mobil imza, TC kimlik kartı gibi bilgilerden birisini kullanarak giriş yapması şarttır. Daha sonrasında ise Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ekranı açılmalıdır. Bu ekranda bulunan gerekli bilgilerin doldurulması ile sorgulama işlemi gerçekleştirilebilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SSK Emeklilik Sorgulama Telefon Numarası

Nasıl E Devlet Şifresi Alabilirim?

E devlet şifresi almak için PTT şubelerine başvurulmalıdır. İnternet bankacılığı, mobil imza, TC kimlik kartı, elektronik imza bilgilerinden bir tanesine sahip olmayan kişilerin e devlete girebilmesi için şifre edinmesi şarttır. Şifresi olmayan kişiler de en yakın PTT şubesine giderek bir ücret karşılığında şifrelerini alabilirler. PTT tarafından verilen bu şifre ile anında sisteme girilebilir ve SGK prim borcu sorgulamasını gerçekleştirebilir. Ancak daha sonrasında en kısa sürede bu geçici şifrenin değiştirilmesi gerekir.

İlginizi çekebilir: SGK Hizmet Birleştirme

E Devlet İle Hangi SGK Kolunun Hizmet Dökümü Alınabilir?

E devlet ile prim sorgulaması yapılabilecek SGK kollarından bir tanesi 4C yani emekli sandığına bağlı olanladır.  E devlete giriş yapan kişiler hangi SGK koluna bağlı olursa olsun hizmet dökümü alabilir ve sigorta prim borcunun olup olmadığına dair sorgulama yapabilir. E devlet ile 4C’lilerin yanı sıra 4A ve 4B’ye bağlı olanlar da prim borcu olup olmadığını öğrenebilir.

SGK Prim Borcu Olanlar Hangi Hizmetten Yararlanamaz?

Prim borcu olanların yararlanamayacağı hizmetlerin başında sağlık imkanları geliyor. Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olmayan ve prim borcu bulunan kişiler devletin sağladığı sağlık imkanlarından yararlanmıyor. Bir hastaneden hizmet alınabilmesi için SGK prim borcunun olmaması gerekiyor. Bunun yanı sıra borcu olan kişiler emekli de olamazlar. Emekli olamayanlar da emekli maaşlarını alamaz. Emekliliğe hak kazanarak emekli maaşının alınabilmesi için doldurulması gereken prim süresinin tamamlanması ve herhangi bir prim borcunun olmaması gereklidir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Yurtdışı Borçlanma Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

GSS Sorgulaması Nasıl Yapılır?

GSS sorgulaması da yine e devlet üzerinden yapılabiliyor. Genel Sağlık Sigortası yani GSS yaptırılması zorunlu olan bir uygulamadır. Bu uygulamadaki temel amaç ise sigortasız olan kimsenin kalmamasının ve herkesin sağlık hizmetinden yararlanabilmesinin sağlanmasıdır. Türkiye Cumhuriyeti olan ve 18 yaşını geçen herkesin bir sağlık güvencesi olması gerekiyor. Sigortası olmayan kişilerin de GSS primlerini ödemesi şarttır. Bu primler de kişinin gelirine göre hesaplanıyor. Devlet 3 gelir düzeyine göre prim tutarını belirliyor. Bu tutarında düzenli olarak yatırılması gerekiyor. Aksi halde sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek mümkün olmuyor. SGK prim borcu gibi GSS prim borcu da yine e devlet sisteminden sorgulanabiliyor. E devletin aynı ekranı üzerinden hem GSS hem de SGK prim borcu sorgulayabilmek mümkündür.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartıyla SGK Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz