SGK Para Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

sgk rapor parasi sorgulama nasil yapilir
sgk rapor parasi sorgulama nereden yapilir

SGK para sorgulaması, kurumdan alınacak olan bir rapor parasının var olup olmadığını sorgulama işlemidir. Rapor parası, SGK’ya bağlı olarak sigortalı çalışanların kaza, doğum, sağlık sorunu gibi durumlara bağlı olarak işe gidemedikleri günler için SGK’ya bağlı kurumlardan aldıkları raporlar neticesinde alacakları paradır. SGK para sorgulama işlemi bu rapor paraları için ilk olarak en sağlıklı olarak E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. SGK ile ilgili tüm bilgiler, borç bilgileri ve alacak bilgileri gibi tüm detaylar E-Devlet üzerinden verilmektedir. Burada SGK’dan alacağınız bir para olup olmadığını görebilirsiniz.

Dikkatinizi Çekebilir;

SGK’dan Rapor Parası Sorgulaması

SGK rapor parası, belli sağlık sorunları, iş kazaları, doğumlar ve ameliyatlar gibi durumlarda SGK’ya bağlı kurumlarda uzman doktorlar tarafından verilen iş göremez, çalışamaz raporu karşılığında verilen paradır. Bu paranın amacı, çalışanların çalışamadıkları günler için maddi kayıp yaşamamaları, onlara bu zor dönemde destek olmaktır. Para, raporun verdiği gün sayısına göre hesaplanmaktadır.

İş Görmezlik Raporu üzerinden para alabilmek için çalışanın mutlaka bir SGK kurumuna bağlı olması, SSK’lı, BAĞ-KUR’lu olması gerekmektedir.

SGK Para Sorgulama Yöntemleri

SGK rapor parası sorgulama işlemi yapacak kişiler bu sorgulama işlemlerini E-Devlet üzerinden yapmalıdır. Kişiler E-Devlet’e T.C. Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile giriş yaparlar. Eğer daha önce hiç E-Devlet kullanmadıysanız ve bir şifreniz yoksa hemen PTT’den edinebilirsiniz.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu 4-A ve 4-B İş Görmezlik Ödemesi Görme sayfasını ziyaret edebilir, burada direkt olarak herhangi bir para mevcutsa görebilirler. E-Devlet üzerine tüm bilgilerimiz kayıtlı olduğu için herhangi bir bilgi girmeye ya da doğrulamaya ihtiyaç yoktur. Sayfada direkt olarak herhangi bir borç ya da alacak para varsa görülür.

SGK Rapor Parası Başvurusu

Rapor parası başvurusu yapmak isteyenlerin ilk önce sağlık sorununa ya da durumuna göre SGK’ya bağlı olan bir kuruluştaki uzman doktordan rapor alınması gerekmektedir. Bu raporlar belirli kriterlere göre düzenlenmektedir. Raporu aldıktan sonra şu adımlar izlenir:

 • Hastaneden alınan rapor direkt olarak işverene ya da insan kaynaklarına teslim edilir.
 • İşveren ya da İnsan Kaynakları raporu E-Rapor sistemine girmelidir.
 • Rapor SGK’ya ulaşır ve SGK tarafından incelenir.
 • Rapor SGK tarafından onaylanırsa rapor parası kişinin direkt olarak hesabına yatırılmaktadır.

Eğer kişinin SGK’da kayıtlı bir hesabı yoksa kişi rapor parasını PTT üzerinden çekebilir. SGK rapor parasını hesaba yatırdığı zaman kişinin cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Süreç ve paranın yatırılıp yatırılmadığı E-Devlet üzerinden sorgulanabilmektedir.

SGK Rapor Parası Ne Zaman Yatar?

SGK rapor parası yatışı raporun SGK’ya ulaşmasından ve incelenmesinden sonra 15 gün içerisinde gerçekleşmektedir. Rapor, e-rapor sistemine işlendikten sonra SGK inceler ve eğer onaylanırsa 1 gün içerisinde para kayıtlı hesaba yatırılır. Eğer sistemde kayıtlı bir hesap yoksa paranın yattığı bilgisini SGK tarafınıza iletir ve PTT’den para çekimi yapılabilir.

SGK para sorgulama işlemleri ve Parayla ilgili herhangi bir hareket var mı yok mu E-Devlet üzerinden takip edilebilir.

SGK Rapor Parası Alma Şartları

SGK parası alma şartları birçok farklı şekilde çalışanların karşısına çıkmaktadır. SGK para sorgulaması yapabilmek ve SGK’dan bu parayı alabilmek için bu şartlara uymak gerekmektedir. Öncelikli şart rapordan önce 1 sene içerisinde minimum 90 gün kişi prim ödemiş olmalıdır. Bu en temel şarttır ve prim ödemeyen kişilere ödenek sağlanmaz.

 • Rapor 1 ya da 2 günlük ise bu raporlar için SGK tarafından bir ödeme yapılmamaktadır.
 • Raporda mutlaka uzman bir doktor tarafından bir hastalık teşhisi bulunması gerekmektedir.
 • Rapordan önceki 3 ayın bilgilerinin SGK’ya verilmesi gerekmektedir.
 • Rapor alındıktan sonra kanuni süre içerisinde SGK’ya bilgi verilmesi gerekir.
 • Kişinin SGK’dan rapor parası alabilmesi için kuruma herhangi bir prim borcu bulunmaması gerekmektedir.
 • Rapor parası alabilmek için rapor süresinin 2 günden fazla olması gerekmektedir.

SGK Rapor Parası için Rapor Özellikleri

SGK parası için rapor nitelikleri önemlidir. Kişide aranılan şartlar yukarıda verilmiştir aşağıda ise raporda aranan şartlar bulunmaktadır.

 • Rapor en az 3 günlük olmalıdır.
 • 10 güne kadar süre için verilen raporlarda tek bir doktorun onayı yeterlidir.
 • 10 günden fazla süre için tekrar verilen raporlarda ise aynı doktorun onayı ve imzası bulunmalıdır.
 • Kişi 1 yıl içerisinde 40 günden fazla rapor alacaksa tek bir doktor değil, heyet onayı ve imzası gerekmektedir.
 • Rapor mutlaka SGK ile anlaşmalı bir kurumdan verilmelidir.
 • Hastalık ve durum ile ilgili tüm detayların raporda bulunması gerekmektedir. SGK rapor parası alabilmek için rapor tam teşekküllü olmalıdır.

İlgili Yazılarımız;

  • SGK Medula Doktor Sorgulama Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Ve Telefon Yazıya Git
  • SGK Kurumsal Çocuk Bakımı Başvurusu Ve Randevu Yazıya Git
  • SGK Kesenek Bilgi Sistemi Nedir? Sorgulama Yazıya Git
  • SGK İşyeri Tescil Başvurusu, Dilekçesi Ve Süresi Yazıya Git

SGK Rapor Parası Alabilecek Kişiler

SGK rapor parası almak için kişilerin belli kriterlere uygun olması gerekir. Öncelikle mutlaka bir Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olması, primlerini ödüyor olması ve herhangi bir prim borcu olmaması gerekmektedir. Sigortalı olarak çalışan kişiler raporları yukarıda verilen şartlara uyduğu sürece SGK’dan rapor parası alabilirler. Doktor, uzman ya da heyet tarafından alınmamış olan iş görmezlik raporları için herhangi bir ödenek bulunmamaktadır. Ayrıca rapor parasından yararlanabilmek için:

 • İş Kazası
 • Meslek Hastalığı
 • Doğum
 • Analık Halleri
 • Herhangi bir hastalık gibi durumlardan birini yaşıyor olmak gerekmektedir.

SGK Rapor Parası Hesaplaması

SGK para hesaplaması yapabilmek için kişinin rapordan önceki son 3 aya dair tüm SGK bilgilerini bilmesi gerekmektedir. 1 sene içerisinde en az 90 günlük prim ödemesi yapmış kişiler bu paradan yararlanabilir. Yapılan ödemeler hesaplamaya dahil edileceği için bu önemlidir.

 • Ayakta yapılan tedaviler için 2/3 oranında, yatarak tedavi gören kişiler ise ½ oranında ödenek alabilmektedir.

SGK parası hesaplaması için ilk 3 aylık brüt gelir ve aynı dönemin prim günleri toplanmaktadır. Raporlu sayılan günden de 2 gün çıkarılır. Sonrasında da 3 aylık brüt gelir aynı dönemde bulunan prim gün sayısına bölünerek hesaplama yapılır. Ortaya çıkan sonuç raporda bulunan gün sayısı ile çarpılır. Gerisi tedavi yöntemine göre hesaplanmaktadır. Tedavi yöntemine göre 2 – 1 çapılır, 3 ya da 2’ye bölünür. Bu hesaplama yöntemleri kişiye ve tedaviye göre değişiklik göstermektedir.

SGK Rapor Parası Alınacak Yerler

SGK parası banka ve PTT gibi kurumlardan alınmaktadır. SGK para sorgulama işlemi sonrasında ya da tarafınıza gelen bilgilendirme sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu’na tanımladığınız bankanın hesabına para direkt olarak yatırılır ve paranızı buralardan alabilirsiniz. Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tarafınıza ait herhangi bir banka yoksa size verilen bilgilerle bir PTT şubesine gidebilir ve paranızı oradan çekebilirsiniz. Eğer parayı PTT’den çekecekseniz en geç 2 ay içinde paranızı almanız gerekmektedir, yoksa zaman aşımına uğrar. Rapor işlemi onaylandıktan sonra en geç 15 gün içerisinde para hesabınıza yatar. Para hesabınıza yattıktan sonra E-Devlet üzerinden ya da banka hesabından paranın gelip gelmediğini inceleyebilirsiniz.

SGK parasının yattığı bankalardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Şekerbank
 • Türkiye İş Bankası

Bunlar ve bunlar gibi SGK ile anlaşması olan bankalarda bir hesabınız carsa mutlaka SGK birimine tanımlatmanız gerekmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-isveren-sistemi/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-isveren-borc-sorgulama/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-isten-cikis-bildirgesi/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-ise-giris-belgesi/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-is-goremezlik/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz