SGK Meslek Kodları Nelerdir?

sgk meslek kodlari nelerdir
sgk meslek kodlari nasil ogrenilir

SGK meslek kodları SGK’ya bağlı olarak çalışan kişilerin aktif olarak yaptıkları görev ile birebir örtüşen, yapılan işe uygun meslek ad ve kodlarıdır. İşveren işe giriş belgesi doldururken bahse konu yapılacak iş ile uyumlu mesleklerin adlarını ve SGK meslek kodları bilgilerini ‘’Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesine’’ kaydetmelidir.

Çalıştırdığı personelin meslek kodlarını yazılı olarak SGK yetkili mercilerine bildirmek işverenin yasal yükümlülüğüdür.

SGK Meslek Kodları Güncelleme

SGK meslek kodlarının çalışanlar için ödenen prim ve hizmet evraklarındaki iş tanımı ve işe giriş belgesindeki meslek kodunun birebir aynı olması yasal zorunluluktur. Bahse konu zorunluluk 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir.

Bu nedenle meslek kodları işveren tarafından dikkatli bir şekilde kaydedilmeli ve değişiklik gösterdiğinde güncellenmelidir. SGK meslek kodları bildirimi konusunda ihmalkar davranan işverene cezai yaptırım uygulanır.

İlginizi çekebilir;

SGK İşe Giriş Belgesi ve SGK Meslek Kodları Güncelleme Basamakları

SGK Meslek kodlarının güncellenmesi için, öncelikle işverenin SGK’ ya dilekçe ile yazılı başvuru yapması gereklidir. SGK meslek kodları güncellemesi için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

  • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/SigortaliTescil/amp/loginldap linki üzerinden ‘’SGK İşe Giriş’’ bölümüne gidilir. Bu amaçla E-SGK şifresi kullanılır ve ‘’Sigortalı İşe Giriş Ve İşten Ayrılış Bildirgeleri Uygulaması’’ bölümünden yararlanılır.
  • Daha sonra ’İşe Giriş Bildirgesi Güncelleme’’ yazısı üzerine tıklanır.
  • Güncelleme basamağına gelindiğinde daha önceden bildirilmiş meslek kodunun işyerindeki uygulamaya göre güncellemesi gereken vatandaşın TC Kimlik numarası girişi yapılır.
  • TC Kimlik numarası girişi yapıldıktan sonra en altta ‘’Sorgula’’ butonu seçilir.
  • Bir sonraki aşamada gelinen ‘’Sigortalı Meslek Adı’’ sütunu üzerine çalışan kişinin mesleği yazılır.
  • En son aşamada ise ‘’İleri’’ butonu seçilir ve işlem tamamlanır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK No Nedir, Nerede Yazar? Alma Ve Sorgulama

Bu işlemler tamamlandıktan sonra, bu tarih sonrası doldurulacak olan bütün prim ve hizmet evraklarında da en son bildirilmiş bilgiler yürürlükte kabul edilir.

Ayrıca SGK rapor sorgulama nasıl yapılır? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Zamanı Geçmiş Prim ve Hizmet Evrakların Güncellenmesi

Aylık ve prim hizmet evraklarının geçerlilik süresi bittikten sonra güncellenmesinin gerektiği hallerde, işveren bir dilekçe ile yazılı olarak SGK’ya başvuruda bulunmalıdır.

Yapılabilecek en eski güncelleme tarihi 1 Ocak 2018’dir. Bu tarihten daha önceki tarihler için güncelleme yapılamaz, çünkü yasal yaptırımın başladığı tarih 1 Ocak 2018’dir.

2020 SGK Meslek Kodları İnternet Adresi

SGK Meslek kodları konusunda güncelleme yapılacak ve/veya bilgilendirme edinilecek ise bu amaçla kullanılabilecek internet link adresi:  https://www.sskisveren.com/wp-content/uploads/2019/01/sgk-meslek-kodlari-excel.xls

SGK Meslek kodları görülen lüzum üzerine sık sık güncellenir. Bu nedenle kısa zaman aralıkları ile güncellemelerin takibi gereklidir. Meslek kodu ve çalışanın bilfiil yaptığı iş farklı ise işverene para cezası kesilebilir.

Çalışan Personelin Kendi SGK Meslek Kodunu İzlemesi

Çalışan kişi kendisi hakkında SGK’ya bildirim yapıldığında, işverenin yaptığı iş ile ilgili olarak hangi kodu kullandığını takip edebilir. Çalışan bu sorgulamayı E-devlet sitesi üzerinden yapabilir. Bu amaçla takip edilebilecek basamaklar şunlardır:

  • Öncelikle turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden e –devlet ana giriş sayfasına gidilir.
  • Ana giriş sayfası üzerinden kimlik doğrulama yapılması için, sorgulama yapan kişi kendi TC kimlik numarası ve e-devlet şifresinin girişini yapar.
  • Bilgiler girildikten sonra ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ butonu yardımı ile e-devlet sitesine giriş yapılır.
  • E-devlet sitesine giriş yapılmasını takiben ‘’SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’’ bölümü seçilir.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Belge Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Bu işlemlerden sonra ekranda açılan sayfa üzerinde sorgulama yapan kişi, SGK’ya hangi meslek kodu ile girişinin yapılmış olduğunu inceleyebilir.

Dikkatinizi Çekebilir;

SGK Meslek Kodları Değiştirme Dilekçe Örneği

İşveren SGK meslek kodu güncellemesi için daha önceki bölümlerde de anlatıldığı gibi bir dilekçe ile yazılı olarak müracaat etmelidir. SGK bu konu için şablon dilekçe metni hazırlamıştır.  ‘’SGK Meslek Kodu Değiştirme Dilekçesi’’ şablonu şudur:

‘’… Sosyal Güvenlik Merkezi’ne

Müdürlüğünüzde… Sicil ve… ünvanlı işyerinde işlem görüyoruz. İşyerimizde… tarihinden beri çalışan… TC numaralı ve… İsimli işçimizin işe giriş tarihinden itibaren meslek kodunun… olarak güncellenmesi hususunu,

Arz ederiz.’’

Meslek kodu bildiriminin yasal olarak yürürlüğe konulmasındaki esas amaç çalışanların     ücretleriyle  ilgili olabilecek kayıt dışılığa mani olabilmektir. Bu yazıda sözü geçen meslek kodları Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından ISCO 08 standartları esas alınarak hazırlanmıştır. Bu kodlar gerekli görüldüğü hallerde İŞKUR tarafından da sıklıkla güncellenmektedir. SGK meslek kodları, SGK’ya bağlı müfettişler tarafından yapılan işyeri denetimlerinde kontrol edilen ana noktalar arasındadır.

Denetimlerde alınan sonuçların ışığında benzer işi yapan işletmelerde, çalışanlara verilen   ücretler karşılaştırılarak, bahse konu iş için  ödenmesi gereken piyasa ücreti saptanır. Hatta saptanan piyasa rayici ücretler için, geriye dönük farkın matrahı da hesaplanabilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Rapor Bildirimi, Takip Ve Sorgulama

Bütün bunlardan anlaşılacağı gibi çalışanın yaptığı işin meslek kodu ile birlikte SGK’ya bildirilmesi önemli sonuçlara yol açabilen bir bilgidir. Bu uygulama ile mühendisin muhasebeci gibi, ya da muhasebecinin öğretmen gibi çalıştırılıp çalıştırılmadığı öğrenilebilir. Böylece  herkesin eğitimine ve deneyimine uygun çalıştırılarak, görevine uygun ücret alması amaçlanmaktadır.

Bu konuda yapılan yanlışlıklar daha çok işverenin çalıştırdığı kişinin bildirimini diploma unvanına göre yapması sonucu oluşabiliyor. Çalışanın aktif olarak yaptığı iş ile ilgili meslek kodu ya da meslek adı SSK tarafından yayınlanan listelerde bulunmadığı takdirde meslek kodları arasından yapılan işe en yakın olan kodun seçilmesi uygundur.

SGK meslek kodları hakkında yürürlükte bulunan yasal ve güncel bilgiler bunlardır

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz