SGK Maaş Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet Ve Telefon

sgk maas sorgulama nereden yapilir
sgk maas sorgulama nasil yapilir

SGK Maaş sorgulaması internet üzerinden birkaç adımda yapılabilir. SGK Maaş sorgulama internet üzerinden yapılabildiği gibi, telefon ile ya da SGK Müdürlükleri’ne bizzat gidilerek de yapılabilir.

E-devlet Üzerinden SGK Maaş Sorgulaması

E-devlet üzerinden maaş sorgulaması için izlenmesi gereken adımlar şunlardır:

 • SGK Maaş sorgulama yapmak isteyen kişi öncelikle turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayfasına giriş yapar.
 • E-devlet sitesi ana sayfasında yer alan ‘’Sisteme Giriş’’ yazısı üzerine tıklama yapılır.
 • Açılan ekranda kimlik doğrulama için gereken e-devlet şifresi ve TC Kimlik numarası girişi yapılarak, ‘’Kimliğimi şimdi doğrula yazısı üzerine tıklanır.
 • Ekranda açılan sayfada ‘’Sisteme Giriş Yap’’ komutuna tıklanır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra, ‘’E-Hizmetler’’ komutu üzerine tıklanır.
 • ‘’E-Hizmetler’’ başlığı altından ‘’E-Bordro’’ yazısına tıklanır.
 • En son aşamada ise ‘’Maliye Bakanlığı E-Bordro Sorgulama’’ yazısına tıklanır.
 • Ekranda açılan sayfada sorgulama yapan kişiye ait maaş bilgileri görüntülenir.

İlgili Yazılarımız;

E-devlet Sitesine Giriş Yapmak İçin E-devlet Şifresi Alınması

E-devlet sitesine giriş yapılması için e-devlet şifresi gereklidir. E-devlet şifresi almak için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • E-devlet şifresi ilk kez alınacak ise, şifre almak isteyen vatandaş tercih ettiği herhangi bir PTT şubesine müracaat edebilir.
 • Vatandaş e-devlet şifresi müracaatı yaparken yanında nüfus cüzdanı ve cep telefonu da bulunmalıdır.
 • PTT yetkilisi öncelikle vatandaşın nüfus cüzdanını görmek isteyecektir. Herkes sadece kendisi adına e-devlet şifresi alabilir. Hiç kimse bir başkasının yerine e-devlet şifresi alamaz. Bu nedenle yetkili kişi, başvuru sahibinin kimliğini görmek isteyecektir.
 • Daha sonra PTT yetkilisi başvuru sahibinin PTT’ye bildirdiği cep telefonuna bir SMS yollar. Bahse konu SMS müracaat eden vatandaş tarafından PTT yetkilisine okunur. Böylece cep telefonu numarası da teyit edilir.
 • Daha sonra 2 TL ücret ödenir ve e-devlet şifresi teslim alınır.
 • E-devlet şifresi vatandaşa kapalı bir zarf içinde verilir.
 • E-devlet şifresi ile ilgili kişinin devlette kayıtlı bütün resmi bilgilerine ulaşılabilir. Bu nedenle e-devlet şifresi güvenlik açısından 3. Kişilerle paylaşılmamalıdır.

SGK maaş sorgulaması yapmak isteyen vatandaş daha önce e-devlet şifresi almış fakat  kaybetmiş ise, bu durumda PTT şubesine gidilmesine gerek yoktur. E-devlet giriş sayfası üzerinden ‘’Şifremi Unuttum’’ yazısı üzerine tıklanarak, site yönlendirmeleri takip edilir ve yeni bir e-devlet şifresi alınır.

Ayrıca SGK kurumsal çocuk bakımı bilgilerine bakabilirsiniz.

SGK Müdürlüğü Üzerinden SGK Maaş Sorgulaması

SGK Müdürlüğü’ne şahsen gidilerek de maaş sorgulaması yapılabilir. Bunun için başvuru sahibi tercih ettiği herhangi bir SGK şubesine bizzat giderek öğrenmek istediği bilgi hakkında ( maaş sorgulaması) yazılı müracaatta bulunur. Yazılı müracaat sonrası vatandaşa öğrenmek istediği konu ile ilgili bilgi verilir.

SGK Müdürlüklerine şahsen giderek müracaatta bulunmak ücretsizdir. Fakat bu yöntemde SGK Müdürlüğü’ne gitmek için zaman harcamak gerekli olduğu için, vatandaşlar çoğu kez internet üzerinden sorgulama yapmayı tercih etmektedir. İnternet üzerinden elde edilen bilgide hata olduğu düşünülüyor ise ya da konu ile ilgili daha özel bilgiler isteniyor ise SGK Müdürlüklerine gidilmesi tercih edilebilir.

Dikkatinizi Çekebilir;

 1. SGK Denetmen Yardımcılığı Nedir? Maaşı Ve Görevleri İçeriğe Git
 2. SGK Aylık Bildirge Süresi, Giriş, Hesaplama Ve Ne Zaman Verilir? İçeriğe Git
 3. SGK Aktivasyon Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? İçeriğe Git
 4. SGK Dosya Açma Süresi, Dilekçesi, Evrakları Ve Başvurusu İçeriğe Git

Telefonla SGK Maaş Sorgulaması   

SGK maaşı telefonla da sorgulanabiliyor. Bu amaçla aranması gereken numara ALO 170’dir. ALO 170 haftanın 7 günü 24 saat kesintisiz hizmet veren bir bilgi hattıdır. ALO 170 üzerinden bilgi edinilmesi istendiğinde telefona cevap veren yetkili kişi arama yapan kişiye kimlik bilgileri hakkında soru sorabilir. Bu sorgulama, arayan kişinin kimliğini teyit etmek amacı ile güvenlik için sorulmaktadır. Arama yapmak isteyen vatandaşın ALO 170 hattını aramadan önce nüfus cüzdanını yanında bulundurması, işlemlerin hızlı yürünesi açısından avantaj sağlar.

ALO 170 hattını aramak ücretlidir. ALO 170 sabit hatlar tarifesi üzerinden ücretlendirilmektedir.

E-devlet Üzerinden Rapor Parası Sorgulama

Rapor parası sorgulaması da SGK maaş sorgulaması gibi e-devlet sitesi üzerinden yapılabilir. Çalışanların herhangi bir kaza ya da hastalık nedeni ile rapor alması halinde  çalışılamayan günlere ait para SGK tarafından ödenir. Böylece çalışan kişinin hastalık nedeni ile mağduriyet yaşamasının önüne geçilir.

SGK tarafından rapor parasının çalışanın banka hesabına ya da PTT şubesine yatırılıp yatırılmadığı e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Çalışan rapor aldıktan sonra işveren tarafından alınan rapor SGK’ya bildirilir. Bu bildirim yapıldıktan sonraki ilk 15 gün içinde SGK rapor parasını çalışanın adına işyerine bildirmiş olduğu banka hesabına ya da çalışan adına PTT şubesine yatırır. Bu işlem tamamlandıktan sonra çalışanın cep telefonuna bilgilendirme SMS’i gelir.

SMS geldikten sonra çalışan parasını çekebilir. Bahse konu para 2 ay içinde çekilemez ise PTT ya da banka tarafından SGK’ya iade edilir.

SGK İletişim Bilgileri İle SGK Maaş Sorgulaması   

SGK irtibat bilgileri kullanılarak da SGK ile ilgili sorgulamalar gerçekleştirilebilir. SGK maaş bilgileri sorgulaması için Ankara’ da yaşanıyor ise SGK merkezine gidilebilir. Ankara dışında farklı bir il ya da ilçede yaşanıyorsa, vatandaşlar söz konusu il ve/veya ilçedeki SGK Müdürlüklerine şahsen başvuru yaparak sorgulama yapabilir. SGK maaş sorgulama için müracaat edilebilecek bir başka yöntem de yukarıda anlatıldığı gibi telefon ile soru sormaktır. SGK iletişim bilgileri şunlardır:

 • SGK Genel Müdürlük Adres: Ziyabey Cad. No:6 Balgat / ANKARA
 • SGK Genel Müdürlük Telefon: +90 312 207 80 00
 • SGK Merkez Birimleri İnternet Adresi:

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/ana-sayfa/footerlink/bize_ulasin/merkez_birimler

 • SGK Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri İnternet Adres Linki

http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/ana-sayfa/footerlink/bize_ulasin/il_mudurlukleri

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz