SGK İşe Giriş Görüntüleme Nasıl Yapılır?

sgk ise giris goruntuleme nasil yapilir
sgk ise giris goruntuleme nereden yapilir

SGK İşe giriş bildirgesi görüntüleme internet üzerinden yapılabilir. İşveren sigortalı personel çalıştırmaya başladığında SGK işe giriş bildirgesi doldurmalıdır. Bu konu işverenin yasal yükümlülüğüdür.

Göz Atabilirsiniz:

SGK İşe Giriş Bildirgesi Tarihi

SGK işe giriş bildirgesi doldurulması tarihi önemli bir konudur. Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tarafından bildirdiğine göre personelin işe giriş bildirgesi, çalışanın fiilen işe başladığı günden 1 gün öncesinde verilmiş olmalıdır. Genel olarak bu durum yanlış algılanmakta ve işe giriş bildirgesi çalışanın işe başladığı gün itibariyle ya da daha sonraki tarihlerde verilmektedir.

Bu tür yanlış anlaşılmalar sonucu çalışanın bildirimin geç yapıldığı hallerde, yasal yükümlülük yerine getirilmemiş olur. Bu duruma paralel olarak da işveren para cezası ödemek zorunda kalabilir.

SGK İşe Giriş Bildirgesi Verilmesi

SGK işe giriş bildirgesi işveren tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu resmi sitesi üzerinden ilgili sayfada yer alan belgeler doldurularak yapılır.

Daha eski tarihlerde doldurulan belgelerin elden ya da posta yolu ile SGK’ya ulaştırılması gerekiyordu. En son sistemde modern yazılımların devreye girmesi sayesinde işlemler internet üzerinden online olarak çok daha kısa sürede tamamlanabiliyor. Bu işlemlerin yapılabilmesi için çalışanın TC Kimlik Numarası gereklidir.

SGK Resmi Sitesinden İşe Giriş Bildirgesi Verilme Basamakları

SGK resmi sitesinden çalışana ait işe giriş bildirgesi girişi için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesine giriş yapılır.
 • Daha sonra işe girişi yapılacak personelin TC kimlik numarası sisteme girilir.
 • Daha sonra bu numara ile çalışanın bilgileri sistem üzerinden sorgulanır.
 • Sorgulama sonucu edinilen bilgiler çalışana ait eldeki bilgiler ile örtüşüyor ise ‘’İşe Giriş Bildirgesi’’ butonuna tıklanır.
 • İşlemin yapılabileceği ana sayfaya gelindikten sonra girişi yapılması istenen çalışacak personele ait bilgiler tam ve doğru olarak yazılır.
 • En son aşamada ‘’İşe Giriş Bildirgesini Onaylamak İçin Buraya Basınız’’ butonuna basılır.
 • Böylece çalışanın SGK işe giriş bildirgesi bildirim işlemi tamamlanır.

Eğer çalıştırılması planlanan kişi yabancı uyruklu ise, bu durumda yabancı uyruklu personelin 99 ile başlayan kimlik numarası kullanılır ve yukarıda anlatılan işlem basamakları aynı şekilde tekrarlanır.

Çalıştırılacak personel yabancı uyruklu olup, henüz kimlik numarası almamış ise, bu durumda yine işveren tarafından işe giriş bildirgesi doldurulur. Fakat bu sefer işlem internetten yapılamaz. Bunun yerine işveren basılı formlara bilgileri yazarak, hazırladığı belgeleri elden Sosyal Güvenlik Kurumuna vermelidir.

Çalışanın SGK İşe Giriş Görüntüleme Takibi

Çalışanın işe giriş görüntülemesi yani işe giriş işlemlerinin doğru olarak yapılıp yapılmadığını takip edebilmesi için izlenecek basamaklar şunlardır:

 • SGK işe giriş işlemlerinin takibini yapmak isteyen çalışan ilk önce turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayfasına gider.
 • Daha sonra ‘’Kimliğimi Şimdi Doğrula’’ butonuna basılır
 • E-devlet giriş sayfasında sorgulama yapan kişinin TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi girişi yapılır.
 • Bu aşamadan sonra ‘‘’Sisteme Giriş Yap’’ komutu üzerine tıklanır ve e-devlet sitesine giriş yapılır.
 • E-devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra ‘’SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’’ bölümüne tıklanır.
 • ‘’SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’’ üzerinden açılan sayfada sorgulama yapan çalışan SGK işe giriş sorgulaması işlemini tamamlamış olur. Bahse konu sayfa üzerinden daha başka bilgiler de edinilebilir.

İlgili Yazılarımız:

   • SGK İşe Giriş Belgesi Ve Kodları Yazıya Git
   • SGK İş Göremezlik Girişi, Onaylama, Hesaplama Ve Ödemesi Yazıya Git
   • SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
   • SGK İş Yeri Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git

E-SGM Üzerinden SGK İşe Giriş Görüntüleme

E-SGM programındaki yönlendirmeler takip edilerek de SGK işe giriş görüntülemesi yapılabilir. Bu bölümde en önemli konu sorgulama yapan kişinin kendisine ait bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girmesidir. Bu aşamada sorgulama yapan kişiden istenen bilgiler şunlardır:

 • Sorgulama yapan kişiye ait TC Kimlik numarası,
 • Sorgulama yapan kişinin doğum tarihi,
 • Sorgulama yapan kişinin doğum yeri,
 • Sorgulama yapan kişinin cilt numarası,
 • Sorgulama yapan kişinin nüfusa kayıtlı olduğu il bilgileridir.

Bilgilerin hepsinin girişi yapıldıktan sonra ekranda E-SGM sayfası üzerinde çalışana ait bilgilerin görüntülenir. Aynı bilgiler e-devlet sitesi üzerinden de öğrenilebilir. Fakat E-SGM sitesine giriş için şifre gerekli değildir.

Sistemdeki SGK İşe Giriş Bilgilerinde Yanlışlık Olması

Sistemdeki bilgiler çalışan tarafından gerçek bilgiler ile karşılaştırıldığında farklı sonuçlara ulaşılabilir. Bu duruma oldukça sık rastlandığı için, çalışanın kendisi hakkında bildirilen SGK işe giriş tarihini kontrol etmesinde yarar vardır.

Çoğu kez rastlanan bir başka durum da sorgulama yapan kişinin işe giriş tarihi yanı sıra işe başladığı sıradaki prim bilgilerinin görünmemesidir.  Böyle durumlarla karşılaşıldığında   yapılması gereken, sorgulama yapan çalışanın çalıştığı işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumuna şahsen giderek başvuruda bulunmasıdır.

SGK SSK İşe Giriş/Çıkış Görüntülemesi Önemi

SGK SSK işe giriş/çıkış bildirgesi sorgulaması sonucunda çalışan kendisine ait işe giriş ve işten ayrılış tarihlerinin doğru olarak bildirilip bildirilmediğini takip edebilir.

Emeklilik hesaplamaları SGK’ya bildirilen resmi işe giriş ve çıkış tarihleri dikkate alınarak hesaplanır. Böyle durumlarda zaman zaman çalışanın aklında kalan tarihler ile kayıt altına alınan tarihler farklı olabilir. Bütün hizmet dökümü ve çalışılan prim gün hesaplamaları her zaman resmi belgelerde bildirilen tarihler üzerinden yapılmaktadır. Kişinin aklında kalan işe giriş/çıkış tarihlerinin resmi değerlendirmelerde bir geçerliliği yoktur. Bu nedenle emeklilik sırasında yapılan hesaplamalarda herhangi bir mağduriyet yaşanmaması adına Sosyal Güvenlik Kurumu’ na bağlı olarak çalışan personelin SGK işe giriş ve çıkış tarihlerini kontrol etmesi gereklidir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-istege-bagli-sigorta/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-ise-giris-ve-isten-ayrilis-bildirgesi-sorgulama/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-aylik-bildirge/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-yapilandirma-bozulmasi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz