SGK İlaç Geçmişi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

sgk ilac gecmisi sorgulama
sgk ilac gecmisi sorgulama nasil yapilir
blank
blank

SGK ilaç geçmişi sorgulama işlemi, vatandaşların şimdiye kadar kullandıkları ilaçları ve kullanım sürelerini inceleyebilecekleri bir sistemdir. Daha önceki yıllarca ilaç geçmişine ulaşmak pek kolay değildi. 2006 senesinden bu yana E-Devlet hayatımıza girdi ve E-Devlet üzerinden her türlü SGK dökümü, ilaç geçmişi, hastalık geçmişi gibi bilgileri alabilmekteyiz. SGK ilaç geçmişi sorgulama yapmak için hemen E-Devlet şifrenizi edinebilir ve sisteme girerek SGK’da bulunan kayıtlı tüm ilaç geçmişinizi inceleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden İlaç Geçmişi Sorgulaması

E-Devlet ilaç geçmişi sorgulaması işlemini yapabileceğiniz en güvenli yerdir. Kullanılan ilaçların bir son kullanma tarihi vardır ve bu son kullanma tarihi çok önemlidir. Bu sebeple ilaçlarınızı akılda tutmak ya da tahmini yöntemlerle almak yerine E-Devlet üzerinden ilaç geçmişinizi sorgulamanız daha güvenli olacaktır.

 • E-Devlet üzerinden şu ana kadarki son 5 yıllık süreç için doktorunuz tarafından reçetenize yazılan ve almış olduğunuz tüm ilaçlar görülmektedir.
 • E-Devlet üzerinde ilaçların kullanım süreleri ve son kullanma tarihleri de bulunmaktadır. Bu sayede ilacı ne kadar süreyle kullanmanız gerektiğini ve aldığınız ilaçların son kullanma tarihin de sorgulayabilirsiniz.
 • E-Devlet sitesinde ilaç sorgulama bölümünde verilen ilaçların ne kadar dozda alınması gerektiği de belirtilmektedir.

İlgili Yazılarımız;

SGK İlaç Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden ilaç sorgulaması, rapor sorgulaması gibi tüm SGK işlemlerini yapabilmek, bilgi, belge görüntüleyebilmek için E-Devlet şifresini almış olmanız gerekmektedir. Sisteme T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile giriş yapılabilmektedir. Eğer E-Devlet şifrenizi henüz edinmediyseniz bağlı olduğunuz PTT şubesine giderek ilk şifrenizi alabilirsiniz ve dilerseniz daha sonra kişiselleştirilmiş şifrenizle işlemleri yapabilirsiniz.  E-Devlet sistemine ayrıca Elektronik İmza ve Mobil İmza seçenekleri ile de giriş yapılabilmektedir.

 • E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ilk olarak ‘Hizmetler’ bölümüne gelmeniz gerekmektedir.
 • Burada Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmetlerini bulmalısınız.
 • Burada hızlıca 8. Basamağa bakabilir ve 4A, 4B ve 4C İlaç Kullanım Süresi sorgulama bölümüne giriş yapabilirsiniz.

Kullanılan tüm ilaçlar, dozları, kullanım süreleri ve son kullanma tarihleri burada karşınıza çıkacaktır. Burada verilen bilgiler doktor tarafından sisteme girilmiş olan bilgilerdir ve eczacı tarafından tarafınıza iletilecektir.

Ayrıca SGK hizmet dökümü sorgulama yazımızı inceleyebilirsiniz.

SGK İlaç Son Kullanma Tarihi Sorgulama

E-Devlet ilaç son kullanma tarihi sorgulama işlemi oldukça önemli bir işlemdir. Son kullanma tarihi geçen bir ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır ve çoğu son kullanma tarihi geçen ilaç ölümcül sonuçlar doğurmaktadır. Bu sebeple doktorunuzun yazdığı ve satın aldığınız ilaçların son kullanım tarihlerini E-Devlet üzerinden sorgulayabilir ve tarihi geçmiş olan ilaçları atabilirsiniz. Raflarda boşuna bekleyen ilaçlar hem gereksiz hem de tehlikeli olabilir. Bu yüzden tüm ilaçların son kullanma tarihleri iyi takip edilmeli.

Son 5 yıla Ait İlaçlar Listesi

SGK ilaç geçmişi ve kullanım süresi sorgulaması yalnızca son 5 yıl içerisinde doktor tarafından reçeteli olarak verilmiş ilaçlar için yapılmaktadır. Yani eczanelerden reçetesiz olarak aldığınız ilaçlar ya da 5 yıldan eski zamanlar için aldığınız ilaçlar sistemde görülmeyecektir. Bunun yerine SGK ilaç geçmişi sorgulama bölümüne girdiğiniz zaman ‘Kullandığınız bir ilaç bulunmamıştır.’ Yazısı karşınıza çıkacaktır.

E-Nabız Üzerinden İlaç Sorgulaması

E-nabız ilaç sorgulaması yapılabilecek bir diğer elektronik platformdur. Bu platform Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan ve yürütülen bir sağlık platformudur. E-Nabız sitesi E-Devlet’e bağlı olan devlet tarafından oluşturulmuş tüm sağlık bilgilerinizin bulunduğu bir web sitesidir. Bu siteye www.enabiz.gov.tr adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. E-Nabız sitesine giriş yapabilmek için hemen siteden bir şifre alabilir ve T.C. Kimlik Numarası ve bu şifre ile giriş yapabilirsiniz. Ayrıca E-Devlet üzerinden ve E-İmza ile de giriş yapabilirsiniz. E-Nabız üzerinde şu hizmet bulunmaktadır:

 • Raporlu İlaçlar Listesi
 • İlaç Ödemesi Sorgulama
 • Rapor Sorgulama
 • Eczane İlaç Sorgulama
 • Emekli Sandığı ile İlaç Sorgulama
 • Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
 • Kalp Krizi Riski Hesaplama
 • Sporcu Sağlığı Bilgi Sistemi
 • Sağlık Geçmişi Görüntüleme
 • Sağlık Tesisi Ziyaret Bilgileri
 • Hastalıklar
 • Reçeteler
 • Tahliller vb.

Daha önce hiç E-Nabız kullanmamış kişiler ve ilk kez sisteme giriş yapacak olan kişiler E-Devlet üzerinden yani www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden E-Nabız’a giriş yapmalı, burada kullanıcı bilgilerini oluşturmalıdır. E-Nabız kullanıcı bilgileri olan kişiler ise yukarıda belirtildiği gibi giriş yapabilir.

SGK İlaç Rapor Bilgisi Sorgulama İşlemleri

SGK ilaç rapor bilgisi sorgulama işlemi yapmak isterseniz direkt olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun da sitesini inceleyebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinde Sosyal güvenlik Kurumu için bir sayfa bulunmaktadır, buradan ilaç geçmişi ve ilaç rapor bilgisi gibi sorgulama işlemleri yapılmaktadır. Bu siteye giriş yapabilme yöntemleri E-Devlet ile aynıdır. SGK sorgulaması yapabilmek için E-Devlet şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, İnternet Bankacılığı ve T.C. Kimlik Kartı bilgilerinden biriyle giriş yapmak gerekmektedir. Kimliğinizi doğruladıktan sonra tüm SGK incelemelerini yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıda buna benzer bazı yapabileceğiniz işlemler de bulunmaktadır.

 • Tedavi Bilgileri Sorgulama
 • 4A, 4B ve 4C Muayene Katılım Payı Sorgulama
 • Aile Hekim Bilgisi Sorgulama

Dikkatinizi Çekebilir;

E-Reçete Uygulaması

E-Reçete, ülkemizde elektronik olarak verilen Sosyal Sigorta Kurumu sağlık hizmetlerinden bir tanesidir. SGK Kurumu’na bağlı hastanelerce uzman doktorlar tarafından yazılan, MEDULA sistemine elektronik olarak girilen ve bir reçete numarası olan tüm reçeteler Elektronik Reçete yani E-Reçete adını almaktadır. Doktorlar tarafından yazılan tüm reçeteler e-reçete sistemine girilmek zorundadır. Son yıllarda artık doktorların ve hastanelerin büyük çoğunluğu uzun, ilaç isimleri ve kullanım dozları içeren reçeteleri hastalara vermek yerine direkt olarak sisteme girmek ve hastalara yalnızca e-reçete numarası vermektedir.

Hastalar eczanelere bu e-reçete numaralarını verirler ve eczacılar ekranda gördükleri ilaçları, doktorun verdiği bilgi ve kullanım dozlarıyla birlikte hastalara verirler. E-reçetede bulunan bilgiler elektronik SGK bilgileri ya da e-reçete bilgileri bölümünde yukarıda da bahsedildiği gibi hastalarla paylaşılır.

E-reçete üzerinde bulunan tüm bilgiler E-Devlet üzerinde hastalara verilmektedir. Burada kullanım dozları, kullanım şekilleri, zamanları, süreleri gibi reçete bilgileri sunulmaktadır. Bunun yanı sıra ilacın son kullanma tarihine kadar tüm bilgileri de bu sistemde yer almaktadır.

MEDULA Eczane Uygulaması

Medula Eczane, reçete onay ya da reçete provizyon sistemi olarak kısaca tanıtılabilir. Genel Sağlık Sigortası bulunan SGK haklarına sahip olan tüm vatandaşlar doktorların yazdığı ve sözleşmeli eczanelerden aldığı ilaçlar hakkındaki tüm bilgileri Medula sistemi üzerinden alabilmektedir. Medula sayesinde temin edilen ilaçlara dair tüm bilgiler elektronik ortamda hastalara sunulmaktadır. SGK ilaç geçmişi sorgulaması gibi tüm bilgiler burada da verilmektedir. Medula uygulamasında tüm reçete işlemleri ve reçete işlemlerinin yanı sıra fatura işlemleri de hastalara sunulmaktadır.

Medula’da doktorların yazdığı ilaçlar öncelikle elektronik ortamda kayda alınır daha sonra ilacın sahibi için temin edilir ve kendisine teslim edilir. Daha sonra kurumun belirttiği şekilde ve belirtilen periyotlarda faturalandırma işlemi yapılır.

Medula sistemine giriş yapabilmek için www.medeczane.sgk.gov.tr resmî adresini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Burada SGK Sosyal Güvenlik Merkezi’ne ait kullanıcı bilgilerinizle giriş yapmanız gerekir. Kullanıcı adınızı ya da parolanızı unuttuysanız Sosyal Güvenlik Merkezi ile iletişime geçmelisiniz. Giriş yaptıktan sonra tüm reçetelerinizi ve bu reçetelere bağlı olarak faturalarınızı inceleyebilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-gozluk-sorgulama/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-gozluk-hakki/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-anlasmali-hastane-sorgulama/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-kurumsal-cocuk-bakimi/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-ilac-gecmisi-sorgulama/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz