SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması
SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması

SGK hizmet dökümü sorgulaması işlemi Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak gerçekleştirilebilir. Sigortalı çalışan kişiler çeşitli nedenlerden dolayı hizmet dökümüne ihtiyaç duyabilir. Böyle bir ihtiyaç olması halinde de Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat edilebilir. SGK hizmet dökümü sorgulamasını hızlı bir şekilde yapmak isteyen kişiler ise e devlet sistemini kullanabilir.

Göz atabilirsiniz: SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır? (Evrak Sorgulama)

E Devlet ile SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK hizmet dökümünü e devlet aracılığı ile almanın yolu e devlet sistemine girilmesidir. E devlet şifresi ile sisteme giren kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SGK Tescil ve Hizmet Dökümü ekranını açmalıdır. Bu ekrana giren kişiler hizmet dökümlerine ulaşabilirler. E devlet şifresi olmayan kişiler ise PTT’ye giderek şifre alabilirler. İlk kez e devlet şifresi alacak kişiler 2 TL karşılığında şifre alabilir. Daha önceden şifre alan ancak bu şifreyi herhangi bir nedenden dolayı kaybeden ya da unutan kişilerden ise yeni e devlet şifresi için 4 TL talep edilir.

E Devlet Şifresi Olmayanlar SGK Hizmet Dökümü Sorgulaması Yapabilir Mi?

E devlet şifresi olmadan SGK hizmet dökümünün alınması için başvurulacak farklı yöntemler de mevcuttur. E devlet üzerinden SGK hizmet dökümü alacak kişilerin e devlet sistemine giriş yapması şarttır. Ancak bu giriş işlemi yalnızca e devlet şifresi ile yapılmıyor. Bunun yanı sıra TC kimlik kartı, elektronik imza, mobil imza ya da internet bankacılığı ile de e devlete giriş yapılabiliyor. Bundan dolayı e devlet şifresi olmayan kişiler bu bilgilerden birisini kullanarak sisteme girebilir veSGK hizmet dökümü sorgulaması yapabilir.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Sigorta Türleri Nelerdir?

E Devlet ile Hangi SGK Kollarına Ait Hizmet Dökümüne Ulaşılabilir?

E devlet ile hizmet dökümü sorgulanabilecek SGK kollarından bir tanesi 4A eski adıyla SSK’dır. E devlet sisteminde 4A hizmet dökümüne ulaşılabilmesi için ayrı bir ekranda mevcuttur. 4A hizmet dökümü sayfasına giren kişiler SSK dökümlerine ulaşabilirler. Ancak e devletten yalnızca SSK hizmet dökümü sorgulaması yapılmaz bunun yanı sıra Bağ-Kur ve emekli sandığına bağlı çalışanların da e devlet aracılığıyla hizmet dökümüne ulaşabilmesi mümkündür. Bunun için de e devlet sisteminden hizmet dökümü ekranı açılmalıdır.

SGK Hizmet Dökümünde Hangi Bilgiler Bulunuyor?

SGK hizmet dökümünde bulunan bilgilerden bir tanesi çalışan kişinin sigortalı olarak kaç gün çalıştığıdır. Sigortalı olarak çalışan kişiler hizmet dökümü sayesinde pek çok bilgiye ulaşabilirler. Bu hizmet dökümünde yer alan temel bilgilerden bir tanesi de sigortalının resmi bilgileri ve çalıştığı güne ilişkin bilgilerdir. Bunların yanı sıra SGK hizmet dökümünden şu bilgilere de ulaşılabilir:

  • Sigortalı çalışanın primlerinin ödenme tarihleri,
  • Sigortalı çalışanın primlerinin ne kadar olduğu,
  • Sigortalı çalışanın primlerini yatıran şirket ya da kişilere ait bilgiler,
  • Sigortalı çalışanın işe ilk başladığı tarih.

İlginizi çekebilir: SGK Hizmet Birleştirme

Hangi Durumlarda SGK Hizmet Dökümü Kullanılır?

SGK hizmet dökümünün kullanılacağı durumlar arasında SGK borç sorgulaması bulunuyor. SGK borcunun olup olmadığının öğrenilebilmesi için hizmet dökümüne başvurulabilir. Bu hizmet dökümünde bir kişinin borcu olup olmadığı ve varsa ne kadar borcunun olduğu öğrenilebilir. Ayrıca emekliliğe ilişkin hesaplamaların yapılabilmesi için de SGK hizmet dökümü sorgulaması yapılmalıdır. Bunların yanı sıra şu gibi durumlar için de hizmet dökümüne ihtiyaç vardır:

  • Emekli maaşının hesaplanmasında,
  • Kıdem ve ikramiyenin hesaplanmasında,
  • Yurtdışına gidecek olan kişilerin vize başvurularında,
  • Sigorta bilgilerinin kontrol edilmesinde.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK İşyeri Sicil No Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Bu işlemler gibi pek çok resmi işlemi yapmak isteyen kişilerin SGK’ya başvurması ya da e devlet sistemine girerek hizmet dökümünü alması gereklidir. Öte yandan SGK işe giriş ve işten ayrılış bildirgesi de e devlet sistemi üzerinden sorgulatılabilmektedir.