SGK Hizmet Birleştirme

SGK Hizmet Birleştirme
SGK Hizmet Birleştirme
blank
blank

SGK hizmet birleştirme işlemini emekli sandığı, SSK ya da Bağkur gibi farklı kurumlarda çalışmış olan kişilerin yapması gerekir. SGK hizmet birleştirme için ideal zaman emeklilik için 1 yıl ya da 6 ay kaladır.

Bilindiği gibi insanlar 3 farklı kurum aracılığı ile sosyal güvence alabilirler. Yeni düzenleme ile birlikte (SGK hizmet birleştirme) tek bir çatı altında birleştirilmiştir. SGK hizmet birleşmesinin geçerli olduğu kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sosyal sigortalar kurumu,
 • Diğer bağımsız çalışanlar sosyal sigortalar kurumu,
 • Emekli sandığı,
 • Esnaf ve Sanatkarlar kurumu.

Göz atabilirsiniz: SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır? (Evrak Sorgulama)

SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirme için ilk olarak dilekçe yazılması gerekir. Bu dilekçede bilgilerin eksiksiz olarak girilmesi gerekir. Yanlış bilgilerin beyan edilmesi halinde sorumlu olan başvuru yapan kişidir. Dilekçe yazarken dilekçenin üzerine hizmet numarası olduğunda emin olun. Aksi halde dilekçeniz kabul edilmeyecektir.

Dilekçenizin hizmet numarasını bilmiyorsanız SGK üzerinden hizmet numarasının kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Dilekçe vermeniz halinde kurum başvuru sürecini başlatmış olur. Dilekçelerde nerede hizmet verdiğiniz bilgisi de bulunmalıdır. Kurum verdiğiniz bilgileri inceleyecek, ardından SGK kurumu ile yazışma yaparak hizmetleri birleştirecektir.

SGK Hizmet Birleştirme Sorgulaması Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirme sorgulaması yapmak için e devlet kapısına giriş yapmanız gerekir. Giriş yapmak için TC kimlik no ile daha önceden belirlediğiniz şifrenizin olması gerekir. Eğer şifreniz yoksa ya da şifrenizi unuttuysanız PTT şubelerine giderek şifre talebinizi belirtebilirsiniz. Şifre almak için 2 TL ödemeniz gerekir. Yeni şifrenizi kapalı zarf içinde aldığınızdan ve şifrenizi kimseye söylemediğinizden emin olun.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  3600 Günden Emeklilik Nedir? (Şartları ve Sorgulama)

Sisteme giriş yaptıktan sonra, evrak arama linkine tıklayın. Evrak kayıt yılı bilgilerini girin. Karşınızdaki sayfada dilekçenizin durumu ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

SGK Hizmet Birleştirme Ne Zaman Yapılmalıdır?

SGK hizmet birleştirmenin zamanı herkes için farklı olabilir. Memurlar için genel olarak, başvurular çalışılan kuruma bizzat yapılır. Memurlar çalıştıkları kurum ile SGK arasında yazışmalar arasında köprü görevi görecekler. Memurların birleştirme işlemi için fazladan bir şey yapmalarına gerek kalmaz. Başvuru yapmadan önce zaman geçirmemeye dikkat etmek gerekir. Eğer zamanında başvuru yaparsınız emeklilikte kıdem ve derece yükselmiş olur. Hem de emekliler maaşlarının düşme tehlikesi yaşamazlar.

Hizmet Birleştirme Yaparken Hangi Kriterler Baz Alınır?

Hizmet birleştirme yaparken baz alınan kriterler bulunur. Örneğin 2008 senesinden önce sigortalı olan kişiler için hizmet birleştirme hesaplaması arken son 7 yıl içindeki hesaplamalar baz alınacaktır. Kişinin bağlı olduğu sigorta kolu ne is buna göre birleştirme yapılacaktır. Hizmet birleştirme hakkında bilinmesi gereken diğer bilgiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Hizmet birleştirme yapılırken, prim gün sayıları ile askerlik borçlanmaları eklenir.
 • Birleştirme işlemi zorunlu değildir. Tamamen isteğe bağlı olarak yapılır.
 • Hizmet birleştirme işlemi için hesaplama yaparken 1 ay 30 gün kabul edilir. 360 gün ise 1 senedir.
 • Hizmet birleştirilmesi yapılması emeklilik maaşının artmasını sağlar.
 • Kamu çalışanlarının birleşme işlemi için lkendi çalıştıkları kuruma başvuru yapmaları gerekir
 • SGK il müdürlüklerine dilekçe yazarak da birleştirme işlemi için başvuru yapılabilir.
 • SGK’ya başvuru yapmanız halinde yalnızca TC kimlik belgeniz, kimlik belge fotokopisi ve dilekçenizin bulunması yeterli olacaktır.
 • Eğer farklı hizmetleriniz çakışıyorsa hizmetlerden bir tanesinin seçilmesi ve buna göre birleştirme yapılması gerekir.
 • Emekli maaşını almak için 7 yıl yani 1261 prim gününün doldurulmuş olması gerekir.
 • Kamu çalışanları için hizmet birleştirme süresi maaşın düşmesine neden olur.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Rapor Bildirimi, Takip Ve Sorgulama

Kredi kartıyla SGK borç ödemesi hakkındaki detaylara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz