SGK Hasta Bezi Ödemesi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

sgk hasta bezi sorgulama
sgk hasta bezi odemesi

SGK hasta bezi ödemesi ile bez kullanmak zorunda olan hastalara yardımda bulunuyor.  Ayağa kalkamayacak halde olan hastalar sürekli olarak hasta bezi kullanmak zorundadır. Bu durumda bir hasta için hasta bezi satın almak önemli bir gider kalemi olabilir. Bu nedenle bahse konu durumdaki hastalara SGK, hasta bezi yardımı yapar. Bunu yaparken SGK raporda yazılmış bulunan bütün hasta bezlerinin ödemesini yapar. Bu işlem yapılırken hastaya ya da hasta yakınlarına bez parası verilmez. Hastaya bez yardımı yapılır yani raporda yazılan bezlerin tamamı hastaya teslim edilir. Tekrar hasta bezi alma zamanının gelip gelmediğini takip etmek için hasta ya da hasta yakınları tarafından SGK hasta bezi sorgulama işlemi yapılır. Bahse konu sorgulama internetten e-devlet sitesi üzerinden yapılabilir.

Okuyabilirsiniz:

  • SGK GSS Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Gözlük Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Gözlük Hakkı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Gelir Testi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git

E-devlet Üzerinden SGK Hasta Bezi Sorgulama Basamakları

Hasta bezi sorgulaması için e-devlet sitesi üzerinden takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Hasta bezi sorgulaması yapmak isteyen kişi ilk önce turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden e-devlet ana sayfasına ulaşılır.
 • E-devlet ana sayfasında kimlik doğrulama işlemi için sorgulama yapmak isteyen kişinin TC kimlik numarası ve E-Devlet şifresi bilgileri girilir.
 • Bu bilgiler girildikten sonra ‘’Sisteme Giriş Yap’’ butonuna tıklanır.
 • E-devlet sitesine girildikten sonra üst kısımdan ‘’E-Hizmetler ‘’ bölümü seçilir.
 • ‘’E-Hizmetler’’ menüsünde yer alan ‘’Kurumlar’’ yazısına tıklanır.
 • ‘’Kurumlar’’ başlığı altından da ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ yazısı seçilerek, üzerine tıklanır.
 • ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ yazısı alt başlıklarından  ‘’Tedavi Bilgileri Sorgulama’’ basamağı seçilir.
 • Ekranda açılan sayfada hasta bezi alma zamanı, hasta bezi için yapılan başvurunun onay alıp almadığı gibi SGK hasta bezi sorgulama konusu ile ilgili bütün bilgiler  görüntülenir.

E-Devlet Üzerinden SGK Hasta Bezi Sorgulama ve E-Devlet Şifresi Alınması

E-devlet sitesi üzerinden SGK hasta bezi sorgulaması için e-devlet şifresine ihtiyaç duyulur. E-devlet şifresi vermek için Türkiye genelinde resmen yetkilendirilmiş tek kurum PTT’dir. E-devlet şifresi almak için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Başvuru sahibi tercih ettiği herhangi bir PTT şubesine giderek, nüfus cüzdanı ile müracaatta bulunmalıdır. E-devlet şifresi kişiye özeldir. Yani aynı şifreden iki ayrı kişide olamaz. Bu nedenle e-devlet şifresi almak isteyen herkes sadece kendi adına başvuru yapabilir.
 • E-devlet şifresi almak için müracaat eden kişilerin yanında nüfus cüzdanı ve cep telefonu bulunmalıdır. PTT görevlisi e-devlet şifresi vermeden önce başvuru sahibinin

nüfus cüzdanını inceleyerek kimlik doğrulaması yapar.

 • En son aşamada başvuru sahibi 2 TL ödeme yapar ve e-devlet şifresini alır.

SGK Hasta Bezi Almak İçin Başvuruda İstenen Belgeler

SGK Hasta bezi başvurusu İl Müdürlüğü’ne yapılır. Bu aşamada gerekli evraklar şunlardır:

 • Hasta bezi talep eden hastaya uzman doktor tarafından konulan teşhisin yazılı olduğu hasta bezi raporu,
 • Hasta bezi talep eden kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Hasta bezi talep eden hastanın en son 6 ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğrafı,
 • Hasta bezi talep eden hastaya doktor tarafından yazılmış reçete, (Bahse konu reçetede alınabilecek hasta bezi miktarı tam ve net olarak yazılmış olmalıdır.)
 • Hasta bezi başvuru evrakıdır.

Bütün bu evrakların bulunulan ilde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüğü’ne teslim edilmesinden sonra, yazılan rapor ile birlikte SGK ile anlaşması bulunan herhangi bir eczaneden bezler tedarik edilir.

İlgili Yazılarımız;

SGK Hasta Bezi Ödeme Şartları

SGK hasta bezi maliyetini karşılamak için bazı koşullar öne sürmektedir. Bu şartlar şunlardır:

 • Bir önceki paragrafta belirtilen uzman doktor raporu, devlet hastanesinden alınmış olmalıdır.
 • Hastaya mesane ve/veya rektum kontrolü yapılmadığı durumlarda toplam 240 adet hasta bezi verilmektedir. 240 Bez, 2 aylık süre için hastaya verilen bezdir. Bu hesaplama hastanın günde 4 adet bez kullandığı varsayılarak yapılır.
 • SGK hasta bezi ödemesi yapılacak kişinin idrar inkontinansı, gaita inkotinansı ya da sadece kolostomoli hastalığı olduğu raporda açıkça belirtilmesini şar koşmaktadır.
 • Sağlık raporunda bütün detaylar açıkça yazılmalıdır.

Bu yapılan işlemler sonucunda kurum hasta bezi talep eden hastaya ya da ailesine bez parası ödemesi yapmaz, para SGK tarafından bez alınan eczaneye ödenir. Hastaya ya da hasta ailesine ise raporda yazılı miktarda bezlerin tamamı teslim edilir.

Yukarıda anlatıldığı gibi yapılan hesaplamalarda hastanın günlük 4 adet bez kullanacağı düşünülür. Özel rahatsızlık durumları nedeniyle (diyare vs.) hastanın daha fazla bez kullanması hallerinde aradaki fark hastanın kendi bütçesinden karşılanır. Özel durumlar için Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yapmaz.

Hastanın Hastaneye Gidemediği Hallerde SGK Hasta Bezi Sorgulama

SGK Hasta bezi yazdırmak için hastaneye gidemeyen mensupları için kolaylık sağlamaktadır. Böyle bir yardım talep edilmesi gerektiğinde 444 38 33 numaralı hat aranmalıdır. Bu hat üzerinden ulaşılan çağrı merkezindeki görevliye konu hakkında bilgi verilir.  Daha sonra telefon ile istenen bu destek talebi doğrultusunda görevlendirilen doktor hasta ya da hasta yakını tarafından bildirilen adrese gider ve hastayı muayene ederek hasta bezi alınması için gerekli olan raporu düzenler. Böylece rapor hastanın hastaneye kadar gitmesine gerek olmadan evden alınır

Bütün bu işlemler devlet tarafından finanse edilir. Doktorun eve gelmesi ya da rapor düzenlemesi için hastadan ya da hasta yakınlarından ilave bir ücret ödenmesi talep edilmez.

SGK hasta bezi sorgulama işlemi hakkında yürürlükte olan resmi kurallar bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-belge-sorgulama/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-aktivasyon-sorgulama/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-icra-sorgulama/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-tesvik-sorgulama-sistemi/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-rapor-bildirimi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz