SGK GSS Borç Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

gss borc nereden sorgulanir
gss borc nasil sorgulanir

SGK GSS borç sorgulaması yaparak vatandaşlar SGK’ya borçları olup olmadığını öğrenebilir. Sorgulama sonucu borç var ise bekletilmeden ödenmelidir.  SGK GSS borç sorgulaması sonucu, tespit edilen borcun ödenmemesi halinde, borcu olan vatandaş devletin sunduğu sağlık imkanlarından faydalanamaz. Bu nedenle SGK GSS borç sorgulama işlemi belli zaman aralıkları ile yapılmalıdır. SGK GSS borç sorgulaması yapmak için internet kanalı kullanılabilir.

İlgili Yazılarımız;

E-Devlet Sitesi Kullanılarak SGK GSS Borç Sorgulama

E-devletten GSS borcunun sorgulanması için izlenmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • SGK GSS borç sorgulaması yapmak isteyen kişi öncelikle turkiye.gov.tr adresini kullanarak e-devlet sitesi giriş sayfasına gelir.
 • Daha sonra ekranda açılan E-devlet kimlik doğrulama sayfası üzerinde istenen bilgilerin girişi yapılır. Bu aşamada sorgulama yapmak isteyen kişi kendi TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresini yazarak, ‘’Sisteme Giriş Yap ‘’ butonuna basar ve E-devlet sistemine girer.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra ekranda açılan sayfadan ‘’E-Hizmetler’’ menüsüne tıklanır.
 • ‘’E-Hizmetler’’ bölümü altından ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ yazısı seçilir.
 • En son aşamada ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ başlığı altında yer alan ‘’Genel Sağlık Sigortası Tescil ve Prim Borcu Sorgulama ‘’ yazısına tıklanır.
 • Ekranda açılan pencerede sorgulama yapan kişinin SGK GSS borç sorgulama işlemi sonucuna ait bütün bilgiler ekranda görünür.
 • Ekranda borç görünmesi halinde sorgulama yapan kişi sitedeki yönlendirmeleri takip ederek, kredi kartı ile GSS ödemesi yapabilir.

E-Devlet/SGK Sitelerinde SGK GSS Borç Sorgulama

SGK resmi sitesinden de GSS borcu sorgulanabilir. En son kullanılan modern yazılımlar sayesinde E-devlet ve SGK web sitesi entegre hizmet sunuyor. Yani e-devlet üzerinden SGK veri tabanında yer alan bilgilere ulaşılabiliyor. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • SGK GSS borç sorgulaması yapmak isteyen kişi öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu adresini kullanarak e-devlet sitesi giriş sayfasına gelir.
 • Daha sonra ekranda açılan E-devlet kimlik doğrulama sayfası üzerinde istenen bilgilerin girişi yapılır. Bu aşamada sorgulama yapmak isteyen kişi kendi TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresini yazarak, ‘’Sisteme Giriş Yap ‘’ butonuna basar ve E-devlet sistemine girer.
 • Yukarıda belirtilen adres üzerinden giriş yapıldığı için sorgulama yapan kişi otomatik olarak toplam prim günü bilgilerinin bulunduğu sayfaya yönlendirilir.
 • Gelinen sayfada sorgulama yapan kişi hangi sigorta koluna bağlı olarak çalışıyorsa, ilgili hizmet kolunun seçimini yapar. Bu aşamada ekranda görünen seçenekler şunlardır:
  • 4A SSK,
  • 4B BAĞ-KUR,
  • 4C Emekli sandığı
 • En son aşamada açılan sayfada konu ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılır.

E-SGM Üzerinden SGK GSS Borç Sorgulama

E-SGM üzerinden işlem yapmanın e-devlet sitesine oranla avantajı, şifre kullanılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Bu amaçla sorgulama yapılabilmesi için ilk önce E- SGM sistemine giriş yapılmalıdır. Sorgulama için takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Sorgulama yapmak isteyen kişinin TC vatandaşı olması ön koşulu vardır.
 • Ekranda açılan sayfada E-SGM tarafından istenen bilgilerin girişi sorgulama yapan vatandaş tarafından yapılır. Bu aşamada istenen bilgiler şunlardır:
  • SGK GSS borç sorgulaması yapmak isteyen kişinin TC Kimlik numarası,
  • SGK GSS borç sorgulaması yapmak isteyen kişinin nüfus cüzdanında bağlı göründüğü İl,
  • SGK GSS borç sorgulaması yapmak isteyen kişinin nüfus cüzdanı cilt numarası,
  • SGK GSS borç sorgulaması yapmak isteyen kişinin doğum yılıdır.

Bütün bu bilgiler girildikten sonra, sayfanın en altında yer alan ‘’Sorgula ‘’ butonuna basılır. Ekranda açılan sayfada sorgulama yapan kişinin SGK’ya ne kadar borcu var ise, hepsi   görüntülenir.

SGK GSS Prim Borcu Ödemesi

SGK GSS prim borcu çıkan vatandaş bu borcu tek seferde ödeyebilir. Eğer çıkan borç çok yüklü olup tek seferde ödenemiyor ise ‘’ 6183 Sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun’’un 48. Maddesine istinaden borcun tecil edilmesi ve taksitlendirilmesi talep edilebilir. Bu tip bir yapılandırma için yaklaşık % 22 oranında faiz uygulaması yapılmaktadır. Böyle bir talepte bulunulacak ise en doğru yol, tercih edilen herhangi bir SGK Müdürlüğü’ne gidilerek konu ile ilgili bir görüşme yapıldıktan sonra talepte bulunulmasıdır.

Okuyabilirsiniz:

  • SGK Hasta Bezi Ödemesi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Gözlük Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Gözlük Hakkı Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Gelir Testi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Durum Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git

SGK GSS Prim Borcu Ödeme Süresi Uzatıldı

SGK GSS prim borcu bulunan vatandaşların bahse konu borcu ödemeleri için belirlenen en son tarih 31 Aralık 2019 iken, bu süre uzatıldı. En son yürürlüğe giren uygulama sayesinde borç sahiplerine 31 Aralık 2020’ye kadar zaman tanındı.

SGK GSS Prim Borcu Ödenmesi

SGK GSS prim borcunun ödenmesi için çeşitli kanallar kullanılabilir. Eğer bahse konu borç 6824 sayılı yasa uyarınca yeniden yapılandırılmış ise, Ziraat Bankası, Vakıfbank ya da PTT şubelerine gidilerek ödenebilir. Bu amaçla müracaat eden kişinin yanında nüfus cüzdanı bulunmalıdır. Çünkü banka görevlisi ödeme yapıldığı sırada TC Kimlik numarası bilgisini görmek isteyecektir.

Yapılandırılmış bulunan borç internet üzerinden ödenecek ise  ‘’GSS 6824 Prim Tahsilatı’’ menüsü üzerinden ödeme yapılabilir.

Ödenecek SGK GSS prim borcu yapılandırma kapsamında değil ise, borç ödemek isteyen vatandaş yanında nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir bankaya müracaat ederek, ‘’GSS Prim’’  adı altında ödeme yapabilir.

Bütün bunların yanı sıra ilk bölümde anlatıldığı gibi e-devlet sitesine giriş yapılarak da GSS Prim Tahsilatı’’ menüsü yardımı ile borç ödeme işlemi yapılabilir.

SGK GSS borç sorgulama için yapılabilecek uygulamalar bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-belge-sorgulama/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-aktivasyon-sorgulama/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-icra-sorgulama/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-tesvik-sorgulama-sistemi/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-rapor-bildirimi/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz