SGK Gelir Testi Kimler Yaptırmalı? GSS Ücretleri ?

sgk gelir testi kimler yaptırmalı
sgk gelir testi kimler yaptırmalı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

SGK Gelir testi devlet tarafından yaptırılması zorunlu olan bir testtir. 18 yaşını doldurmuş olan, herhangi bir işte sigortalı çalışmayıp, SSK, Bağ-Kur ya da Emekli sandığına tabi olmayan kişiler devletin zorunlu kılmış olduğu gelir testini yaptırmakla yükümlüdür. Gelir testinin yaptırılmasına müteakip gelir durumunuza göre devlete her ay GSS  paraı ödeyerek sağlık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Gelir testi sonucunda hiç borcunuz çıkmazsa herhangi bir para ödemeden sağlık olanaklarından yararlanma şansıda elde edebilirsiniz.

Öğrenci değilseniz ve 18 yaşını doldurduysanız bu durumda Gelir Testi yaptırmak zorunda olan kişiler arasındasınızdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  2020 SGK Rapor Parası Sorgulama

Özel durumlar

Eğer üniversite sınavına girmiş, sınavı kazanmış ancak okula kayıt yaptırmadıysanız bu koşullar altında maksimum 120 günlük bir süre içerisinde gelir testini yaptırmanız gerekmektedir. Size tanınan 120 günlük süreç içerisinde gelir testini yaptırmamanız durumunda aylık 152.8TL’den devlete borçlanmaya başlarsınız. Yani devlet otomatikman sizi sağlık sigortalı yapar.

Göz atabilirsiniz: SGK Emeklilik Sorgulama

Kendi işinizi yapan biriyseniz ve herhangi bir sağlık kurumuna kaydınız yoksa bu durumda yine gelir testi yaptırıp gelir durumunuzu beyan etmeniz gerekmektedir. Yine aksi durumda devletin belirlemiş olduğu tutardan her ay borçlanırsınız. Bu süreç içerisinde de sağlık olanaklarından yararlanmaya devam edersiniz.

Bu testin yapılmasından sonra ödemeniz gereken tutar belirlenir ve siz bu tutarı her ayın belli günü düzenli olarak ödersiniz. Yatırdığını bu primler emeklilik açısından size herhangi bir şey sağlamaz, yalnızda sağlık olanaklarından herhangi bir ekstra para ödemeden yararlanmanıza olanak tanır.

Gelir testini yaptırmak için bağlı bulunduğunuz ilçe kaymakamlığına gitmeniz gerekmektedir. Buraya giderek size sunulan Genel Sağlık Sigortası gelir tespiti hane beyan formunu doldurmanız gerekmektedir. Bu beyanın yapılmasının ardından durumunuz incelenecek ve belirlenen gelir durumuna göre borçlandırılacaksınız. Bu primleri ödemeniz durumunda da sağlık olanaklarından faydalanmaya başlayacaksınız.

Genel sağlık sigortası (GSS) fiyatları

1. Geliriniz asgari tutarın 1/3’ünden daha azsa bu durumda herhangi bir prim ödemesi yapmadan sağlık sigortanız yapılır ve sağlık olanaklarından faydalanmaya başlarsınız.

2. Geliriniz asgari ücretin 1/3’ü ile asgari ücretin brüt tutarı arasındaysa bu durumda 35TL prim ödemeniz gerekir.

3. Aylık gelirisiniz asgari ücret tutarıyla asgari ücretin 2 katı olan tutar arasındaysa bu durumda 110TL prim ödemeniz gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: SGK Prim Borcu Sorgulaması

4. Asgari ücretin 2 katından daha fazla gelir elde ediyorsanız bu durumda 240TL GSS primi ödemeniz gerekmektedir.

5. Gelir testi yaptırmayan kişiler için asgari ücretin 2 katından fazla gelir elde ettiği düşünülerek her ay 240TL borçlandırılır. Yani siz geliriniz düşük olsa da test yaptırmadığınız durumda devlete her ay 240TL ödemek durumunda kalırsınız. Primleri gününde ödemediğiniz durumda da sağlık olanaklarından faydalanamazsınız ve borçlanmaya devam edersiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz