SGK Gelir Testi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

sgk gelir testi nasil sorgulanir
sgk gelir testi sorgulama kanallari

SGK gelir testi yaptırılmasının amacı vatandaşların Genel Sağlık Sigortası primi ödeme zorunluluğu olup olmadığını öğrenmek istemeleridir. Bu yazımızda SGK gelir testi sorgulama konusunda bilgi veriyoruz.

İlgili İçeriklerimiz;

SGK Gelir Testi Yapılması

SGK gelir testini yapan kurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapmaktadır. Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaşın izlemesi gereken basamaklar şunlardır:

 • Gelir testi yaptırmak için öncelikle ikamet edilen bölgenin kaymakamlığına gidilir.
 • Daha sonra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilir ve gelir testi müracaat formu doldurulur ve müracaat işlemi tamamlanır.
 • Müracaat incelenip değerlendirildikten sonra, vatandaşlar GSS’den yararlanmaya başlayabilirler. GSS prim ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılır.

SGK Gelir Testi Sorgulama Kanalları

Gelir testi yaptırıldıktan sonra sonuçların öğrenilmesi için farklı yollar kullanılabilir

Bu yollar şunlardır:

 • SGK Gelir testi sorgulama için vatandaşlar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl ya da İlçe Müdürlüğü’ne şahsen giderek sonuçları sorabilirler.
 • SGK Gelir testi sorgulaması için vatandaşlar müracaat ettikleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek sonuçları öğrenebilirler.
 • SGK Gelir testi sorgulama yaptırmak isteyen vatandaş e-devlet üzerinden de gelir testi sonucunu öğrenebilir.

E-Devlet Üzerinden SGK Gelir Testi Sorgulama Basamakları

SGK Gelir testi sorgulaması için e-devlet sitesinden yararlanılabilir. Bu amaçla takip edilmesi gereken basamaklar şunlardır:

 • SGK Gelir testi sorgulaması yaptırmak isteyen vatandaş tarafından ilk önce https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-gelir-testi-sonucu-sorgulama adres linki kullanılarak e-devlet sitesi ana sayfasına giriş yapılır.
 • E-devlet sitesi ana sayfası üzerinden TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile kimlik doğrulaması yapılır ve ‘’Sisteme Giriş Yap’’ butonuna tıklanır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra yukarıda yazılan adres doğrultusunda sistem kullanıcıyı otomatik olarak sorgulama sayfasına getirir.
 • Ekranda açılan sayfa üzerinden SGK gelir testi sorgulama sonucu öğrenilir.

SGK Gelir Testi İçin Gereken Evraklar

SGK Gelir testi yaptırmak isteyen vatandaş, yukarıda anlatıldığı gibi önce Kaymakamlık binasına müracaat eder, başvuru formu doldurur ve bağlı bulunduğu muhtarlığa onaylatır.

Daha sonra bu form ile birlikte müracaat eden vatandaşa ait nüfus cüzdanı fotokopisi ve en son 6 aylık süre zarfında çektirilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf ile başvuru işlemi tamamlanır.

Başvuru sonuçları genellikle müracaatı takip eden ilk 15 gün içinde belli olur.

Dikkatinizi Çekebilir;

 1. Anında Para Veren Kredi Veren Bankalar Yerler İçeriğe Git
 2. Genel Sağlık Sigortası Primi Ne Kadar? İçeriğe Git
 3. Genel Sağlık Sigortası Ne Kadar? İçeriğe Git
 4. Kira Yardımı Nasıl Alınır? (Şartları ve Belgeleri) İçeriğe Git

SGK Gelir Testi Sorgulama Sonucu

SGK Gelir testi sorgulama sonucuna göre test yaptıran vatandaşın GSS primi ödeyip ödemeyeceğini öğrenir. Yapılan gelir testi sonucuna göre, ailenin geçim sıkıntısı çektiğine karar verilirse, bahse konu aile için yatırılması gereken GSS primini devlet öder.

Sorgulama sonucu, gelir testi yaptıran aile 4 gruptan birine dahil olur. Bahse konu sınıflandırma grupları şunlardır:

 • G0
 • G1
 • G2
 • G3’dür.

SGK Gelir Testi Sorgulama Sonucu Ödenmesi Gereken Genel Sağlık Sigortası Prim Tutarı

SGK Gelir testine göre sınıflandırılan ailelerin ödemeleri gereken prim tutarları da dahil olunan gruba göre değişir. Bu gruplara göre 2020 GSS prim tutarları şunlardır:

 • Yukarıda bildirilen sınıflandırmaya göre G0 grubuna giren ailelerin GSS priminin tamamını devlet öder. G0 grubuna giren ailelerin geliri 592,50 TL’den daha az demektir.
 • Bu sınıflandırmaya göre G1 grubuna giren ailelerin gelir düzeyi 592,50 TL ile 1.777,50 TL arasında demektir. Bu gruptaki aileler 2020 GSS primi olarak 71,10 TL ödeme yaparlar.
 • Bu sınıflandırmaya göre G2 grubuna giren ailelerin gelir düzeyi 1.777,50 TL ile 3.555,00 TL arasında demektir. Bu gruptaki aileler 2020 GSS primi olarak 213,30 TL ödeme yaparlar.
 • Bu sınıflandırmaya göre G3 grubuna giren ailelerin gelir düzeyi 3.555,00 TL’den fazla arasında demektir. Bu gruptaki aileler 2020 GSS primi olarak 426,60 TL ödeme yaparlar.

GSS Primini devletin ödeyeceği G0 grubuna giren kişiler için yapılan hesaplama, söz konusu yılın asgari ücreti temel alınarak yapılır.  Hesaplama sonucu bulunan rakam asgari ücretin 3’te birinden daha az olmalıdır. 2020 Yılı asgari ücretin 3’te biri 592,50 TL’dir.

SGK Gelir Testi Sonucuna İtiraz

SGK gelir testi sonucunun doğru olmadığını düşünen vatandaşın itiraz hakkı bulunmaktadır. SGK Gelir testi sonucunun olumsuz çıkmasının anlamı müracaat eden ailenin GSS primi ödemesi gerektiğidir. Söz konusu aileler Genel Sağlık Sigortası primi ödemedikleri hallerde, devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmak için tedavi ücretinin tamamını kendi bütçelerinden karşılamak zorunda kalırlar.

Vatandaşlar SGK gelir testinde hata olduğunu düşünüyorlarsa itiraz etme hakları bulunmaktadır. Fakat SGK gelir testi yaptırıldıktan sonra itiraz edilebilmesi için kural olarak en az 6 ay geçmesi gereklidir.

SGK Gelir Testi Yaptırmadan Genel Sağlık Sigortasından Yararlanılması

SGK gelir testi yaptırmak her vatandaş için zorunlu değildir. Genel Sağlık Sigortasından prim ödeyerek yararlanmak isteyen vatandaşlar gelir testi yaptırmadan müracaatta bulunabilirler. Genel Sağlık Sigortası primlerinin her ay düzenli olarak ödenmesi halinde, hem ödeme yapan vatandaşlar hem de aileleri Genel Sağlık Sigortasından yararlanabilirler.

GSS prim borcu bulunan aile bireyleri hastaneye gittiklerinde sorun yaşayabilirler. Bu nedenle primler düzenli ödenmelidir.

SGK GSS primleri ödenmesi için çeşitli kanallar kullanılabilir. Genel Sağlık Sigortası primi ödemek isteyen vatandaş yanında nüfus cüzdanı olduğu halde tercih ettiği herhangi bir banka şubesine giderek ödeme yapabilir. Bahse konu ödemeler ‘’ GSS Prim’’ adı altında ödenmelidir.

SGK gelir testi sorgulama konusunda geçerli bilgiler bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz