SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır? (Evrak Sorgulama)

SGK Evrak Takibi
SGK Evrak Takibi

SGK evrak takibi yapmak prim günleri dolan kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Çünkü yaşı uygun olan ve prim günlerini ödemiş olan kişiler talepte bulunarak emekli olabiliyorlar. SGK evrak takibi yaparak kişiler yaptıkları bu talebin ne durumda olduğunu öğrenebilirler. Başvuru yapmak için TC kimlik numaranızı bilmeniz gerekir. E devlet sistemine TC kimlik no ve şifre ile giriş yaptıktan sonra SGK evrak takibi yaparak emeklilik durumunuz öğrenebilirsiniz.

Adım Adım SGK Evrak Takibi Yapmak

Adım adım SGK evrak takibi yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • SGK resmi sitesine girin. Sitenin link kısmında anahtar işaretinin olduğundan emin olun. Bu işaret sitenin güvenli olduğunu gösterir.
 • Karşınızdaki sayfaya, TC kimlik no ya da cep tel no girin. (Kayıt olurken hangi bilgiyi kullandıysanız o bilgiyi girerek yeniden kayıt olacaksınız.)
 • Karşınıza çıkan sayfada emekliliğiniz ile ilgili bütün bilgilere ulaşabileceksiniz.

Göz atabilirsiniz: SGK Emeklilik Sorgulama

Sosyal Güvenlik Kurumu Doküman Yönetim Sistemi ile Yapılabilecek Takipler Nelerdir?

SGK doküman yönetim sistemi ile yapılan takipler işinizin kolaylaşmasına yardımcı olacak. Bu takipler ve işlemler arasında:

 • 4B maaş sorgulama,
 • 4A maaş sorgulama,
 • Emeklilik başvurusunun onay durumu,
 • 4A emeklilik evrak takibi,
 • 4C emeklilik evrak takibi,
 • Bireysel ödeme için yapılan başvurular,
 • Maaşın ne zaman bağlanacağı gibi işlemler ve daha fazlası yer alır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Arkadan Çarpan Kişi Her Zaman Suçlu mudur?

Bu işlemleri yapabilmek için sisteme kayıtlı olan şifrenizi bilmeniz gerekir. Eğer şifreniz yoksa PTT şubelerini ziyaret ederek şifre talebiniz olduğunu belirtin. Şifre yenileme bedeli 2 TL’dir. Aldığınız şifre tek kullanımlık olacağından yenilemeyi unutmayın. Şifre olarak karışık, tahmin edilmesi zor, içinde rakam ve harfler olan parolaları tercih edin.

4C Emekli Sandığı için SGK Evrak Takibi Yapmak

4c emekli sandığı için evrak takibi için  devlet kapısını kullanmanız gerekir. Evrak takibi yapmak için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • E devlet kapısına TC kimlik no ve şifre ile giriş yapın.
 • 4C emeklilik işlemleri evrak takibi linkine tıklayın.
 • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan kimlik doğrulama ekranından kimliğimi şimdi doğrula sekmesine tıklayın.
 • 4C emeklilik evrakları durumları butonuna tıklayın.
 • Buradan evraklarınızın takibini yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: SGK Prim Borcu Sorgulaması

SGK Emeklilik Başvurusu Ne Kadar Zaman Alır?

SGK emeklilik başvurusu zamanı belli değildir. Çünkü kurumun iş yükü değişkenlik gösterir. Özellikle kurumun yoğun olduğu zamanlarda emeklilik başvurusu yapmanız halinde süreç daha uzun olacaktır. Aynı anda birden fazla hizmet kolu için başvuru yaparsanız, işlem için gerekli zamana artacaktır. Örneğin; 4a ile 4c için aynı anda başvuru yapmanız halde cevap almanız daha zor olur.

Ortalama cevap verecek olursak, 1 ile 2 ay içinde emeklilik başvurunuz sonuçlanacaktır. Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, yine ortalama bir iki ay içinde maaşınız bağlanacaktır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  SGK Gelir Testi Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Varide No Kullanarak Evrak Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Varide no ile evrak sorgulaması yapmak isterseniz, SGK sitesine girin ve buradan evrak takip hizmetlerini tıklayın. Evrak doğrulama linkine tıkladıktan sonra hangi uygulamayı kullanmak istiyorsanız onu seçin.

Uygulamayı seçtikten sonra sıra güvenlik kodunu girmeye geldi.Güvenlik kodunu girin ve evrak varide no belirtin. Son olarak evrak doğrulama kodunu da girdikten sonra sorgula butonuna tıklayın. Varide no ile evrak sorgulaması yapmış oldunuz. Zimmetten çıktı yazısı karşınıza gelirse, bu evrakla ilgili bütün işlemlerin sona erdiğini ve işlemlerin bitirildiği anlamına gelir.

Bunun yanında SGK hizmet birleştirme işlemlerini de internet üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Detaylı bilgiler için hazırlamış olduğumuz yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca vergi borcu yapılandırma hakkında bilinmesi gerekenlere de internet sitemizden ulaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz