SGK Doğum Parası Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

sgk dogum parasi nasil alinir
sgk dogum parasi nasil sorgulanir

SGK doğum parası sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar işlemlerini tamamen internet üzerinden gerçekleştirebilirler. SGK doğum parası sorgulamak için internet bağlantınızın olması yeterlidir. Sorgulama yaptıktan sonra doğum parasının ne zaman yatacağını, yatıp yatmadığı ve para miktarı gibi detaylı bilgilere ulaşabileceksiniz. Sorgulama yapmak için giriş ekranında TC kimlik no bilgisi ile şifre bilgisini girmeniz gerekir. Eğer şifrenizin kaç olduğunu hatırlamıyorsanız PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. Tek kullanımlık şifrenizi belirledikten sonra mutlaka kendinize yeni bir şifre belirleyin.

E devlet Üzerinden SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E devlet ile SGK doğum parası sorgulama işlemi yapmak için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olur:

 • Önce internet tarayıcınızı aktif hale getirin,
 • E devlet resmi internet sitesine giriş yapın,
 • Kimliğinizi doğrulamak için yöntem seçin,
 • Ardından e hizmetler seçeneğine tıklayın,
 • Buradan arama kısmına gelin,
 • 4A ve 4B iş göremezlik ödemesi yazan kısma tıklayın,
 • Son olarak doğum parası sorgulama seçeneğine tıklayın.

Bu adımları tamamladığınız zaman SGK doğum parası sorgulama işlemini de tamamlamış olacaksınız. Sorgulama işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi, sorgulama yaptığınız sitenin güvenli olmasıdır. Güvenli olan sitenin linkinde anahtar sembolü olur. Anahtar sembolü olmayan sitelere bilgi girmeyin. Aksi halde kişisel bilgilerinizi kaptırabilirsiniz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Yurtdışı Harcama İadesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Göz Atabilirsiniz:

SGK Doğum Parası Ödemesi Ne Kadardır?

SGK doğum parası ödemesi standart değildir. Her çocuk için ödenmesi gereken çocuk miktarı farklıdır. İlk çocuk doğduğu zaman anneye ödenen yardım miktarı 300 TL’dir. İkinci çocuğun doğması halinde yapılan yardım 400 TL’ye çıkar. Üçüncü çocuk ve üzeri çocuk sayısı için yapılan yardım sabit kalır. Bu miktar 600 TL olarak belirlenmiştir. Yapılan yardımlar çocukların annesinden bir başkası tarafından alınamaz. Yardımlar nakit para şeklinde ödenir. Parçalara bölünemez. Her sene ne kadar yardım ödemesi yapılacağına dair yardım Resmi Gazete’de yayımlanmaktadır. Doğum parası almak isteyen annelerin Türk vatandaşı olmak zorunluluğu vardır. Doğan çocuklar da aynı şekilde Türkiye sınırlarında dünyaya gelmiş olmalıdır. Aksi halde yardım yapılmaz.

SGK Doğum Parası Sorgulama İşleminden Önce Kimlik Doğrulaması Yapmak

SGK doğum parası sorgulaması için kimlik doğrulaması yapmak isterseniz TC kimlik no bilgisi ile önceden belirlediğiniz şifreyi kullanabilirsiniz. Kimi zaman şifre bilgisi unutulabiliyor. Eğer şifrenizi unutursanız en pratik yöntemler mobil imza aracılığı ile kimlik doğrulamak ya da internet bankacılığı aracılığı ile kimlik doğrulamaktır. İnternet bankacılığı ile kimlik doğrula seçeneğine tıkladıktan sonra normal bankanıza nasıl giriyorsanız o şekilde giriş yapın. Ekran sizi sonrasında e devlet sayfasına yönlendirecektir. İsterseniz kimlik doğrulamak için yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey PTT’nin size en yakın şubesini ziyaret etmek ve şifre talebiniz olduğunu belirtmektir.

Yeni şifre belirlerken şifrenin bir başkası tarafından rahatça tahmin edilebilir olmayacağından emin olun. Şifre mutlaka kapalı zarf içinde teslim alınmalıdır. Şifre PTT yetkilileri de dahil olmak üzere başkaları ile paylaşılmamalıdır. Her 3 ayda bir herhangi bir problem olmasa bile yenilenmelidir. Bu sayede şifre güvenliğini sağlayabilirsiniz. Şifrenizi kesinlikle yazılı şekilde bir yerde bırakmayın. Şifrenizin güvenliğini sağlayarak bilgi hırsızlığının önüne geçmiş olursunuz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Faturasız Çek Kırdırma Yapılır mı?

Kimler SGK Doğum Parası Yardımı Alabilir?

SGK doğum parası yardımı almak için aşağıdaki kişiler işlem yapabilirler:

 • Bebeği canlı dünyaya getiren anneler,
 • Mavi kart sahibi olan kişiler (zorunlu değildir),
 • Türkiye sınırları içinde ikamet eden kişiler,
 • Bebeklerini 2015 yılı içinde ya da sonrasında doğuranlar,
 • Bebeği Türk vatandaşı olanlar,
 • Türk vatandaşı doğum yapan anneler SGK doğum parası

Kurum size yardım yapmak için resmi belgeler ile durumunuzu kanıtlamanızı isteyebilir. Bu durumda belgelerin eksiksiz şekilde kuruma belirlenmiş tarihler içinde sunulması gerekir.

SGK Doğum Parası Yardımı Almak için Başvuru Nasıl Yapılır?

Doğum parası yardımı almak adına başvuru yapılması isteyen kişiler Nüfus Müdürlüklerini ziyaret etmelidirler. Doğum parası almak için başvurular internet ortamından yapılabilir fakat başvuruların mutlaka yardımı almak isteyen kişi tarafından yapılması gerekir. Başvuru yapmak ve yardım almak isteyen kişilerin bebekleri KPS adı verilen sistem üzerinde kayıtlı olmalıdır. Aksi halde bebek adına yardım parası çıkmayacaktır.

Nüfus Müdürlüğü’nü ziyaret eden kişilere, kurum tarafından bir form verilir. Bu formun eksiksiz ve yanlış olmadan doldurulması gerekir. Bunun için evrakların tesliminden önce kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer başvuru formunda yardım alabilmek adına yanlış bilgi beyan ederseniz, resmi olarak suç işlemiş olursunuz. Durumun tespit edilmesi halinde yapılan yardım kesilir. O ana kadar yapılmış olan yardımlar faizi ile birlikte geri alınır. Başvuruları yapmak için 2 seçeneğiniz daha var. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine gidebilirsiniz. Ayrıca Sosyal Hizmet Merkezine de gidebilirsiniz.

SGK Doğum Parası Başvurusu Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum parası başvurusu sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, adınıza o kadar iyi olur. Bu noktalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

 • Doğum parası başvurusu yaparken kafanıza takılan bir nokta olursa Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Üçüncü çocuktan sonra alacağınız yardım miktarı sabit kalır. Örneğin dördüncü çocuk için 600 TL alırsınız. Bu sayı 6. Çocuğa çıksa da alacağınız yardım miktarı 600 de sabit kalır.
 • Eğer haksız yere maaş bağlandığı tespit edilirse o ana kadar yapılan yardımların kuruma iadesi gerekir. Aksi halde kurum yardım verilen kişiye dava açabilir.
 • Doğum parası başvurunuz eğer onaylanmış ise, maaşınızı almak için PTT’nin size en yakın şubesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Başvuru sırasında başvuru evraklarının eksiksiz şekilde doldurulmuş olması gerekiyor.
 • Yanlış bilgi beyanında bulunan kişiler hakkında yasal işlem başlatılır.
 • Doğum parası olarak belirlenen miktarın üzerine haciz konması mümkün değildir. Verilen yardım miktarından hiçbir kesinti yapılamaz.
 • Eğer doğum parası almak isterseniz, başvuru yapan kişinin mutlaka sigortalı olarak çalışması gerekiyor.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  2020 Pamukkale Bilet Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK Doğum Parası Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Doğum parası hakkında bilinmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru yapan anne eğer Türk vatandaşı değil ise bu yardımdan faydalanmak mümkün olmaz.
 • Maaşın belirlendiği miktar üzerinden vergi kesintisi yapılmayacaktır.
 • Doğum parası alan kişiler koşulları sağlamaları halinde süt parası almak için de başvuru yapabilirler. Süt parası miktarı her sene yeniden belirlenir. 2019 senesi için yardım miktarı 149 TL olarak belirlenmiştir.
 • Başvuru sırasında başvuru yapan hem annenin hem de çocukların kimlik belgesinin kişilerin yanında olması gerekir.
 • İnternet üzerinden yapılacak SGK doğum parası sorgulaması için kimlik doğrulaması zorunludur.
 • Doğum parası almak isteyen bir kişi bankalardan işlem yapamaz.
 • Anneler doğum parasının dışında kendilerine özel hazırlanmış (süt yardımı gibi) diğer doğum yardımlardan da faydalanabilirler. Yardımlardan faydalanmak için her yardım türüne özel koşul sağlanmalıdır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz