SGK Aktivasyon Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

sgk aktivasyon nasil sorgulanir
sgk aktivasyon nereden sorgulanir

SGK aktivasyon sorgulama işlemi e-devlet sitesi kullanılarak internet üzerinden yapılabilir. Bu yazıda SGK aktivasyon ve SGK aktivasyon sorgulama ile ilgili bilgiler detaylı bir şekilde araştırılarak derlenmiştir.

SGK Aktivasyon Sorgulama SGK Aktivasyon İşlemi Tanımı

SGK aktivasyon işlemi nedir diye sorulduğunda alınan cevap, ‘’yeni işe başlayan vatandaşın bulunduğu işyerinde ilk 30 günü tamamlamasından sonra hastane ve eczane gibi sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için yapılan aktivasyon işlemidir’’ şeklindedir.   SGK aktivasyon işlemi yapılması çok önemlidir. Aktivasyon işlemi yapılmadan çalışanın devletin sunmuş olduğu sağlık imkanlarından ücretsiz olarak faydalanması mümkün değildir.  SGK aktivasyon işleminin yapılması için, işyerinde ilk 30 günlük süresini tamamlayan çalışan vatandaşın müracaat edilebileceği iki yol vardır. Bu yollar şunlardır:

 • SGK aktivasyonu yaptırmak isteyen çalışan, şahsen SGK ‘ya giderek aktivasyon şubesine başvuru yapabilir.
 • SGK aktivasyonu yaptırmak isteyen çalışanın Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerine giderek zaman kaybetmeden işlemlerini daha hızlı bir şekilde yapmak istediği hallerde, SGK resmi web sitesini kullanarak aktivasyon işlemini gerçekleştirilebilir.

SGK Aktivasyon başvurusu yapıldıktan sonra, vatandaşlar aktivasyon işleminin yapılıp yapılmadığını kontrol etmek için, yine internet üzerinden SGK aktivasyon sorgulama işlemini yapabilir.

Dikkatinizi Çekebilir;

E-devlet Üzerinden SGK Aktivasyon Sorgulama Basamakları

SGK aktivasyon sorgulaması yapılmadan önce sorgulama yapmak isteyen vatandaşın yukarıda belirtilen yollardan bir tanesini kullanarak SGK aktivasyon işlemini yapmış olması gerekir. SGK aktivasyon sorgulama yapmak isteyen çalışanın takip etmesi gereken     basamaklar sırasıyla şunlardır:

 • Sorgulama yapmak isteyen vatandaş turkiye.gov.tr internet adresi üzerinden e-devlet sitesi ana sayfasına giriş yapar.
 • Daha sonra bu sayfada kimlik doğrulama için sorgulama yapmak isteyen kişi e-devlet şifresini ve TC kimlik numarasını ilgili yerlere yazar. Sorgulama yapan kişinin e-devlet şifresi yok ise, bu amaçla herhangi bir PTT şubesine müracaat edebilir. E-devlet şifresi PTT’ye 2 TL ödeme yapılması karşılığında alınabilir. E-devlet şifresi yazıldıktan sonra sayfada alt kısımda bulunan ‘’Sisteme Giriş Yap’’ butonuna tıklanır.
 • E-Devlet sitesine giriş yapıldıktan sonra sitedeki yönlendirmeler uyarınca gerekli işlemler yapılır ve SGK aktivasyon sorgulaması tamamlanmış olur.

İşveren Tarafından SGK Aktivasyon Sorgulama ve E-Borcu Yoktur Yazısı

SGK aktivasyon sorgulama işlemi  çalışanlar için olduğu kadar, işveren için de çok önemlidir. İşverenin inşaat ya da ihale ile iş alabilmesi için, ihaleye başvuru sırasında ‘’E-Borcu Yoktur’’ belgesini ibraz etmek zorunluluğu bulunmaktadır.

‘’E-Borcu Yoktur’’ belgesini almak isteyen işverenin yanında çalıştırdığı personele ait   aktivasyon işlemlerinin yapılmış olup olmadığı kontrol etmesi icap etmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra işverenin yanında çalışanlardan birinin ya da birilerinin aktivasyon işleminde   eksiklik saptanması halinde, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından  işverene ‘’E Borcu Yoktur’’ yazısı verilmez.

İlgili Yazılarımız;

  • SGK Nace Kodu Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK İcra Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Engelli Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır? Yazıya Git
  • SGK Anlaşmalı Özel Hastane Sorgulama Yazıya Git

SGK Aktivasyondan Sonra Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilecek Hak Sahipleri

SGK aktivasyon işleminin tamamlanmasından sonra çalışan kişi devletin sunduğu sağlık hizmeti avantajlarından yararlanabilir. Bu haklardan çalışan ile birlikte çalışanın ailesi ve çalışanın devlete bildirmiş olduğu bakmakla yükümlü olduğu bireyler de faydalanabilmektedir.  SGK aktivasyonu yapılmasını takiben, sağlık hizmetinden faydalanabilecek vatandaşlar şunlardır:

 • SGK’ya bağlı olarak çalışan vatandaşın bakmakla yükümlü olduğu 18 yaşından küçük çocukları,
 • SGK’ya bağlı olarak çalışan vatandaşın kanunen bakmakla yükümlü olduğu çocukların yaş aralığı 18 ila 25 olduğu ve hem annenin hem de babanın sağlık güvencesi olduğu hallerde, çocuklar için anne ya da babadan birinin sağlık güvencesinden yararlanmayı seçilmelidir. Bahse konu çalışan çocukları hem annenin, hem de babanın sağlık güvencesinden faydalanamaz.
 • Çalışan SGK aktivasyonu yaptırdıktan sonra birlikte yaşadığı ve kanunen bakmakla yükümlü olduğu anne ve babasının da devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilmesi için, SGK’ya müracaat etme hakkına sahiptir.
 • SGK’ya bağlı olarak çalışan vatandaşın kız çocuğu var ise, kız çocukları kaç yaşında olursa olsun, evlenmedikleri ya da kendi adlarına sigortalı bir işe girmedikleri sürece annesinin ya da babasının sağlık güvencesinden yararlanma hakkı saklı tutulmaktadır.
 • SGK’ya bağlı çalışanın erkek çocuğu var ise, erkek çocuk tahsil hayatına devam ettiği takdirde, anne ya da babasından edindiği sağlık güvencesinden 25 yaşına kadar yararlanabilir. Erkek çocuk tahsil hayatına devam etmediği hallerde 18 yaşından sonra sağlık güvencesinden yararlanamaz.

Erkek çocuk 25 yaşını doldurduktan sonra öğrenimi devam etse bile anne ve babasının sağlık güvencesinden yararlanma hakkı sonlanır. Erkek çocuk 25 yaşından sonra herhangi bir sigortalı işte çalışmazsa dahi anne ya da babası tarafından kendisine sunulan sağlık güvencesinden yararlanamaz.

 • SGK’ya bağlı olarak çalışan kişinin eşi, kendine adına SGK güvencesine sahip değil ise, çalışan eşine devlet tarafından sağlanan sağlık güvencesinden herhangi bir önkoşul olmadan otomatik olarak yararlanır.

SGK Aktivasyon İçin Gerekli Belgeler

SGK aktivasyonu yapılmasını takiben,  SGK çalışanının aile bireylerinin koşullarına bağlı olarak sağlık güvencesi avantajlarından yararlanması için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından talep edilen evraklar şunlardır:

 • Sağlık yardımı talep ve taahhüt belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi,
 • Geçici kimlik numarası ve ikamet izni,
 • Sağlık Kurulu Raporu,
 • Öğrenci belgesidir.

Sağlık güvencesinden yararlanması istendiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu başvuru yapan çalışanın aile fertlerinin şartlarına göre yukarıdaki evraklardan birini ya da birkaçını isteyebilir.

SGK aktivasyon sorgulama işlemi için yapılması gereken işlemler ile SGK aktivasyonu ile birlikte sağlık hizmetinden faydalanabilmek için yararlanılabilecek güncel ve yürürlükteki yasal mevzuat hükümleri bunlardır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/sgk-tesvik-sorgulama-sistemi/
 2. https://www.kredivepara.com/sgk-rapor-bildirimi/
 3. https://www.kredivepara.com/sgk-prim-sorgulama/
 4. https://www.kredivepara.com/sgk-para-sorgulama/
 5. https://www.kredivepara.com/sgk-odeme-son-gunu-ve-sorgulama/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz