Senetle Konut Alınabilir mi?

Senetle Konut Alınabilir mi?
Senetle Konut Alınabilir mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Senetle Konut Alınabilir mi?

Bankaların yükselen faiz oranları sebebiyle konut satışlarında tüketiciler farklı yöntemlere başvurmaktadır. Bu kapsamda senetle konut alınabilir mi araştırması yapan tüketiciler, uygulamanın kanunlara aykırı olduğunu bilmelidir. Uzmanların da bu konudaki tavsiyeleri dikkate alınmalı ve senetli konut alımı süreçlerinden uzak durulmalıdır.

  • Ziraat Bankası Satılık Gayrimenkuller 2020 içeriğe git
  • Vakıfbank Satılık Gayrimenkuller 2020 içeriğe git
  • Türkiye Finans Satılık Gayrimenkuller Özellikleri 2020 içeriğe git
  • TEB Satılık Gayrimenkuller Özellikleri ve Avantajları 2020 içeriğe git
  • 2020 Şekerbank Satılık Gayrimenkuller İletişim ve Adres Bilgileri içeriğe git

İlginizi çekebilir: Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır?

Senet İmzalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul ya da konut alımlarında senet imzalamak isteyenler bazı durumlara dikkat etmelidir. Bu kapsamda ilk olarak senetlerin kanunlara uygun olarak düzenlenmesi gerekir. Tüketicilere konut satışı yapabilmek için genelde inşaat firmaları, belirledikleri fiyattan faizsiz satış yapmaktadır. Elbette bireylere oldukça cazip gelen bu kampanyaların mutlaka araştırılması gerekir. Tüketiciler imzaladıkları senetlerden dolayı çoğu zaman mağdur olmakla birlikte senetlerde nama’nın yazılı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Gözden geçirebilirsiniz:

Nama, alacaklının kendi adına göre düzenlenmelidir. Ayrıca ciro edilmeyecek şekilde hazırlanmalıdır. Bu konuyla ilgili Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkan Yardımcısı Hatice Kolçak da ciddi uyarılarda bulunmaktadır. O halde senetle konut alınabilir mi sorusuna yanıt olarak verilen hatırlatma Kolçak tarafından şu şekilde ifade edilmiştir; “Daha önceki zamanlarda maketten hazırlanan konutları satın alan tüketiciler senet imzalamaktaydı. Ancak bu senetler kanuna uygun bir şekilde hazırlanmış olsaydı örneğin Esenyurt bölgesinde borçlara karşılık verilen bonolar nedeniyle ciro yoluyla devir alınmayacaktır. Yani nama yazılı olan senetler sayesinde bireyler henüz teslim edilmeyen evlerden kaynaklı olarak ödeme yapmak zorunda olmayacaktı.”

Senetle yapılan satışlarda borcum tümü için tek bir senet düzenlenemez. Ayrıca senetlerin her bir taksiti için de ayrı nama yazılarak yasalara göre düzenlenmesi gerekmektedir. Ek olarak senetlerin nama yazılı olması şarttır. Alacaklının adının olması gereken bu belge sayesinde senetler 3. kişiler tarafından tahsile sunulamayacaktır.

Bu tür durumlarda yüklenici firmanın inşaatı bitirmemesi halinde tüketiciler senetten dolayı icraya verilse bile, bu duruma itiraz etme hakkına sahiptir. Bu süreçler senetle konut alınabilir mi sorusunun aslında en kapsamlı yanıtı olarak paylaşılabilir.

Teminat almadan senet imzalanmaması gerektiğini belirten Kolçak ayrıca yasal tedbirlerin günümüzde uygulanmadığını dile getirmektedir. Yine de banka faiz oranlarının yüksek olmasından kaynaklı faiz ödemek istemeyenlerin senet yoluna gittiği hatırlatılmaktadır.

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz