Senet Ödenmezse Ne Olur?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Senet, ticari olarak bir ödeme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Senet karşılığında bir ürün veya hizmet alınabilir ve bu hizmetin karşılığını almak ve belirli aralıklarla ödenmesi taahhüt edilmektedir. Bazı sebeplerle senetin vadesi geldiği halde ödenmeme durumu veya hiç ödenmeme durumu ortaya çıkmaktadır. Senetlerin Türk Ticaret Kanunu kapsamında üç çeşit senet bulunmaktadır.

 • Senetler, iki taraf arasında imzalanan senetler bir senetin vadesinin gelmesi ve ödenmemesi durumunda ödenmeyen senet olmaktadır.
 • Çekler.
 • Poliçeler.

Senetler hem elden hem de banka yolu ile tahsil edilmektedir. Kişi elden tahsil ettiğinde senetin vadesi geldikten sonra borcunu ödemek durumundadır. Banka yolu ile ödenecekse 2 iş günü içerisinde ödenmek zorundadır.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Senet ödenmezse ne olur, senetin ödenmemesi durumunda ödeme alacak kişi birçok yol ile seneti tahsil edebilir. Bunlar 3 şekilde olabilir,

 • İcra takibi başlatmak, bunun için icra dairesine başvuru yapılmalıdır ve bu sayede borçlu kişiye emir gönderilir. Ödemenin 10 gün içerisinde yapılması gerekir.
 • Banka üzerinden protesto çekmek, yani borçlu olan kişi bankanın kara listesine girer ve ödemeyen kişinin birçok işlemi zorlu süreç aşamasına girmektedir.
 • Alacaklı olan kişinin borçlu kişiye ihtar çekmesi, senetten alacak olan kişi diğer yol olarak iyi niyet gösterir ve borçlu olan kişiye ödeme yapması için ek süre tanıyabilir. Fakat ödeyecek kişi borcunu ödemez ise haciz açılmış olur.
 • Ödenmeyen senetleri tahsil etmek için mutlaka uzman icra avukatına başvurmalı ve destek almalıdır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Forexprostr Ekonomik Takvim

Senetin Ödenmemesi Konusunda Nasıl Bir Süreç İşlenir?

Senetin ödenmemesi durumlarında icraya başvurulması için bazı aşamalardan geçilmesi gerekir bunlar,

 • İcra takibi talebi oluşturmak.
 • Ödeme emri gönderilme süreci.
 • İcra takibinin kesinleşme süreç.
 • Haciz işlemlerinin başlatılması ve satış, ödeme ve paraların paylaştırılmasıdır.

Kambiyo senetlerinde eğer senet alacaklısı takip talebi yaparsa İcra Dairesi’ne başvurur ve Kambiyo senetlerine ait haciz ile genel haciz yolunda ek bir şart bulunmaktadır bu şart ise, kambiyo senedinin aslının ve borçlu adedi kadar onaylı olması örnek verecek olursa takip talebine eklenmesidir. Senedinin ödenmemesine karşılık, takip başlatmak isteyen senet alacaklısının, icra takip işlemlerinin doğru ve hızlı şekilde yürütülebilmesi konusunda muhakkak icra avukatından danışmanlık alması önerilmektedir.

Bir hukuk firmasına başvurularak ilk olarak sizden alınan vekalet sayesinde önce borçlu ile iletişime geçerek, borçlu kişiye bilgilendirme yapılır. Bilgilendirme sırasında, borçlu kişiye çeşitli ödeme yöntemlerini sunulmaktadır ve avukatınızın verdiği süre içinde herhangi olumlu bir gelişme olmadığında, icra takibi ve mahkeme süreci başlatılmaktadır.

 

İcraya Verilen Senet Ödenmezse Ne Olur?

İcraya verilen senet ödenmediği zaman borçlu olan kişinin adına haciz işlemi başlatılır ve haciz işlemi başlatılmadan önce ödeme emri ile beraber borçlu kişiye belli bir süre tanımaktadır. Borçlu kişinin icra takibine itiraz hakkı bulunur. Verilmiş olan süre içerisinde ödeme yapılmamış olursa veya itiraz hakkı kullanılmış ise bazı yaptırımlar olur. İcraya verilen senet ödenmezse ne olur,

 • Maaşın 4’te biri haczedilebilir.
 • Borçlu üzerinde olan taşınmalar haczedilebilir.
 • Borçlu kişinin arabası, evi, arsası gibi varlıkları haczedilebilir.
 • Haciz yolu ile senedin takip işlemi ödenmeyen senetlerin tahsili konusunda atılacak en son adım olmaktadır.
SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Sakin Bir Tatil için Özdere Otelleri Tercih Edilir mi?

Bankaya Senet Verilirse Ne Olmaktadır?

Eğer bankaya senet verilirse, bankaya başvurmuş olan alacaklı kişi senedi iskonto ettirmektedir ve senedin borcunu almaktadır. Senet borçlusu ödemesini bankaya yapar. Fakat vadesi geçen senet bankaya verilmeyecektir.

Bankaya Verilen Senet Ödenmezse Ne olur?

Bankaya verilen senet ödenmezse ne olur, icraya verilen kişi borçları ödeyebileceğine karşı bir taahhüt vermek zorundadır. Fakat kişi borcu ödeyeceğine dair bir açıklama yapmadıysa herhangi bir para cezası veya hapis cezası verilmez. Mahkemeye gidilir ve icra takibi başlatılabilir.

Ödenmeyen Senet İçin Hapis Cezası Var mıdır?

Senetlerin ödenmemesi durumunda kişiye hapis kararı çıkması hâkime bağlıdır. Senet ödenmediği zaman borçlu olan kişi hakkında para cezası ve hapis cezası genel olarak verilmemektedir. Fakat alacaklı kişinin senedin tahsili için yaptığı masraflar senet miktarı ile beraber borçlu tarafından ödenmesi zorunludur.  İcra durumunda borçlu kişi borcunu ödeyeceğini taahhüt ederse ve yine de borcunu ödemezse hakkına dava açılır. Bunun sonucunda hapis cezası hakim tarafından değerlendirilebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz