Senet Ne Zaman İcraya Verilir?

Senet ne zamana icraya verilir
Senet ne zamana icraya verilir

Senet; iki kişi arasında gerçekleştirilen bir ödeme aracıdır. Burada kişilerden biri herhangi bir kuruluşu da temsil ediyor olabilir. Senet alacaklı olan tarafın borçlu olan tarafa imzalattığı, doldurduğu ve borcunu kabullendirdiği bir belgedir. Bu belge üzerinde hangi dönemde ödeme yapılacağına dair bir tarih bulunur ki bu senedin vadesini ifade eder. Senet kişiler arasında tahsil edilecekse vade tarihi geldiği an borçlu tarafından senette belirtilen tutar alacaklıya ödenmelidir. Ancak tahsilat işleminde devreye banka girdiyse bu süreç iki(2) iş günü daha uzamış olur. Yani varsayalım ki senedin üzerindeki vade tarihi 5 Aralık. Bu durumda kişiler arasında tahsilat işlemi gerçekleşecekse 5 Aralıkta borçlu olan taraf ödeme işlemini yapmalıdır. Araya banka girdiyse de en geç 7 aralıkta tahsilat işlemi sonlanmalıdır.

Senedin İcraya Verilmesi

Banka senedin tahsilatını yapabilmek adına borçlu olan kişiye öncelikle ihbarname gönderir. Kimi şartlarda bankaların senedin tahsil edilme sürecine dahil olmaz. Böyle bir durumda alacaklı olan taraf, borçlu olan taraftan vadesi geldiğinde senedin karşılığı olan tutarı tahsil eder.

Senedin zamanında tahsil edilememesi durumunda alacaklı olan dilerse senedin süresini uzatabilir. Bununla birlikte senedin süresini uzatmak istemeyip alacağını bir an önce tahsil etmek isteyen kişiler senetle birlikte İcra Dairesi’ne başvurmalıdır. İcra Dairesi bu başvurunun onay almasıyla birlikte borçlu olan tarafa yazılı olarak ödeme emri gönderir. Borçlu kişi bu emri aldığı andan itibaren 5 gün içerisinde borca itiraz edebilir. Bu süreç içerisinde borçlu olan taraf haklı bulunursa borç ödenmez. Ancak borçlu olan taraf haksız olursa itiraz geçersiz sayılır.

Göz Atabilirsiniz;

Göz atın: E-Devlet İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

10 günlük ödenme süresinin sonuna gelindiğinde senedin tutarı, avukat masrafları, işleyen süreç içerisindeki faizlerin hepsi toplanıp, bu toplam kadar borçlu olan tarafa İcra gönderilir. Bu süreçte borçludan alınacak olan masrafların tamamen yasaldır.

Senet tahsilatı bu aşamaya geldikten sonra borçlu olan taraf İcra Dairesi’ne başvurarak ilgili senet borcunun taksitli olarak ödenmesini talep edebilir. Bu borca belirli bir vade ve faiz uygulanarak borç taksitlendirilmiş olur. Böylelikle alacaklıya belirli taksitlerle borçlu tarafından senet borcu ödenmeye başlanır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz