Senet Nasıl Tahsil Edilir? Ödenmeyen Senet Tahsilatı

Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Ürün ya da hizmet karşılığında ödemeyi taahhüt etmek için karşılıklı olarak imzalanan belgeye senet denir. Para karşılığı verilir. Zamanı geldiği zaman tahsil edilir. Peki senet nasıl tahsil edilir? Belirli bir zamanı yani vadesi vardır ve bu vadede mutlaka ödenmesi gerekir. Ödenmediği durumda da hukuki süreç başlatılabilir. Senette bir borçlanan, bir de alacaklı taraf olmak üzere iki taraf bulunur. Senet doldurulurken üzerine borçlu olacak tarafın adres bilgisi, kişisel bilgileri ve borçlanacağı tutar yazılır. Gerekli durumlarda da hangi mahkemenin bu senet üzerinde yetkili olacağı bilgisi yazılabilir.

Senet kişiler arasında değilde bir firma adına düzenleniyorsa bu durumda senet üzerinde firma yetkilisinin imzası ve kaşesi yer almalıdır. Türk Ticaret Kanunu kapsamında hazırlanan senetler üç çeşittir: Çek, bono ve poliçe. Senet kişiler arasında yapıldığından dolayı imzalanırken noter vb. bir kurum aracılığına ihtiyaç yoktur. Bu şartlara uyularak hazırlanmış bir senedin tahsilinde dikkat edilmesi gerekenler:

Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Senet tahsili iki şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan biri elden tahsilat, diğeri ise banka aracılığıyla tahsilattır. Elden tahsil ediliyorsa senedin üzerinde belirtilen vade tarihi geldiğinde tahsilat işlemi gerçekleştirilir. Banka aracılığıyla tahsilat işleminde vade tarihinden itibaren 2 iş ünü içerisinde tahsilat işlemi gerçekleşmiş olur.

Bankanın devreye girmesiyle birlikte borçlu olan tarafa banka tarafından bir ihbarname gönderilir. Bu ihbarname vade gelmeden önce ödeme zamanının yaklaştığını belirten bir yazıdır. Tahsilat banka aracılığıyla değilde kişiler arasında gerçekleşecekse alacaklı olan taraf bizzat borçluyu arayarak senedin vadesinin geldiğini bildirebilir. Genelde piyasada senedi alan kişi ciro ederek başka birine devreder. Senedin devredildiği kişi bu senetle mal, hizmet alabilir.

Ayrıca Bakınız: Senetin geçersiz olduğu durumlar

Ödenmeyen Senet Nasıl Tahsil Edilir?

Ödeme vakti gelmesine rağmen hâlâ ödenmeyen senetler için yapılacak şeylerden ilki, borçlu taraf ile iletişime geçerek borcun ödenmesi için ek süre vermektir. Genellikle bu yöntem pek işe yaramasa da ilerleyen günlerde yasal yaptırımlara başvuracağınıza dair bilgilendirmeyi yapmanıza olanak sağlar. İkinci yöntem ise banka yoluyla protesto çektirmektir. Senedi ödemeyen kişi bankalar tarafından sorunlarla karşılaşmamak için (kredi notu düşme vs.) borcunu bir an önce ödeyebilir.

Bu işlemden de herhangi bir sonuç alınamazsa yapılması gereken şey kendinizin ya da avukat aracılığı ile icra müdürlüğünde yasal takip başlatılabilir ve daha sonra eğer senedi ödemeyen kişinin hacze kabil gayrimenkul veya taşıtı varsa bunlar üzerinde ihtiyati tedbir uygulanması talebinde bulunulabilir.

İcra takibi başladıktan sonra borçlu olan kişinin ikamet ettiği adrese borcu ödeme emri gitmiş olur. Bu emir kişiye ulaştıktan sonra 10 gün daha süre bulunur. 10 günlük süreç içerisinde borç ödenirse senet tahsil edilmiş olur. Borçlu olan tarafın bu 10 günlük sürecin içerisindeki ilk 5 gün borca itiraz etme hakkı bulunur.

Bu elbette gerçekten haklı olunduğu durumda geçerli olan bir haktır. Eğer bu borç gerçekten kişiye ait değilse kişi bu yükten kurtulur. Ancak borç bu kişiye aitse ve tanınan 10 günlük senet tahsil süre ‘nin sonuna gelindiyse bu durumda icra uygulamasına başlanır. Senetin icraya verilmesi işlemi yapılırken hem kişinin senetten ötürü olan borcu hem de icra masrafları göz önünde bulundurulur.

OKU: Senet İcraya Nasıl Verilir?

İcra adımına geçilmeden önce borçlu olan kişi ödemeyi taksitli yapacağını belirtirse İcra Dairesi bu isteği kabul eder. Taksitlendirme ile ilgili faizlerde borca dahil olarak kişiye ödeme kolaylığı sağlanmış olur ve eve, iş yerine icra gelmesinin önüne geçilmiş olur.

Göz Atabilirsiniz;

Senet Bankadan Nasıl Tahsil Edilir?

Elinizdeki senetler ile bankadaki mevcut hesabınız üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Hesabınız bireysel ise banka, senedi nasıl bir şey karşılığında kabul ettiğinize dair sorular sorabilir. Ticari bir hesabınız varsa işinizle alakalı olduğunu düşünerek soru sorma gereği duymayacaktır. Yoksa senet nasıl tahsil edilir konusunda bilgiye sahip olmalısınız.

Senetlerinizi ciro ederek bankaya teslim etmelisiniz. Senetleri protestolu veya protestosuz tahsil edeceğinize dair bilgi talep edecek olan banka, sizin adınıza tahsil edeceği için ayrıca imzanızı talep edecektir.

Banka Senet Tahsil Masrafı Ne Kadar?

Ortalama olarak senet başına 25 TL ile 75 TL arasında senet tahsil masrafı talep edilmektedir.

Banka senet tahsil işlemleri için sizden isteyeceği tutarı bildirir. Bankadan bankaya göre değişebilen bu ücret için, senet tahsilat başlangıcında ya da bitişinde (ödeme anında) masraf alınsın talebiniz varsa ihbar ücretleri ile beraber senet tahsil masrafını hesabınıza yatırmanız istenecektir.

Bugün ki konu da senet nasıl tahsil edilir ile ilgili bilgi verdik. Genel de büyük firmalar ve şahıs şirketlerinin senet kullandığı bilinir. Bu nedenle senet nasıl tahsil edildiğini de bilmekte fayda bulunmaktadır.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;

Güncelle: 22.02.2019


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz