Senet Nasıl İcraya Verilir? İcra Takibi Nasıl Yapılır?

senet icraya nasıl verilir
senet icraya nasıl verilir

Herhangi bir şeyi senetle almış veya satmış iseniz, senedin tahsil zamanının gelmesi durumunda ilgili tutarın ödenmesi gerekir. Bu tutarın ödenmesi ile ilgili süreç banka vasıtasıyla gerçekleştirilecekse yahut senet noter aracılığıyla protesto edildiyse protesto tarihinin hemen sonrasında icra takibi başlatılabilir. İcra takibi alacaklı olan tarafın ilgili alacağı borçlu olan taraftan devlet zoruyla alması amacıyla yapılır.

OKU: Protestosuz Senet Ne Demek?

Senet İcra Takibi

İcra takibi üç çeşittir:

  • Alacaklı ilamlı
  • İlamsız
  • Kambiyo senetlerine özgü

İcra takibinin yapılması için ya avukata başvurmalısınız ya da İcra dairesine bizzat giderek başvuruda bulunmalısınız. İcra takibine avukat aracılığıyla ya da bizzat başvurulduktan sonra İcra dairesi başvuruyla ilgili bir dosya hazırlar. Hazırlanan dosyanın akabinden borçlu olan tarafa senet borcunun ödenmesine ilişkin bir ödeme emri, tebligat gönderilir. Bu tebligatta borçlu olan tarafın senetten ötürü olan borcunu 10 günlük bir zaman dilimi içerisinde ödemesi gerektiği bildirilir.

İcra dairesi tarafından senetle ilgili oluşturulan dosyaya bir numara verilir. Bu numara alacaklı olan kişi tarafından bilinmesi gereken bir numaradır. Bu numara sayesinde durum icra dairesinden ya da e-devlet sistemi üzerinden öğrenilebilir.

Göz Atabilisiniz;

Alacaklı taraf İcra takibi için İcra dairesine başvururken senedin ya aslını ya da örneğini ilgili İcra dairesine sunmalıdır. Eğer senedin tahsili için bankaya başvuruda bulunulmuşsa bu durumda senedin ön ve arka yüzlerinin fotokopisinin dosyaya konulması yeterlidir.

Borçluya gönderilen tebligatın sonrasında borçlu olan taraf 5 gün içerisinde bu tebligata itiraz edebilir. Ödenmeyen senet için ne zaman icra takibi başlatılır diye sorarsanız Eğer itiraz etmezse borcu 10 günlük süreç içerisinde ödemelidir.

Alacaklının senedin tahsilatı için İcra dairesine 3 sene boyunca başvurmaması durumunda senet zaman aşımına uğrar. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için 3 sene içesinde mutlaka senedin tahsilatı için başvuruda bulunulmalıdır. Eğer bu süreç içerisinde alacaklı başvuruda bulunursa bu 3. yıllık sürenin ilerlemesi durdurulmuş olur.

OKU: Senet Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Borçlu olan taraf borcu ödeyemeyecek durumda olduğunu ispatlayabilirse bu borcu ödemez. Bunu ispatlayabilmek için herhangi bir mal varlığının, gelirinin olmadığını belirten mal beyanında bulunmalıdır. Bu beyan sonucunda borçlu olan taraf gerçekten ödeyemeyecek vaziyetteyse alacaklı borçludan bu parayı alamaz. Ancak borçlu olan kişi takibe alınır ve herhangi bir iş yerinde sigortalı çalışmaya başladığı andan itibaren maaşının %25’i kesilerek senet borcu ödenir. Yine aynı şekilde bu süreç içerisinde borçlu olan taraf resmi olarak herhangi bir mal varlığına sahip olursa, bu mal varlığı devlet tarafından satılır ve senedin borcu alacaklıya ödenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz