Kredi ve Para

Senet Nasıl Geçersiz Olur

Senet Nasıl Geçersiz Olur

Bir kimsenin ödemeye veya yapmaya borçlu olduğunu gösteren resmi belgeye senet denir. Senet ile borçlanma günümüzde artmaktadır. Çünkü insanlar gelecek vadeli borçlanmaya gitmektedir. Tüketim toplumu diye bahsettiğimiz olay tam da budur. İnsanlar gelecekteki maaş veya gelirlerini tüketmeye bugünden başlamışlardır. Tüketim toplumunun önüne geçilmesinin en iyi yolu bilinçlendirmektir. İnsanlar bildiklerinde daha az hata yaparlar. Bizde bu yüzden yazılarımızda sizleri olabildiğince bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Bu yazımızda ise; senet nasıl yapılır, geçerli olma koşulları nelerdir gibi soruları sizler için cevaplayacağız.

Senet Nasıl Hazırlanır? sayfasına erişerek senet doldurmayı detaylıca öğrenebilirsiniz. Genel olarak bütün senetlerin formatları aynıdır. Senedi hazırlamak için, senetteki boş kısımları uygun şekilde doldurmanız yeterli olacaktır.

Senedin Geçerli Olma Koşulları

  • Senet üzerinde tarih belirtilmelidir.
  • Senet üzerinde borçlu ve alacaklı kişinin isimleri bulunmalıdır.
  • Senet üzerinde belirli bir meblağ belirtilmelidir. Belirtilen bu meblağ hem yazı hem de rakam ile yazılmalıdır.
  • Senedi düzenleyen kişinin imzası senet üzerinde bulunmalıdır.
  • Senet üzerinde alıcının ve eğer talep edilmişse kefilin imzası bulunmalıdır.
  • Senet üzerinde herhangi bir karalama, kazıntı veya silinme olmamalıdır.

Bu şartlardan birinin veya bir kaçının sağlanmaması durumunda, senet geçersiz sayılacaktır. Ekstradan senet üzerindeki bütün boşlukların doldurulması gerekmektedir. Aksi durumunda senet gene geçersiz sayılacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.