Senet Nasıl Doldurulur ve Düzenlenir? Senet Örneği, Senet Doldurma, Senet Nasıl Yazılır?

senet nasıl doldurulur
senet nasıl doldurulur

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Senet örneği makalemizde senet doldurma için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Senet Nasıl Yazılır?  Senetle işlemler son zamanlarda ülkemizde oldukça popüler olmaktadır. Özellikle banka kredisi alamayanlar senetle alışveriş yapmaya çok sıcak bakıyorlar. Bazı ev hanımları da ev eşyalarını alırken senetle alışveriş yapan mağazalara başvuru yapmaktadırlar. Bu durumda senet kullanmayı, senet doldurma işlerini iyi bilmemiz gerekiyor. Çünkü yanlış bir doldurma yaparsanız bu size zararı olur. Bu yazımızda sizlere senet nasıl doldurulur, örnek senet doldurma hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer senetle işlem yapmayı bilmiyorsanız muhakkak yanınızda senet doldurmasını bilen birisini götürmenizi tavsiye ediyoruz. Senet imzaladığınız takdirde bu evrakın resmi bir evrak olduğunu ve bu evrakla size dava açılacağını da unutmayınız.

Senet Örneği Nedir?

Senet örneği olarak senetin tanımına bakarsak para yerine koyabileceğiniz bir evraktır. Eğer birisine borç veriyorsanız veya bir ürün veriyorsanız bu işlemi senet imzalatarak yapabilirsiniz. Senet doldurma işlemlerini düzgün yapamazsanız verdiğiniz ürünün arkasında duramazsınız. Senet boş hali ile kullanılmaz. Üzerini doldurmanız gerekiyor. Ama boş senede imza atarsanız da bu sizin için iyi olmaz. Bu yüzden senet deyip önemsememe yapmayınız.

Senet iki kişi tarafından yapılan ve ayrıca kefil olması durumunda 3 kişi tarafından imza atılan kıymetli bir evraktır. Alacağınız bir hizmeti senet karşılığında yaparsanız bu işlemlerde senet doldurmasına dikkat etmeniz gerekiyor.  Örneğin bir senet doldurduğunuzda taksitli alışveriş yapıyorsanız taksitleriniz kadar senet yapmanız gereklidir. Bir ev kiralamasında, senetle kredi verildiğinde, senetle telefon verildiğinde ve senetle altın verildiğinde genellikle bu evrak imzalatılır.

Senet Örneği Nasıl Yazılır Doldurulur?

Senet örneği doldurulurken alacaklı ve borçlu olan kişilerin isimlerinin nereye yazılacağı önemlidir. Senet doldururken borçlu olan kişinin TC numarası ve adres bilgileri yazılıp 2 tane imza atması gerekmektedir. Senet üst kısmında tarih olan yere ödeme günü yazılır. Borçlu olan kişi ne zaman ödeyecekse o günün tarihi yazılmaktadır. Ayrıca rakamla ne kadar ödeme yapılacağı da yazılacaktır. Örneğin 5.000 TL ödeme yapılacaksa #5000# yazılmasına dikkat ediniz. Daha sonra arkasına veya önüne rakam eklenmediğinden emin olunuz.

Senet orta kısmında ise yine senet ödeme tarihi yazılır. Bu senedi yapan kişinin ve alacaklının da bilgileri yazılıp borçlu olan tutarı yazıyla da yazdıktan sonra orta kısmı da bitirebilirsiniz. En alt kısma borçlu olan kişinin adı soyadı ve TC numarası ile birlikte yan tarafına 2 imza atması gerekmektedir. Bu imzalar kişinin kendi imzası olması gerekiyor. Basit imza kesinlikle atmayınız veya attırmayınız.

Senet doldurma örnekleri resimli olarak bakabilirsiniz.

Senet Ödenmezse Ne Olur?

Senet örneği eğer düzgün doldurup imzalatıldıysa resmi bir evrak olarak işlem yapılacaktır. Düzgün şekilde doldurulan senetler ödenmediği durumlarda resmi kurumlardan müdahale edilebilir. Bu durumda protesto çekilebilir, ihtarname gönderilebilir, avukata verilip icraya verilebilirsiniz. Eğer siz senet ödemesi yapmadıysanız kişi sizi icraya verir ve senet üzerinde yazan rakamı icra yoluyla sizden almaya çalışır. Bu durumda bir avukata verecek ve senet masrafları ile avukat masrafları birleşecektir.

İlgili konumuz: Ödenmeyen senet tahsilatı

Senet ödemesi yapmayanlar icraya verildikten sonra eğer üzerine olan mal varlığı varsa hemen icra ile satılır ve borcu ödenir. Ayrıca bir iş yerinde çalışıyorlarsa borcu hesaplandıktan sonra o iş yerindeki maaşının 4’de 1’ini şirketiniz avukatınıza öder. Siz eksik maaş alırsınız. Bu durumda senet evrakının ne kadar resmi bir evrak olduğunu anlamaktayız.

Senet hakkında merak edilenler

Senet doldurma genel olarak para yerine koyulan bir evrak olarak gözlenmektedir. Birisine borç ya da ürün verildiği anlarda işlemler daha güvenli olması için senet imzalanarak yapılmalıdır. Bu durum ilerleyen süreçlerde eğer farklı ve olumsuz durumlar meydana gelirse anlık olarak müdahale edebilmek ve hak aramak için en uygun olan adımlardan bir tanesi olarak gözlenmektedir. Senet düzenleme genellikle iki kişi arasında meydana gelen ya da tercihlere göre kefil olarak üçüncü kişilerin yapıldığı işlemlerdir. Eğer kişiler boş olan bir senet için imza atarsa bu büyük sorunları beraberinde getirebilir. Hal böyle olunca senet ile ilgili olarak birçok detaya dikkat etmek gerekir.

Senet nasıl doldurulur? Senetler genel olarak taksitli olan alışverişler ya da ev kiralama, kredi, telefon, altın alımları gibi durumlarda tercih edilir. Senet doldururken ya da imza atarken geçerli olabilmesi için düzgün gir şekilde hazırlanmasına özen göstermek gerekir. Aksi halde farklı sorunların meydana gelmesi söz konusu olabilir. Olumsuz durumlar ile karşı karşıya kalmamak adına da dikkatli olmak gerekir. Bu yüzden en doğru senet nasıl hazırlanır bunlara göre planlamalar ile hareket etmek gereklidir.

Göz Atabilirsiniz;

Senet Örneği Nereden Alınır?

Senet örneği almak istiyorsanız kırtasiyelerden alabilirsiniz. Senetler boş olduklarında bir şeye yaramadıkları için internet üzerinden ve kırtasiye gibi yerlerden almanız mümkündür. Ofis malzemesi satan yerler, dilekçe yazan yerlerden kolaylıkla senet alabilirsiniz. Çok düşük ücret dahilinde alınan bu senetleri yanınızda da boş olarak bulundurabilirsiniz.

Senet Doldurma Örneği

Senet Doldurma Örneği Doldurulmuş Senet Örneği
Senet Doldurma Örneği Doldurulmuş Senet Örneği
Senet Nasıl Doldurulur? Senet Örneği
Senet Nasıl Doldurulur? Senet Örneği

Senet örneği sizler için hazırladığımı senet doldurma örneği videosunu izleyerek aşamaları görebilirsiniz.

  • Tüm bilgiler eksiksiz ve el yazısı ile doldurun.
  • Borç miktarını belirten alanların sonradan doldurulamayacak şekilde parafladığınıza emin olun.
  • Senet yapmadan önce anlaşmazlığa neden olacak hiçbir şeyin kalmadığına emin olun.
  • Borcunuza karşılık tek bir senet yerine, taksitli birden çok senet doldurmayı tercih edin.

Senet ödeme günü: Senet son ödeme tarihi diyebiliriz. Genel olarak halk arasında vade olarak bilinmektedir. Ödeme tarihi boş olan senetlerle karşılaşmak mümkündür. Bu gibi durumlarda tarih olarak senedin ibraz edildiği tarih geçerli kabul edilir.

Senet tutarı: Borçlunun ödemesi gereken tutardır. Senedin ne kadar ödeme üzerine düzenlendiğini gösterir.

Dikkatinizi Çekebilir: Senet Tahsil Eden Yerler Nasıl Bulunur?

Ödeme gününün yazıyla yazılması: Senet tarihinde karışıklığı ve sorunları önlemek için mutlaka doldurulması gereken alandır. Ödeme günü olarak atılan tarih ile karışması halinde yazı ile yazılmış olan tarih geçerli kabul edilir.

Hamil: Senedin bulunacağı kişidir. Yani alacaklı tarafın adı soyadı yazılır. Borçlunun borcu ödemesi gereken kişidir.

Senet tutarının yazı ile yazılması: Üstte iki numaralı açıklamada olduğu gibi amaç sapmaları önlemektir. Yazı ile senet tutarının yazılması gerekir.

Malen / Naklen: Borç sebebinin yazıldığı alandır. Buraya nakit para ihtiyacı için düzenleme yapıldıysa naklen yazılır. Mal ya da hizmet satın aldıysanız onun karşılığıysa malen yazılmalıdır. İsteğe bağlı olarak boş bırakabilirsiniz. Ama yazmanız ispat anlamı taşıyan bir evrak olduğu için daha doğru olacaktır.

Borçlu: Borcu ödemekle hükümlü kişinin adı ve soyadı yazılır.

Senet Düzenleme yeri ve tarihi: Doldurulması önemli olan kısımlardan biridir. Eğer yer olarak adres beyan etmezseniz, borçlunun adresi geçerli sayılacaktır. Eğer borçlu adresinde düzenleme yeri bulunmuyorsa senet niteliğini kaybeder.

İmza: Senedin geçerli olabilmesi için imza alanında mutlaka borçlunun imzası olmalıdır. Genelde iki imza atma zorunlu gibi görünse de tek imza yeterli olacaktır. Resmi kuruluşlarda atılan çift imza nedeniyle şirket yetkilisine sorumluluk doğabilir.

Yukarıda tüm anlattıklarımıza uyarsanız senet nasıl doldurulur sorusu sizin için büyük bir dert olmaktan çıkar.

Ayrıca Senet Geçerlilik Süresi Ne Kadar? yazımızı okuyabilirsiniz.

Güncelleme: 11.08.2021

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz