Savaş Çıkarsa Altın Ne Olur? Altın Yükselir mi?

Savaş Çıkarsa Altın Ne Olur?
Savaş Çıkarsa Altın Ne Olur?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ülkemizde yaşanan sıkıntı ve sorunlardan dolayı altın fiyatları yükseliş gösterebilmektedir. Savaş çıkarsa altın ne olur 2020 de insanların en çok merak ettiği konudur ve bu durumda altın muhakkak yükselişte olacaktır. Altın fiyatının yanı sıra, döviz fiyatları da savaş durumunda ya da ekonomik sorunlar neticesinde fiyat artışı gösterebilmektedir. Dünyanın her yerinde yaşanan sosyal ya da ekonomik gelişmeler borsayı, altın fiyatını ve dövizi oldukça etkilemektedir.

Savaş Durumunda Altın Fiyatı 2020

Savaş çıkarsa altın ne olur 2020 sorusu için verilecek cevap hiç kuşkusuz büyük bir yükseliş göstereceği olacaktır. Altın değerli bir yatırım aracı olmasının yanı sıra, silah yapımında da kullanılmakta olan bir maddedir. Hal böyle olunca da herhangi bir savaş durumunda altın fiyatı oldukça artacak ve altın fiyatı oldukça yükselişe geçecektir. Savaş durumu içerinde olunması, altın fiyatı yükselişi açısından kaçınılmazdır. Kişiler eğer doğru bir yatırım yapmak istiyorlar ise, kesinlikle altın yatırımı yapmayı düşünmelidirler. Her zaman yükselişte olmasının güvencesi neticesinde yıllardır yatırım aracı olarak görülmekte olan altın, uzun yılar daha yatırım aracı olarak görülecek gibi gözükmektedir.

İlginizi çekebilir;

Altın fiyatındaki yükseliş neye bağlıdır sorusuna birçok yanıt vermek mümkündür. Altın fiyatındaki yükseliş ne bağlıdır sorusu için şunları söyleyebiliriz;

 • Altın fiyatındaki yükseliş ülkelerin ekonomik durumları, siyasal durumları ve savaş içerisinde olup olmadıkları ile orantılıdır.
 • Savaş durumunda altına artacak talepler neticesinde altın fiyatı ciddi manada yükselişe geçebilecektir.
 • Küresel enflasyon
 • Nakit Akışının azalması ya da çoğalması
 • Jeopolitik riskler
 • Gerçek faiz oranları

Altın fiyatındaki yükseliş neye bağlıdır sorusu için en net cevap ülkelerin içerisinde bulundukları savaş halleri diyebiliriz. Talepler arttığı sürece altın fiyatlarının yükseklerde seyretmesi olası bir surum olarak görülmektedir. Yukarıda saydığımız ilk ve en önemli etken savaş durumudur ve savaş çıkarsa altın ne olur 2020 sorusunun cevabınıda böylece vermiş oluyoruz.

Savaş Durumunda Altın Fiyatı 2020
Savaş Durumunda Altın Fiyatı 2020

Altın Fiyatındaki Düşüş Neye Bağlıdır?

Altın fiyatları piyasada kısa süreli düşüşler yaşasa da genel olarak her zaman yükselişte olarak görülmektedir. Kişiler tarafından bir yatırım aracı olarak görülmekte olan altın, kişilere her zaman büyük yatırımlar yapmayı sağlamıştır. Altın fiyatındaki düşüş neye bağlıdır sorusu için kısaca şunları söyleyebiliriz;

 • Altın fiyatındaki düşüş birkaç konu başlığı altında incelenebilmektedir. Altın fiyatları ekonomik ya da siyasal durumlardan en az şekilde etkilenen yatırım araçlarıdır. Her zaman yükselişte olan altın sayesinde, kişiler maddi kayıp yaşama riskini en aza indirebilmektedirler.
 • Küresel Enflasyon da altın fiyatlarını etkilemekte olan bir faktördür. Bir şeye olan talep arttıkça, fiyatı da artacaktır. Bu nedenle altına olan talep artmaya devam ettiği sürece fiyatlar her zaman yükselişte olacaktır.
 • Küresel likidite yani halk arasında bilinen adıyla nakit akışı da altın fiyatlarını etkileyen bir faktördür. Nakit akışının azalması halinde, altın fiyatlarında düşme yaşanabilecektir. Tam tersi halde ise, nakit akışı arttıkça altın fiyatı da yükselecektir.
 • Küresel jeopolitik riskler ele alındığı zaman, altın fiyatına etki eden bir faktör olduğu görülebilmektedir. Güvenilir bir yatırım aracı olan altın hakkında güvensizlik oluşması halinde altın fiyatları düşüşe geçecektir.
 • Son olarak faiz oranları da altın fiyatlarını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Faiz oranlarının yükseliş gösterdiği dönemlerde, kişiler altın yerine başka yatırım araçları seçmektedirler. Buna bağlı olarak altın talebi azalacağından dolayı altın fiyatları da düşüş gösterebilecektir.
 • Faiz oranlarının yükselişte olduğu dönemlerde ise, kişiler en büyük yatırım aracı olarak altını tercih edeceklerdir.

Tüm bunlara ek olarak kişilerin altının büyük bir yatırım aracı olduğunu düşünmekten vazgeçmeyecekleri aşikardır. Sosyal, ekonomik ve siyasal olarak yaşanan olaylar dahilinde altın fiyatları şekillenebilmektedir. Savaş halinde olunması, altına olan talebi oldukça fazla arttıracağından dolayı fiyatı da bir o kdar artış gösterecektir. Sonuç olarak savaş çıkarsa altın ne olur 2020 sorusunu sizler için inceledik ve yazımızda da belirttiğimiz gibi savaş durumunda altın yükselişe geçecektir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz