Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Özellikleri Nelerdir?
Sanal Kart Nedir? Nasıl Oluşturulur? Özellikleri Nelerdir?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır? Özellikleri Nelerdir? Sanal kart neredeyse hepimiz tarafından duyulan ama çok da ne işi yaradığı bilinmeyen bundan dolayı da pek fazla kullanılmayan bir kart çeşididir. Adından da anlaşıldığı üzere sanal, hayali olan bir kart olarak tanımlanabilir. Yani diğer kartlar gibi elle tutulur bir kart değildir. Sanal kartınızı kullanarak diğer bankamatik ve kredi kartlarınız gibi her türlü ödemenizi ve alışverişlerinizi yapmanız mümkün.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

Sanal kartın güvenli olmasının en büyük sebebi sizin ayırdığınız miktarda paranın sanal kartı konuluyor olmasından kaynaklanmaktadır. Siz harcama yapacağınız kadar parayı sanal kartınıza aktarırsanız harcama onaylandığı an hesabınızdan ayırdığınız tutar kadar çekilir ve hesabınızdaki diğer paralar tamamen güven altında olmuş olur. Diyelim ki 150 TL’lik bir ayakkabı beğendiniz ve internet üzerinden satın alacaksınız. Bunun için öncelikle sanal kartınıza 150 TL’yi kredi kartı yahut bankamatik kartınızdan aktarıyorsunuz.  İşlemini sanal kart üzerindeki tutardan halledebiliyorsunuz. Herhangi bir sorun, hırsızlık vb. durumların önüne bu şekilde geçmiş oluyorsunuz. Normalde kredi kartınızı ele geçirseler içerisindeki tüm parayı çalabilirler, ama sanal kartta böyle bir durum söz konusu bile olmaz.

sanal-kart-nedir

Sanal Kart Özellikleri Nelerdir?

Güven problemi yaşadığınız herhangi bir online alışveriş sitesinden bir ürün alacağınız zaman sanal kartınızı kullanmanızda yarar var. Böylece bilgiler çalınsa bile şahsınıza maddi bir zarar veremeyecekler. Sanal kartın belki de dezavantajlı tek noktası taksitlendirme olanağının olmamasıdır. İnsanlarında tercih etmemesindeki en büyük sebep bu olabilir.  Peşin alınacak herhangi bir üründe bu sanal kartı kullanmanız mümkündür. Sanal kartı bankamatik kartı ile kredi kartı arasında bir kart olarak da düşünebilirsiniz.

Sanal Kart Güvenli mi?

Bildiğiniz üzere internet üzerinden satış yapan bazı e-ticaret siteleri bankamatik kartı kullanmanıza izin vermemektedir. Bu anlamda mecburen kredi kartınızı kullanmak ve o firmaya güvenmek zorundasınızdır. İşte tam da bu sırada sanal kart güvenlik probleminizi ortadan kaldırabilecek bir teknoloji olarak ön plana çıkmaktadır. İnsanların birçoğu kredi kartıyla direk alışveriş yapmak yerine kendilerine sanal kart oluşturmakta ve de alışverişlerini daha güvenli bir şekilde yapmaktadırlar. Hem kredi kartı gibi kullanabiliyorsunuz hem de güvenlik sorunlarını aşmış oluyorsunuz.

Ayrıca Bakınız: Sanal kart nasıl oluşturulur?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz