Sanal Kart Nasıl Oluşturulur

Sanal kart nedir?

Sanal kart insanların internet üzerinden alışveriş yapmalarını kolaylaştıran, kredi kart yerine kullanılan bir oluşumdur. Kredi kartları ile ve nakit olarak internet üzerinden alışveriş zor olacağı için bankaların müşterilerine sunduğu bir kolaylıktır. Sanal kartın da kredi kartı gibi ödemesi ve bir limiti vardır. İşleyişi ise oldukça basittir. İnternette alışveriş yapmak istediğinizde önce sanal kartınıza bağlı olduğu bankadan ve kredi kartından para aktarmanız gerekiyor. Daha sonrada almak istediğiniz bir ürün için internet sitesine sanal kartınızın numarasını yazarak ürünü alabilirsiniz. Sanal kartın limitini ise kendiniz istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Sanal kartın bazı ayrıcalık ve faydaları da vardır. Onlara bakacak olursak, öncelikle sanal kart ücretsizdir. Sanal kartın hesap kesimi ve ödemesi ise kredi kartınızla aynı tarihtedir. Sanal kart, internetten yapacağınız tüm alışverişlerinizde sizlere puan, bonus ve indirim kazandırır. Ayrıca bazı anlaşmalı işyerlerinde taksit fırsatı da sunmaktadır.

Sanal kart oluşturma;

AKBANK: Akbank sanal kart oluşumuna “axess sanal kart” demektedir. Akbank sanal kart oluşturmak için;

BUNA BAKTINIZ MI?  BSMV Nasıl Geri Alınır

SANAL + boşluk + kartınızın son dört hanesini yazarak 5990’a mesaj atarak sanal kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Axess sanal kartınızın limitini ise iki şekilde ayarlayabilirsiniz; birincisi “limitim harcadıkça azalsın” ikincisi ise “limitim sabit kalsın” seçeneğidir. Bu seçeneklere göre de limitinizi ayarlayabilirsiniz.

GARANTİ BANKASI: Garanti bankası sanal kartını, Garanti Bankası internet şubesinden oluşturmalısınız. Bunun için internet şubesine giriş yaptıktan sonra “Sanal Kartlarım” bölümüne girmelisiniz. Sanal kartlarım penceresi açıldığında kredi kartı fotoğrafı çıkacak önünüze, hangi kredi kartınıza sanal kart çıkartacaksanız onu seçmelisiniz. Seçtiğiniz karttan sonra önünüze gelen sayfada ilgili yerleri doldurarak “DEVAM” butonuna tıklamalısınız. En sonunda da sizin için oluşturulan sanal kart numarası ve sizinle ilgili verilen bilgileri kontrol ederek “TAMAM” butonuna tıklayarak işlemi sonlandırmış oluyorsunuz. Böylelikle Garanti Bankası sanal kartınızı oluşturmuş olacaksınız.HALKBANK: Halk bank sanal kartınızı Halk bank internet şubesinden oluşturmanız gerekmektedir. İnternet şubesine giriş yaptığınızda ‘kredi kart işlemleri’ menüsünden  ‘sanal kart’ butonunu tıklamalısınız daha sonrada sizin için verilen alanları doldurarak sanal kartınızı oluşturabilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  İnternet şubesi nasıl kapatılır?

ING BANK: ING bank sanal kart oluşturma, internet şubesinden ‘kredi kart işlemleri’ seçeneğinden ‘sanal kart’ sayfasından ilgili alanları doldurarak oluşturulmaktadır.

İŞ BANKASI: İş Bankası sanal kart oluşturma işleminiz için internet şubesine giriş yaptıktan sonra ‘Kartlarım’ menüsünde yer alan ‘Sanal Kart’ seçeneğini tıklayın. Sonrasında ‘Başvuru’ kısmını seçin. İş Bankası sanal kart başvuru işleminizi yaparak sanal kart sahibi olabilirsiniz. İşleminiz böylelikle bitmiş olacaktır.

ZİRAAT BANKASI: Ziraat Sanal Kart oluşturma için öncelikle Ziraat Bankası internet şubesinde kredi kartınızın tanımlı olması gerekmektedir. İşleme başlamak için internet bankacılığına kullanıcı bilgilerinizle yani şifre ve kullanıcı bilgilerinizi kullanarak giriş yapın. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra üst bölümde yer alan “İŞLEM YAP” bağlantısını tıklayın. Açılan menüde yer alan bağlantılar arasında bulunan “KREDİ KARTI” bağlantısına tıklayın. Açılan menüde yer alan “KREDİ KARTLARIM” bağlantısını tıklayın. Yönlendirildiğiniz sayfada sol menüde “SANAL KARTLARIM” seçeneği bulunmaktadır. Bu bağlantıya tıklayın. Yönlendirildiğiniz yerde “SANAL KART EKLE” butonuna tıklayın. Sanal kart oluşturmak için sizden istenen bilgileri girin ve Ziraat sanal kart tanımlama işleminizi tamamlayın. Kredi kartınızı internetten alışveriş yapmak için Ziraat sanal kart açma işlemini bu şekilde tamamlamış olacaksınız.

BUNA BAKTINIZ MI?  Maximum Gittigidiyor kampanyası 2015

İnternetten sanal kart oluşturma:

Sanal kartı birçok yoldan oluşturabilirsiniz. Fakat sanal kart oluşturmak için en çok kullanılan yol internettir. İnternet üzerinden sanal kart oluşturmak öncelikle internet bankacılığınızın olması gerekmektedir. Hangi bankadan internet şubeniz varsa oraya girmelisiniz. Her bankanın internet sitesi farklıdır. Onun için internet şubenizdeki ‘kredi kartlarım menüsünü’  bularak oradan da ‘sanal kart’ sayfasını açmalısınız. Daha sonrada yönlendirileceğiniz şekilde hareket ederek işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Sanal kart limit oluşturma:

Sanal kart limitinizi kendiniz istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Küçük limitli sanal kart oluşturabileceğiniz gibi büyük limitli bir sanal kartta oluşturabilirsiniz. İsterseniz sanal kartınızın limitini sıfırlaya da bilirsiniz. Sanal kartınızın limitini, sanal kartınızı oluştururken belirlemeniz gerekmektedir. Sanal kart oluştururken doldurduğunuz alanların içinde ‘limitiniz’ kısmı karşınıza çıkacaktır. O alana istediğiniz miktarı yazarak sanal kart limitinizi belirlemiş olacaksınız. Kullanmaya başladıktan sonra internet şubeciliğinden limitiniz üzerinde oynama yapabilirsiniz. İster azaltır, isterseniz de limitinizi arttırabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir