Saç Ekimi Sonrasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

İstanbul saç ekim merkezleri tarafından pandemi şartlarında da çok yoğun olarak sunulan saç ekim hizmetleri hakkındaki bu bilgilendirici yazımızda saç ekim sonuçları üzerinde etkili olabilen bazı durumları anlatmak istedik.

Saç ekimi minimal invaziv bir şekilde gerçekleştirilir, ancak hassas FUE yöntemi ile tamamlansa bile cerrahi bir işlemdir. Tüm operasyonlardan sonra olduğu gibi saç ekimi sonrasında da uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bir yandan iyileşme sürecini mümkün olan en iyi şekilde ilerletmek, diğer yandan mümkün olan en iyi saç ekim sonuçları ana amaçlardır.

Saç ekiminin tam bir başarı olmasını sağlamak için hastanın dikkat etmesi gereken birçok şey arasında şu önemlidir: sabırlı olmak.

Saç ekimi sonuçları üzerinde etkili faktörler

İşlemden hemen sonra hem donör, hem de alıcı bölge çok kızarmış görünebilir. Özellikle alıcı bölgede yani greftlerin yerleştirildiği ve kabukların oluştuğu yerde küçük delikler veya yaralar görülebilir. Kafa derisi bu aşamada son derece hassastır. Bu yüzden saç ekiminden sonraki ilk üç gün son derece önemlidir. Bu süre zarfında, greftler kafa derisine doğru büyümeye başladığından gereksiz temastan kaçınılmalıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Adres Beyanı Nedir Adres Beyan Formu Nasıl Doldurulur?

Donör bölgedeki kızarıklık ve hafif şişlik birkaç gün sonra kaybolur. Özellikle operasyondan sonraki ilk saatler saç derisinde hala tamamen desteksizdir. Sadece pıhtılaşmış kandan oluşan kabuklar ve kafa derisinin gerilimi alıcı alana greftleri sabitler. Yaklaşık 10 gün sonra da kabuklar yavaş yavaş dökülmeye başlar. İşlemden yaklaşık 15 gün sonra tamamen gitmiş olmaları beklenir. Bu kabuklar, saç ekiminden sonra önemli bir işlev üstlenir.

Saç ekiminden sonra dikkat edilmesi gerekenler

Hemen saç ekimi sonrası evrede uyumak için boyun yastığı kullanılmalıdır, böylece kafa doğrudan yastığa dayamaz. Ayrıca ilk başlarda sırt üstü uyuma fikrine alışmanız gerekiyor; çünkü yaralardan yara sıvısının akıp kafa derisinin yastığa “yapışması” ve yeni nakledilen greftlerin hemen tekrar dışarı çıkma riski vardır.

Genel olarak, operasyondan sonraki ilk beş gün boyunca özellikle dikkatli olmak gerekir. Greftler henüz tam olarak gelişmemiştir ve bu nedenle özellikle hassastır. Kafa derisine dokunulmamalı, kafa da darbelerden korunmalıdır. Bu arada, kaşınmak da ne kadar kaşıntılı olursa olsun kaçınılması gereken bir eylemdir. Aksi takdirde, yeni ekilen greftlerin hemen tekrar çıkması ve daha dolgun saçlar yerine seyrek bir performansın oluşması riski vardır.

Aynı şekilde, yaklaşık yedi gün boyunca herhangi bir fiziksel efordan kaçınılmalıdır. Özellikle işlem sonrası ilk seferde yeni saçların ekildiği alanlar son derece hassastır! Tüm bu süreçte, yaklaşık üç ila dört hafta boyunca, doğrudan güneş ışığından da kaçınmak gerekir. Sıcak iklimi olan şehirlerde saç ekimi bu bakımdan güneşten ötürü tehlikeye girebilir; İstanbul saç ekim merkezleri ortalama hava koşulları sayesinde ideal iyileşme ortamını sunuyor diyebiliriz.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Senetle Araba Almak Artık Çok Kolay, Senetle Araç Finansmanı

Fiziksel aktivite saç ekim sonuçları açısından tehlikeli mi?

Saç ekiminden hemen sonra fiziksel efordan muhakkak kaçının; çünkü saç ekim sonuçları üzerinde tehlikeli bir etkisi olabilir! Ayrıca yaklaşık dört hafta boyunca sportif faaliyetlerden kaçınmalı ve saç ekim uzmanını ani bir fiziksel hareketle ilgili hemen bilgilendirmelisiniz. Spor ve diğer fiziksel aktiviteler kan basıncını arttırır. Bu nedenle işlemden sonra yaraların tekrar kanamaya başlaması ve kullanılan greftlerin hareket etme riski vardır. Elbette buradaki süre spordan spora değişir. Her halükarda kafa çarpma ve darbelerden korunmalıdır. Özellikle futbol, ​​hentbol veya boks gibi sporlarda çok mümkün olmayacaktır.

Saç ekimi sonrası ilk saç yıkama

İstanbul saç ekim merkezleri genelde işlem sonrası ilk saç yıkama işleminin 48 saat içinde yapılabileceğini aktarmaktadır. Bu iyileşme süreci için çok önemlidir. Saçınızı yıkarken saç derisine karşı çok nazik ve dikkatli olmak da aynı derecede önemlidir. İlk olarak, losyon saç derisine uygulanır. Yaklaşık 45 dakika boyunca etkili olması beklenir; ancak yavaş yavaş, maruz kalma süresi yaklaşık 20 ila 30 dakikaya düşürülür.

Losyon daha sonra ılık su ile nazikçe yıkanır. Bir sonraki adımda ise, yaklaşık 10 dakika boyunca etki etmesi gereken şampuan uygulanır. Bu da ılık su ile dikkatlice yıkanır.

Saçların tekrar uzaması ne kadar sürer?

Saç ekim sonuçları açısından ekilen saçların ne kadar sürede uzadığı merak edilen bir sorudur. Ancak buna genel olarak cevap verilemez. İşlemden sonraki ilk birkaç hafta içinde ekilen saçlar başlangıçta tekrar dökülür. Şok dökülme adı verilen bu olgu, endişelenecek bir durum değil, normal bir bedensel süreçtir. İşlem sırasında, greftler kelimenin tam anlamıyla vücudun besin kaynağından kesilir. Sonuç olarak, bunlar ölüp düşerler. Ancak bu durum foliküller için geçerli değildir. Bunlar kafa derisinde kalır ve yeni saç yetiştirme görevini devralırlar.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Güvenlik Soruşturmasında Nelere Bakılır?

İstanbul saç ekim merkezleri yoğun çalışıyor

Salar, saç kalitesine bağlı olarak yaklaşık üç ila dört ay arasında uzamaya başlar. Aylar geçtikçe saçlar daha kalın ve daha yoğun hale gelir. Yaklaşık 9 ila 12 ay sonra yeni saçınızın keyfini çıkarabilirsiniz. En ideal saç ekim sonuçları için İstanbul saç ekim merkezleri müthiş başarılar ortaya koyuyor; siz de seçiminizi sağlıklı yapın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz