Reyting Nedir? Reyting Nasıl Ölçülür?

Reyting Nedir? Reyting nasıl ölçülür?
Reyting Nedir? Reyting nasıl ölçülür?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Reyting nedir? Reyting 1.ci olan kanallar ne kadar kazanır? Reyting nasıl ölçülür? En çok kazanan TV kanalları hangileridir? Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Reyting bir televizyon programının günlük ve haftalık olarak ne kadar izlendiğini ölçen birime denir. Bu oran reklam verenler için çok önemli olduğu için sürekli olarak reyting ismi karşımıza çıkmaktadır. Eğer sizde evinizde sürekli izlediğiniz dizilerin reyting birincisi olduğunu görüyorsanız bu sizin sayenizde olmadığını da söylemek isteriz. Reyting cihazı olmayan kişilerin izledikleri bu ölçüme katılmamaktadır. Eğer evinizde reyting cihazı varsa ve bu sisteme bir katkınızın olacağını söylemek isteriz.

Reyting Nasıl Ölçülür?

Reyting ölçülmesi için ilk önce denek olan aileler tespit edilir. Bu aileler şirketler tarafından tespit edildikten sonra kendi televizyonlarına bir alet bağlanır. Bu alet reyting cihazı olarak bilinmektedir. Siz normal televizyon izlemeye devam ediyorsunuz. Sizin izlemlerinize göre bu cihaz her gece sonunda sizin izlenimlerinizi dakika dakika merkez verilerine göndermektedir.

 

 Göz Atabilirsiniz:

Eğer evinize bu cihaz kurulduysa sizi takip ediyorlar ve TV izleme alışkanlığınıza bakıyorlar. Eğer sürekli izlemiyorsanız bu cihazı gelip sizden alabilirler. Düzenli olarak TV izlemeniz durumunda reyting cihazı bağlatabilirsiniz. Ayrıca bu reyting cihazlarında çekirdek aile olmanız gerekiyor. Çocuk TV ve Yetiştik TV izlenimleri olan evlere verilmektedir.

En Çok Kazanan TV Kanalları

TV kanalları para kazanmaları için reklam ve sponsorluk almaları gerekiyor. Bu sponsorluk ve reklam işleri de reyting sonuçlarına göre verilmektedir. Ülkemizde en çok kazanan TV kanalları da bu reytinglere göre para kazanır. Günlük olarak diziler ve programlarda en çok izlenen kanallar reyting 1.cisi olurken diğer kanallarda izlenmelerine göre sıralamaya girmektedirler. İlk 10 içinde olan kanallardan reklam almak pahalıdır. Yani bu kanallar en çok kazanan kanalların başında gelmektedir. Show TV, Kanal D, ATV, TV8, TRT 1, FOX TV gibi kanallar en çok kazanan kanalların başında gelmektedir.

Reyting Ölçümlerini Kim Yapar?

TV dünyasında çok önemli bir yer tutan reyting işlemlerini ve ölçümlerini belirlenen şirketler yapmaktadır. Dünya genelinde genel olarak Nielsen adlı bir araştırma şirketi reyting ölçümlerini yapmaktadır. Bu şirket ülkemizde de 2011 yılına kadar ölçüm işleri yapmıştır. Bu ölçümlerde şaibe olduğu düşünüldüğü için 2011 yılından sonra sözleşmesi fes edilmiş ve yerine TNS adındaki şirket gelmiştir. Ülkemizde şuan da reyting ölçümlerini TNS şirketi yapmaktadır.

1 Reyting Kaç Kişi

1 reyting oranının kaç kişi olduğu ve 1 reyting kaç para olduğu hep merak edilmiştir. Geçenlerde bir dizide 7 milyon 89 bin kişi diziyi izlediği söylenmiştir. Reyting oranları ise 10.02 olarak verilmiştir. Bu durumda 1 reyting 750 bin kişiye denk düşmektedir. Tabi bu izlenme oranlarına göre değişebilir. Bu rakamlar ortalama olup tam bir rakam sizlere veremiyoruz.

Sizlere bu yazımızda reyting nedir hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Reyting ile ilgili sormak istediklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında bize sorabilirsiniz.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz