Repo Nedir? Repo Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Repo Nedir?
Repo Nedir?

Repo Nedir? Repo Hesaplaması Nasıl Yapılır? İnsanların gelir elde etmek için kullandıkları farklı kanallar bulunmaktadır. Repo bu bağlamda yabancı bankaların önderliğinde kurulmuş olan yatırım aracılarından biri olarak kabul edilmektedir. Üstelik kazandırma oranlarının yüksek olması gibi etmenler sayesinde kısa süre içerisinde ülkemizde de sıklıkla kullanılır hale gelmiştir. Fakat bilindiği üzere borsa gibi yatırım aracılarının belirli bir sistemi bulunmaktadır. Yatırımcıların bu alanlardan gelir temin edebilmeleri için ise hem var olan sistemi hem de sisteme özgü terimleri kavramaları şarttır. Aksinin olduğu durumlarda bireyler hatalı işlemler yüzünden gelir elde etmekten çok para kaybederek büyük sıkıntı yaşayacaktır. Siz de içeriklerimizi takip ederek hem reponun genel tanımını hem de Turkvod repo gibi alternatif konu başlıklarını öğrenebilirsiniz.

Göz  Atabilirsiniz: En Kârlı Yatırım Hangisi? İşte 6 Maddede Yatırım Araçları

Repo Temdit Nedir?

Repo konusunda temdit nedir bilinmesi için öncelikle reponun derinliklerine inilmesi gerekmektedir. Bireyler borsa üzerinden hisse senedi, döviz ya da kâğıt alım satımları yaparak ciddi paralar kazanabilmektedir. Bu bağlamda repo alternatifleri de önem derecesi yüksek olan alternatiflerden biri olarak gündeme gelmektedir. Kişiler yatırımlarını repo ile geri alım vaadi vererek gerçekleştirmektedir. Yani kısa vadeli olan bir menkul kıymet vadenin tamamlanması sonrasında yine ilk satıcı tarafından geri alınmaktadır. Turkvod repo gibi aracılardan yapılan bu tür işlemler SPK denetimlerinden de geçtiği için güvenilir olarak kabul edilmektedir. Ancak bu konuda kişilerin bilmesi istenen konu başlıkları önem arz etmektedir. Repo temdit de bahsi geçen konu başlıklarından biridir. Anlatıldığı üzere repo işlemleri sırasında bir vade belirlenmektedir. Vade sonrasında ise menkul kıymetler ilk satıcı tarafından geri alınmaktadır. Fakat bazı burumlar söz konusu olduğunda karşılıklı taraflar vade uzatmasına yönelik bir anlaşma gerçekleştirmektedir. Anlaşma kapsamında vadenin ilerleyen bir zamana bırakılması ise repo temdit olarak tanımlanmaktadır.

Göz Atabilirsiniz;

Haftalık Repo Faizi Nedir?

Repo pek çok birey ya da kurum tarafından alternatif bir satın alma anlaşması olarak görülebilmektedir. Bireyler repo işlemlerini günümüzde bankalarına talimat vererek otomatik bir şekilde bile yaptırabilmektedir. Ancak bu konuda heyecan hissetmek isteyen pek çok birey takiplerini bireysel olarak yapmaktadır. Bireysel takipler ise faiz oranları ya da hatalık faiz gibi kavramların bilinmesini mecburi hale getirmektedir. Altı çizildiği üzere repo, alıcı tarafından bir fiyat ödenerek başlatılmaktadır. Başlama zamanından sonra ise değişim gösteren uzun ya da kısa vadeler belirlenmektedir. Gecelik repo gibi alternatifler de bulunduran haftalık repoda satma ve alma işlemi arasında bulunan zaman dilimi arasında menkul kıymetlerin rakamlarında değişim meydana gelmektedir. Var olan değişimin fiyat bazında incelenmesi ise haftalık repo faizlerinin oluşmasını sağlamaktadır. Analizlerini iyi şekilde gerçekleştiren kişiler haftalık faiz oranları ile birlikte sağlam paralar kazanabilmektedir.

Günlük Repo Nedir?

Turkvod repo başta olmak üzere farklı alternatifler üzerinden yapılabilen repoda tanımlamalar genellikle vade sürelerine göre gerçekleştirilmektedir. Bahsedildiği üzere satıcılar menkul kıymetlerini belli bir dönem sonrasında satın alma garantisi vermektedir. Süreler ise hem tercihlere hem de ihtiyaçlara göre değişim göstermektedir. Günlük repo olarak tanımlanan türler vade süresinin bir günden meydana gelmesi yüzünden bu başlık altında incelenmektedir. Özellikle banka otomatik talimatları üzerinden bu tür repo işlemleri yapan katılımcılar günlük repo oynamaktadır. Günlük olarak oynanan repoların getirileri oldukça iyidir. Yine de kişilerin ihtiyaçlarına göre vade sürelerini esneterek alternatif repo türlerini kullanmak hakları olduğu da unutulmamalıdır.

Repo Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kişiler için teknolojik gelişmeler hemen her alanda bir artı yaratmaktadır. Repo faiz oranlarının ya da doğrudan repo hesaplamalarının yapılması da elde edilen artı yönlerden biridir. Ancak yine de eski usul işlemler üzerinden hesaplama yapmak isteyenler için bir formül verilmesi doğru olacaktır. Repo hesaplaması yapmak isteyenler için getiri sonucuna ulaşmak anaparanın 100’e bölünmesi işlemi ile başlamaktadır. Sonrasında ise basit faiz 365’e bölünmelidir. Çıkan iki sonuç ise gün sayısı ile birlikte çarpılmalıdır. Yani Getiri= (anapara/100) x (basit faiz/365) x (gün sayısı) şeklinde hesaplanmalıdır. Bunun yerine gecelik repo gibi hesaplamalar için sitelerdeki hazır araçlar da kullanılabilmektedir. Hesaplama araçlarına anapara, yıllık faiz oranı ve gün sayısı yazılmaktadır. İşlemlerin yapılması ile birlikte hesapla butonuna basan kullanıcılar ilgili sonuçlara erişim sağlayabilmektedir.

Gecelik Repo Nedir?

Repo kullanım alanları geniş bir yatırım aracı olduğu için alternatif türleri bulunmaktadır. Türler arasındaki tercihlerde bireylerin istekleri önemli bir yer kapladığı kadar piyasa durumlarının kontrol edilmesi de gerekmektedir. Çünkü piyasadaki nakit ihtiyaçlarına göre tür belirlemek her daim daha kazançlı çıkılması anlamı taşımaktadır. Günlük ya da gecelik olarak türleri bulunan repoda gecelik olanlar da piyasadaki nakit ihtiyacı olduğunda tercih edilen alanlardan biridir.

Kısa vadeli yatırım aracılarından olan repo, gecelik olarak oynandığında işlemler aynı gün içerisinde tamamlanmaktadır. Fakat gecelik repoda vade Cuma günü olarak açıklandıysa ödemelerin temin edilebilmesi için pazartesi olana kadar beklenmesi gerekecektir. Bir gün üzerinden taahhüt anlaşmaları yapılarak gerçekleştirilen gecelik reponun hangi durumlarda oynandığı çok önemlidir. Çünkü yapılan analizler reponun bu türünün özellikle enflasyon yüksek olduğunda ciddi kazanımları garantilediğini göstermektedir. Diğer türlü ortalama kazanç elde eden bireyler yine de doğru adımlarla sermayelerini kısa süre içerisinde katlayabilmektedir. Karşılıklı tarafların vade uzatma kararı alması ile birlikte temin edilecek olan faiz oranı da artmaktadır. Bu da gecelik repo kazançlarının yine beklenenden daha fazla olmasını sağlamaktadır.

Repo İhalesi Nedir?

Piyasalarda dönemsel değişiklikler olmasına karşın nakit ihtiyacının boy gösterdiği zaman dilimleri olabilmektedir. Bu gibi zaman aralıklarında repo işlemleri özellikle gündeme getirilmektedir. Çünkü Merkez Bankası SPK onayı olan yerlerden menkul kıymet satın alarak nakit ihtiyacını ortadan kaldırmaya çalışmaktadır. Pekâlâ, satın alma işlemleri esnasında klasik vade zamanları belirtilmektedir. Karşılıklı anlaşmalar çerçevesinde belirlenen vade geldiğinde ödenecek olan faiz oranları bile açık olarak vurgulanmaktadır. Taraflar bu gibi durumlarda bir sözleşme imzalayarak işlemleri resmi hale getirmektedir. Merkez Bankası ülkemizdeki para akışından para durumlarına kadar hemen her alanda kontrol yetkisine sahiptir. Türk Lirası değerinin korunması için yapılan repo ihaleleri de anlatıldığı üzere bu kapsamda işlem görülen bölümlerden biridir.

Dikkatinizi Çekebilir: Açık Piyasa İşlemleri ( APİ ) Nedir?

Merkez Bankası bünyesinde gerçekleştirilen açık piyasa işlemleri geçerli olduğu zaman aralıklarında hatalık fon satışları da yapmaktadır. Böylelikle repo faizleri de Merkez Bankası kontrolünden geçmiş olmaktadır. Repo faizlerinin Merkez Bankası kontrolünde olması neticesinde enflasyon da denetim altına girmektedir. Anlaşıldığı üzere Merkez Bankası ihale sistemi üzerinden piyasada etkinliğini belirlemektedir. Fonlanma maliyeti ise hem alıcının hem de satıcının zarar görmeyeceği faktörler temel alınarak hesaplanmaktadır. Gerçekleştirilen açıklamalardan da belli olduğu üzere bireyler ister Turkvod repo ile ister bireysel ya da bankalara otomatik talimatlar vererek repo yapabilmektedir. Gerçekleştirilen repolar özellikle kısa vadeli yatırım kazançlarının temininde etkin rol oynamaktadır. Getirisi daha yüksek olan repo kazançları için ise Merkez Bankası kontrolünde olan repo ihalelerine katılım sağlanması mümkündür. Böylelikle bu alanlara ilgili olan yatırımcıların tamamı kendilerine uygun bir repo türü bularak yatırımlarını gerçekleştirebilmektedir. Repo yatırımları için bir uzman desteği alarak hareket edilmesi de mümkündür.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz