Refinansman Kredi Nedir?

Refinansman Kredi nedir nasıl alınır
Refinansman Kredi nedir nasıl alınır

İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak adına bankalara giderek kredi başvurusunda bulunmaktadır. Bu başvuruların ardından olumlu sonuç alınırsa kredi çekilerek ihtiyaçlar giderilir. Bankalardan çekilen kredinin ardından daha avantajlı kredi seçeneği sunan bir bankadan kredi bulunabilir. İşte bu avantajlı olan bankadan çekilen kredi “Refinansman Kredi” olarak adlandırılır. Refinansman kredi ile kişi yüksek faizli olan krediyi kapatır. Bu sayede yüksek faizli olan kredi borcu kapatılmış ve yeni, düşük faizli kredi sayesinde avantaj elde edilmiş olur.

Refinansman Kredisi Ne Demektir?

Refinansman kredi yalnızca farklı bankadan düşük faizli kredi alarak diğer bankadaki yüksek faizli krediyi kapatmak değildir. Yani aynı bankadan daha düşük faiz oranına sahip olan bir kredi alınarak da refinansman kredisi alınmış olur. Daha genel bir ifadeyle günün şartlarında oldukça uygun faizle almış olduğunuz kredinin üzerinden 1-2 sene geçmesiyle birlikte daha avantajlı kredi faiz oranları ile sunulan kredilerden faydalanmak bize refinansman kredi nedir sorusunun yanıtını vermiş olur.

Refinansman sayesinde kredide olan değişiklikler nelerdir?

Bu kredi sayesinde ilgili kredinin vadesi, faiz oranları değiştirilebilir. Bununla birlikte birden fazla kredinin tek bir kredi de birleştirilmesi, konut kredisi veren banka değişikliği de yapılabilmektedir. Kısacası sıfırdan yeni bir bankadan daha uygun koşullarda kredi kullanımı anlamına gelir.

İlginizi çekebilir: Konut Kredisini Erken Kapatmak Mümkün mü?

Refinansman Kredi olmadan faiz düşürme olasılığı söz konusu mudur?

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Bitkisel Üretim Kredisi Nedir? Nasıl Alınır?

Bankalardan almış olduğunuz kredi ürünlerinin tümü için faiz indirimi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu krediler karşılıklı sözleşmeler kapsamında kullandırılır. Borçlanacak olan taraf tüm koşulları kabul ederek sözleşmeyi imzalar ve bankada bu koşullar dahilinde müşterisine borç vermiş olur. Ne banka ne de müşteri bu koşulların dışına çıkamaz. Sözleşme incelendiğinde ilgili vade ve faiz oranları belirlendiği görülür. Her ay vadesi gelindiğinde en başta belirlenmiş faiz oranından kredinin taksiti ödenir. Kredi faiz oranları düşürmek isteniyorsa bunun tek yolu Refinansman kredi almaktır.

Kredi taksitlerini öderken bir yandan da diğer bankaların sunmuş olduğu kredileri ve bu kredilerin faiz oranlarını sürekli takip etmelisiniz. Uygun görünen noktada o bankadan ilgili krediyi çekip eski yüksek faizli krediyi kapatarak refinansman kredisi almış olursunuz. Bu da daha yüksek olan bir borcun bir miktar olsun düşürülmesini sağlayacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz