QR Kod Okutarak Para Çekme Nasıl Yapılır?

QR Kod Okutarak Para Çekme Nasıl Yapılır
QR Kod Okutarak Para Çekme Nasıl Yapılır

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Günümüz bankacılık işlemlerinde en önemli husus; güvenlik ve teknolojik yeniliklerdir. Bunlardan birisi olan QR kod okutarak para çekme ile artık kart olmadan ve bankamatiklerde tuşlama yapmadan insanlar daha hızlı bir şekilde bankamatikten para çekebilmektedirler. Bu yüzden de güncel teknolojinin uygulanabildiği tüm yenilikler bankacılık uygulamalarında kullanılmaktadır. Bilindiği üzere bankacılık işlemleri artık akıllı telefonlar üzerinden yapılabilmekte. İnsan yaşantısının yeni Dünya düzeni sebebiyle daha hızlı bir hale gelmesi ile artık bankacılık işlemleri da hız kazandı. QR Kodla para çekme özelliği olduğu gibi ayrıca para yatırma işlemini de yapmamıza imkan sağlamaktadır. Bu noktada banka uygulamasından belirlediğiniz seçeneklere göre bankamatiklerin yanıt verdiğini unutmayalım.

İlgili Yazılarımız;

QR Kod Okutarak Para Çekme İşlemi

Mobil bankacılık uygulamaları üzerinden yapılan bu işlemde çekilmek istenen tutar uygulama üzerinden belirlendikten sonra dilediğiniz bankamatikten QR Kod okutma ile para çekebilirsiniz. Özellikle cüzdan taşımak istemeyen ya da hesap kartı yanında bulunmayan kişiler tarafından sık kullanılan bu yöntem ile banka hesaplarından para çekme işlemi QR kod okutarak kolaylıkla yapılabilmektedir.  Para çekmek için ayrıca bir QR kod okutma programına da ihtiyacınız yoktur. Para çekme işlemi esnasında bankanıza ait uygulama ekranında QR Kod okutma sayfası yüklenecek ve siz bankamatik üzerinden ilgili alanı okutarak hızlı bir şekilde belirlediğiniz tutarı bankamatikten çekebileceksiniz. QR Kod okutarak para çekmek için banka uygulamaları arasında bazı farklılıklar olabilmektedir. Ancak temel haliyle QR Kod okutma ile para çekme işlem sırası aşağıdaki gibidir.

 1. Bankacılık uygulamanıza giriş yapın.
 2. QR Kod ile ATM’den para çekme penceresini açın.
 3. ATM’den çekmek istediğiniz tutarı tuşlayın.
 4. Telefon ekranında çıkan QR kod okutma ekranına bankamatik üzerindeki QR Kodu okutun.
 5. Bankamatikten işlemin tamamlanmasını bekleyin.

Dikkatinizi Çekebilir;

 • HSBC Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti İçeriğe Git
 • Halkbank Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti İçeriğe Git
 • Garanti BBVA Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti İçeriğe Git
 • Fibabanka Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti İçeriğe Git
 • Denizbank Bankamatik Kartı Günlük Para Çekme Limiti İçeriğe Git

QR Kod Okutarak Para Çekme İşlem Ücreti Var Mıdır?

Bankalar yaptıkları her işlem için kullanıcılardan ücret talep etmektedir. İster istemez ücretsiz işlem olarak lanse ediliyor olsa bile bankacılık uygulamaları en nihayetinde aracılık yaptıkları işlemleri ücretlendirmeye dayanmaktadır. Ancak QR Kodla para çekme işlemi süreci kısalttığı için çok fazla insan tarafından kullanılmakta ve bankacılık işlemlerinde yüksek oranda hızlanma sağlamaktadır. Bu noktadan bakıldığında QR kodla para çekme aslında çok kullanışlı bir teknoloji. Bankalar bu teknolojiyi müşterilerine sunmalarının karşılığında ise herhangi bir ücret talep etmemekteler. Duraksama yaşanmayan ve para çekme gibi basit bir işlemi kolaylaştıran bu teknoloji sayesinde hem veznelerde yoğunluk oluşmamakta hem de bankamatik sıraları uzamamaktadır.

QR Kod Okutarak Para Yatırma İşlemi

ATM’ler para çekmek olduğu kadar para yatırmak içinde yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Özellikle kartlar ve banka hesapları üzerinden yaptığımız ödemelerin gecikmemesi ya da eksik olmaması için bazı durumlar hızlı bir şekilde para yatırmamız gerekmektedir. Bu noktada bizlere fayda sağlayan QR Kod okutarak para yatırma özelliği yine para çekme işlemi kadar faydalıdır. Peki, QR Kod okutarak para yatırma nasıl yapılır? Daha önce bahsettiğimiz üzere QR kodla gerçekleştirilen işlemlerinin tamamı bankanıza ait mobil şube uygulaması üzerinden yapılmaktadır. QR Kod işlemleri sekmesinde QR Kod Okutarak Para Yatır seçeneği üzerinden yatırmak istediğiniz tutarı belirledikten sonra yine bankanıza ait bankamatik ekranındaki QR kodu bankacılık uygulamanıza okutarak para yatırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca para çekme işleminde olduğu gibi QR Kod okutarak para yatırma işlemi komisyonsuz yapılabilmektedir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

 1. https://www.kredivepara.com/burganbank-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
 2. https://www.kredivepara.com/yapi-kredi-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
 3. https://www.kredivepara.com/anadolubank-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
 4. https://www.kredivepara.com/alternatifbank-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
 5. https://www.kredivepara.com/albaraka-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/
 6. https://www.kredivepara.com/akbank-bankamatik-karti-gunluk-para-cekme-limiti/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz