QNB Finansbank Kredi Yapılandırma

Kredinin yeniden yapılandırması sayesinde tüketiciler ödeyemedikleri borçları ya da daha düşük faiz oranından yararlanma istekleri için bankalara başvuru yapılabilir ve kalan borçları üzerinden yeni bir ödeme planı oluşturulmasını talep edebilir.

2017 yılına girerken kara listedeki tüketici ve KOBİ sayısının 11,5 milyona yaklaşması nedeniyle sicil affı yasası çıkartılmış ve 6 ay içerisinde borçlarını kapatan ya da yapılandıran kişilerin kara listede değilmişçesine kredi kullanabileceği belirtilmişti. Tam olarak bu noktada yapılandırma yapılabilmesi için de bir madde eklenmesi gerekmişti ve bankalara olan borçların tüketici talebi olması halinde 72 aya kadar yapılandırılabilmesine izin verilmesi kararlaştırılmıştı. Yapılandırma kapsamında tüketiciler ödeyemedikleri borçlarını yeniden hesaplattırabiliyor ve daha düşük bir faiz oranından yararlanılması halinde geri ödemeyi avantajlı şekilde yapma imkanına kavuşabiliyor.

Yapılandırma başvurusunun değerlendirilmesi ve tüketicinin yapılandırmadan yararlanıp yararlanamayacağıyla ilgili son kararı ise banka vermektedir. Bu kapsamda yapılandırma başvurusu reddedilen tüketiciler yapılandırılmayan konut kredisi için hakkını Tüketici Mahkemeleri’nde arama imkanına sahip.

QNB Finansbank Kredi Yapılandırma

QNB Finansbank 72 Ay Yapılandırma Nasıl Yapılır?

QNB Finansbank aracılığıyla yapılandırma yapacak tüketicinin iki farklı başvuru seçeneği bulunur.

  1. Borç transferi başvurusu
  2. Yapılandırma başvurusu

Borç transferi, farklı bir bankaya olan borcunu QNB Finansbank’a taşımak veya tüm borçlarını tek bir bankada toplayıp bu bankaya olan borcunu yapılandırmak isteyen tüketiciler için ortaya çıkmış bir üründür. Borç transferi için başvuruda bulunmak isteyen tüketicilerin yararlanabileceği tek kanal QNB Finansbank şubeleridir. Bu kapsamda herhangi bir QNB Finansbank şubesine giderek borç transferi için başvuru yapılabilir. Borç transferi için yapılan başvurunun olumlu sonuçlanması halinde tüketiciden borçlu olduğu banka hesabıyla ilgili bilgiler talep edilecek ve doğrudan QNB Finansbank tarafından söz konusu borcun ödemesi yapılacaktır. Yapılan ödemeden sonra tüketicinin borçlu olduğu bankaya borç transferi yaptığını bildirmesi ve ödemelerini QNB Finansbank’a yapması gerekir.

Doğrudan QNB Finansbank aracılığıyla çektiği kredi için yapılandırma başvurusu iletecek tüketiciler ise şubelere ek olarak çağrı merkezi aracılığıyla da yapılandırma talebi iletebilmektedir. Tüketicinin talebi yapılandırmadan sorumlu banka birimine iletilmekte ve kısa süre içerisinde değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucu yapılandırma başvurusu kabul edilen tüketiciler yeni ödeme planı ve taksit tutarlarıyla ilgili bilgilendirilmekte ve içerisinde bulunulan aydan itibaren yeni taksit tutarlarıyla ödeme yapmaktadır.

QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

QNB Finansbank aracılığıyla çektiği ihtiyaç kredisi ya da farklı bir bankadan edindiği tüketici finansman borcu için yapılandırma başvurusu iletmek isteyen tüketicinin en yakın QNB Finansbank şubesine gitmesi ya da çağrı merkeziyle iletişime geçmesi gerekir. Borç transferi yapacak tüketicilerin öncelikle bir cari hesap açması ve bu hesap aracılığıyla başvurusunu iletmesi şarttır.

İhtiyaç kredisi yapılandırması faiz oranlarında çok ciddi değişikliklerin olmaması nedeniyle çoğu zaman daha fazla geri ödeme yapılmasına neden olur ve olabildiğince düşük vadede yapılandırılması tavsiye edilir. QNB Finansbank aracılığıyla yapılandırma başvurusu ileten ve yeni ödeme planıyla ilgili bilgilendirilen tüketicinin faiz oranını yüksek bulması halinde farklı bankalarla görüşmek ve farklı bir banka aracılığıyla borç transferi yapmak gibi imkanları da vardır. Yine yapılandırmaya konu kredinin erken kapatılması nedeniyle ödenmesi gereken erken ödeme cezasının ne kadar olacağı da mutlaka öğrenilmelidir.

QNB Finansbank Taşıt Kredisi Yapılandırma

Taşıt kredisi yapılandırması yasa kapsamında değildir ve bu nedenle doğrudan başvuru yapılamaz. Yine de borç transferi yapabilmek için ihtiyaç kredisi veren bankalarla temas kurmak ve borç transferi kapsamında çekilen tüketici finansmanını yapılandırmak mümkündür. QNB Finansbank’ta borç transferi yapan bankalar arasında yer alır ve bu nedenle taşıt kredisi çeken tüketicilerin borç transferine başvuru yaparak yeni borcunu yapılandırması mümkün olur.

QNB Finansbank aracılığıyla borç transferi yapacak tüketicinin en yakın QNB Finansbank şubesine giderek borçlu olduğu banka hesabıyla ilgili bilgileri paylaşması ve başvuru formunu doldurması yeterli olacaktır.

QNB Finansbank Konut Kredisi Yapılandırma

Daha önce kullanılan konut kredisinin faizlerinin düşmesi nedeniyle yeni bir hesaplama yapılmasını isteyen ya da borçlarını ödeyemediği için taksit tutarlarını düşürmeyi talep eden tüketiciler konut kredisi yapılandırması da yapabilmektedir. Yapılandırmayla ilgili yasa yürürlüğe girdikten sonra en yoğun refinansman başvurusu konut kredileriyle ilgili olmuştur ve bankalar çoğu tüketicinin yapılandırma başvurusuna olumlu dönüş yapmıştır.

QNB Finansbank konut kredisi yapılandırması için başvurulabilecek bankalar arasında yer almaktadır. Faizlerin düşmesi ve yeni faiz oranlarından yararlanılmak istenmesi ya da borçların ödenememesi nedeniyle aylık taksit tutarlarının düşürülmesi gerekliliği yapılandırma başvurusu iletmek için yeterli sebeplerdir. Konut kredisi yapılandırma başvurusu iletmek için şubeler ya da çağrı merkeziyle iletişime geçilebilir ve talep, ilgili birime iletilebilir.

Konut Kredisi Yapılandırması Reddedildi

Konut kredisi yapılandırma başvurusu reddedilen tüketicilerin yeniden yapılandırma başvurusu iletmesi, ancak bu başvurusunu şubeden dilekçe ile yapması gerekir. Dilekçe ile yapılan başvuruya bankanın da dilekçe ile yanıt vermesi gerekecektir. Yapılandırma başvurusunun reddedildiğiyle ilgili cevap dilekçesi tüketiciye ulaştığında, bu dilekçe ile Tüketici Mahkemesi’ne başvurmak ve mahkeme kararıyla yapılandırma yapılmasını sağlamak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir