Ptt Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT, emekli vatandaşlara yönelik kredi imkanı sunmaktadır. Aslında krediyi veren PTT’nin kendisi değildir, PTT burada bankalar ve kredi kullanacak kişiler arasına aracı görevi görmektedir. PTT kredileri daha çok emekli kredisi olarak bilinir.

İhtiyaç kredisi çekmeyi düşünen emekli vatandaşlar PTT’nin anlaşmalı olduğu Burgan Bank, Aktif Bank, ING Bank, DenizBank ve TEB gibi bankalardan kredi başvurusu yapabilir ve PTT’nin sunmuş olduğu uygun faiz oranlarıyla kredi çekilebilirler. PTT şubelerine yapılan direkt başvurular ilgili bankalara yönlendirilerek banka değerlendirmesi sonucu sözleşme imzalanır ve PTT’den kredi çekilebilir.

Kredi alamayanlara kredi veren bankalar için TIKLAYIN

Ptt Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT kredi başvurusu için emekli olmanın yanı sıra yaş da önemli bir kriterdir. Yaş sınırı bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte üst sınır 80’dir. 80 yaşın üzerindeki emekliler kredi kullanamamaktadır. Bunların yanı sıra aylık gelirin yarısının çekilecek kredi taksitlerini karşılayabilmesi şartı aranır. Kredi çekecek vatandaşın kredi notunun yeterli olması da yine aranan şartlar arasındadır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Halkbank Kredi Başvurusu 2018


PTT kredisi almak isteyen bireyler herhangi PTT şubesine giderek başvurularını anında gerçekleştirebilir. PTT emeklilerinden kimlik kartı dışında herhangi belge ya da kefil istememektedir. Ancak maaşlarını PTT üzerinden almayan emekli veya çalışan kişilerden gelir belgeleri talep edilmektedir. Bankanın üst yaş sınırı olan 80 yaşını geçmemek gerekmektedir. Örneğin kredi kullanmak isteyen bireyin yaşı 78 ise bu kişiye en fazla 2 yıl vadeli kredi sağlanabiliyor.

Anında kredi veren bankalar için TIKLAYIN

PTT Kredisinde Vade Tutarı Nedir ve Çekilebilecek Limit Ne Kadardır?

PTT kredisinde vade tutarı diğer düşük faizli ihtiyaç kredilerindeki gibi 36 ay ile sınırlıdır. Üst limit ise bankadan bankaya değişmekle birlikte 50.000 TL’ye kadarki kredi talepleri karşılanabilmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  İpotekli ihtiyaç kredisi nedir?

PTT Kredisine Başvuru Şartları Nelerdir?Maaşlarını PTT’den alan emekliler için;

  •  Kredi notlarının kredi kullanımı için yeterli olması,
  •  Kredi başvurusu sırasında 80 yaşının üzerinde olunmaması (bankadan bankaya değişebilmektedir)
  •  Aylık gelirlerinin yarısının kredi taksitlerini karşılayabilmesi aranmaktadır.
  •  Maaşlarını PTT’den almayan emekliler için;
  •  18 yaşını doldurmuş olmak ancak 80 yaşının üzerinde olmamak (bankadan bankaya değişebilmektedir),
  •  Gelir belgelerinin başvuru esnasında beyan edilmesi,
  •  Kredi notlarının kredi kullanımı için yeterli olması,
  •  Aylık gelirlerinin yarısının kredi taksitlerini karşılayabilmesi aranmaktadır.

PTT Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Maaşlarını PTT üzerinden alan emeklilerin kredi başvurularının değerlendirme süresi tercih edilen bankaya göre değişmekle birlikte 10 dakika- 1 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Maaşlarını PTT üzerinden almayan bireylerin kredi başvuru değerlendirmeleri ise 1- 2 iş günü sürebilmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Hangi bankadan kredi alabilirim

PTT Kredisinin Ödemesi Nasıl Yapıyor?

PTT üzerinden kredi almak isteyen kişinin başvurusunun olumlu sonuçlanmasını takiben kişi PTT’den kredi almaya hak kazanır. Aldığı bu krediyi ödemek için PTT emeklisi ise aylık taksit tutarı maaşından otomatik olarak düşürülür. Yani geri ödeme için ek olarak bir işlem yapmaya gerek yoktur. PTT üzerinden maaş almayan vatandaşlar ise PTT şubelerine giderek, kredi kullanılan bankanın ödeme kanallarını kullanarak veya EFT/havale yoluyla kredilerini geri ödemeleri mümkündür.

Kaynak: kredi ve para


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir