PTT Bonus Kredi Kartı Başvurusu

PTT, kargo ve telgraf hizmetleriyle başladığı yoluna bankaların müşterilere erişim, teklif noktası olarak ve Aktifbank aracılığıyla bankacılık faaliyetlerini yürüterek devam etmektedir. Kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye finansman, kredi kartı vb. bankacılık ürünü sağlayan PTT bu denli kısa süre içerisinde çağa ayak uydurmaya başlamasıyla sektör liderleri tarafından da sıkça tebrik edilmiştir. Bir süre önce PTT Matik kartını çıkartan ve emeklilik maaşı, devlet tarafından sosyal destek ödemeleri vb. alan tüketicilerin hesaplarına bu kartı tanımlayan PTT, şimdi de kredi kartı özellikli PTT Bonus’u tüketicilere sunmaya baladı. Bonus özellikli kredi kartlarının sahip olduğu her türlü özelliğe sahip olan PTT Bonus kredi kartına sahip olmadan önce başvuru yöntemleri ve diğer detayları hakkında bilgilenmekte yarar var.

Kredi Kartı Alma Koşulları

PTT Bonus kredi kartına sahip olmak isteyen tüketicinin 18 yaşından büyük olması gerekir. 18 yaşından küçük olan bireyler başvuru yaparak PTT Bonus kredi kartına sahip olamaz. İstisnai bir durum olarak 18 yaşın altındaki kişiler bir veli ile başvuru yapabilir, veliye tanımlı kredi kartının ek kart özellikli farklı bir tanesini kullanabilir. Ek kartlardan yapılan harcamaların ödemelerinin asıl karta yapılması ve ekstrelerinin de yine asıl karttan takip edilmesi gerekir.

Yaş sınırıyla ilgili bir problemi olmayan tüketicilerin yerine getirmesi gereken diğer bir şart da düzenli bir gelire sahip olmaktır. Bu kapsamda maaşlı bir işte çalışan, sigorta primi düzenli olarak yatırılan ya da kira, faiz vb. geliri olan tüketiciler rahatlıkla kredi kartı başvurusu yapabilir zira bu gelirlerin belgelenmesi mümkündür.

Unutulmaması gereken en önemli detay son güncellenen Kredi ve Kredi Kartları Mevzuatı uyarınca ilk defa kredi kartı sahibi olacak tüketicilerin iki yıl boyunca beyan ettiği gelirin en fazla 2 katına kadar kredi kartı limitine sahip olabileceği ve ilk yıl içerisinde asgari ödeme tutarının % 40 olacağıdır. Bu kapsamda 2 yıllık süreyi tamamlayan tüketiciler maaşının 4 katına kadar limit arttırımı talep edebilir. Bu mevzuatın tek istisnası öğrenci olmaktır. Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans ya da Doktora öğrencisi olan tüketiciler gelirlerini belgelemesine gerek kalmaksızın PTT Bonus kredi kartına sahip olabilir.

Kredi notu, daha önceden edinilen krediler ve kredi kartları gibi bankacılık ürünlerinden doğan sorumlulukların yerine getirilmesine istinaden tüketicinin derecelendirildiği bir sistemdir ve PTT’de yapılan kredi kartı başvuruları için kredi notunu incelemektedir. Bu kapsamda kredi kartı başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin yukarıdaki şartları sağlamasına istinaden yüksek bir kredi notuna da sahip olması gerekir. Bir puan vermek gerekirse 1400 ve üzeri kredi notuna sahip olmak çoğu zaman gelir belgesi dahi ibraz edilmemesini ve anında kredi kartı çıkartılmasını sağlar.

Kredi notu düşük olan tüketicilerin yararlanabileceği tek istisna yüksek bir gelire sahip olmak ya da teminat gösterebilmektir. Yüksek geliri olup düşük limitli bir kredi kartı için başvuru ileten ya da kredi kartı için bloke gibi çeşitli teminatlar verebilen tüketiciler kredi notu yüksek olmasa dahi kredi kartı edinebilir.

PTT Bonus Özellikleri

MasterCard özellikli olarak teslim edilen PTT Bonus kredi kartı tüketicilere Bonus’un çeşitli fırsat ve indirimlerinden yararlanma olanağı sunmaktadır. Oldukça düşük faiz oranlarıyla harcama yapılabilen PTT Bonus’u edinen tüketiciler ekstre atlama, MTV taksitlendirme ve kendi seçtiği günde ekstre ödemesi yapabilme imkanına sahiptir.

Başvuru Yöntemleri

PTT Bonus kredi kartı edinecek tüketicilerin online başvuru, telefondan başvuru ya da kısa mesajla başvuru yapma imkanı bulunmamaktadır. Tüketiciler PTT Bonus kredi kartı edinmek için yalnızca PTT Şubelerinden yardım alabilir. Kredi kartının teslimi de yine kurye aracılığıyla ev ya da beyan edilen iş adresine gerçekleştirilecektir.

Kredi Kartı Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir

PTT Bonus kredi kartı için başvuru yapan tüketiciler çoğu zaman 10 dakika gibi kısa bir süre içerisinde başvuru sonucunu öğrenebilir. PTT, başvuru sonucunun sorgulanabilmesi için henüz bir web servisi ya da çağrı merkezi menüsü oluşturmuş değildir. Bu nedenle başvuru hakkında bilgi edinmek isteyen tüketiciler yine başvuru yaptığı şubelere ziyarette bulunmalıdır, ancak çoğu zaman buna gerek kalmadan henüz şube içerisindeyken başvurular sonuçlanmakta ve tüketicinin başvuruda belirttiği GSM numarasına iletilmektedir.

PTT Bonus Kredi Kartı Yıllık Kart Aidatları

PTT tüketicilere Bonus özellikli 3 farklı kredi kartı sunmaktadır. Bunlar Classic, Gold ve Platinumdur. Bu kapsamda her kredi kartı için yıllık kart aidatı farklıdır ve PTT tarafından açıklanan şekliyle:

  • Bonus Classic 64 TL,
  • Bonus Gold 71 TL,
  • Bonus Platinum 79 TL’dir.

PTT Bonus Kredi Kartı Faiz Oranları

PTT Bonus kredi kartı limitinden nakit avans çeken tüketiciler bu işlem için çekim yaptığı tutarın % 3,5’i + 5 TL kadar ücret ödemek durumundadır. Nakit avans çekimi için en az 8 TL ödeme yapılmalıdır.

Kredi kartı ödemesini geciktiren tüketiciler Merkez Bankası tarafından açıklanan en yüksek faiz oranıyla gecikme faizine maruz kalır.

2017 yılında Nakit avans çekimi için ekstreye yansıtılacak faiz oranı % 1,84; alışveriş için % 1,84; gecikme için % 2,34’tür.

PTT Bonus Kredi Kartı Borç Ödemesi

PTT Bonus kredi kartına ödeme yapmak isteyen tüketiciler PTT şubelerinden, PTTmatik’lerden ya da İPÇ’den yararlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir