Provizyon İşlemi Ne Demek? Bekleyen Provizyon Nedir?

Provizyon işlemi nedir
Provizyon işlemi nedir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Provizyon, ödeme onay sistemidir, provizyon nedir ne işe yarar sorusuna en basitinden bir ürün aldığınızda bilgilerinizi girip onayladığınızda bankanıza ileti gider ve banka bu işlemi, eğer kartınızda sıkıntı yoksa otomatik onaylar. Bu işlem sırasında kredi kartı veya banka kartınızın limitinizin yeterli olup olmadığı, internet alışverişine açık olup olmadığının kontrolleri yapılmaktadır. Saniyeler içinde gerçekleşen bu iletiye kısaca provizyon deniyor. Provizyon işlemlerin de sık sık hata alabilirsiniz en çok merak edilen konulardan biri de Provizyon alınamadı ne demek sorusu.

Kredi veya Banka kartınızla alışveriş yaparken provizyonun alınamadığına ilişkin bir uyarı alıyorsanız, bu hatanın belli başlı nedenleri vardır. İlk olarak en sık yapılan hataların başında yer alan, kart bilgilerinin yanlış girilmesi bu hataya sebep olabiliyor. Bir diğer husus ise kredi kartınızın internet alışverişine kapalı olması da provizyon verilememesine neden oluyor. Üçüncü olarak, kartınızın limiti yeterli değilse bu uyarıyı alabilirsiniz. Son olarak ise, eğer kartınızı yıllardır kullanıyorsanız üstünde yazan son kullanım tarihinin geçmiş olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Bu durumda kartın kullanım süresi dolduğundan uyarı almanız gayet normaldir. Ayrıca bazı web siteleri müşterilerinin kredi kartlarını engelleyebiliyor. Yani alışveriş yaptığınız web sitenin kredi kartınızı engellemediğinden emin olmalısınız. Yurt dışı alışverişi yapanlar eğer kartınızla aliexpress, amazon gibi global e-ticaret siteleri üzerinden ürün alıyorsanız bu hatayı alabilirsiniz. Çünkü pos ödemeleri sırasında onay işleminin olmaması veya provizyonun geç gelmesi dolayısıyla hata alınabiliyor. Bu genelde yurtdışından alınan bir kredi kartı ile Türkiye’de alışveriş yaparken veya tam tersi şekilde olabiliyor. Bu gibi durumlarda bekleyen provizyon ne kadar sürer yanıtı için bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşmeniz sizi kısa sürede çözüme ulaştıracaktır.

Açık Provizyon Ne Anlama Gelir?

Sanal ya da fiziksel postan kredi kartı ile işlem geçirildikten hemen sonra bankanızın internet şubesinde bu kredi kartı işlemi “Açık Provizyon” lar altında görünürler. Müşteri açısından bir işyerinde mal ya da hizmet alımı bittiğinde genelde süreç sonlanmıştır. Zamanı geldiğinde işlem ekstreye yansır ve kart borçlanır. Başınıza gelmemiş olabilir fakat, bazı durumlarda, yaptığınız bir kartlı alışveriş bir türlü borç olarak yansımaz. Merak eder durursunuz, bazen de bankanızı arar, bu işlem neden hesabıma yansımıyor dersiniz. Bazen de yaptığınız bir internet alışverişinde aynı tutarda birden fazla işlem görürsünüz, bir müddet sonra bu birden fazla aynı işlemden yanlızca bir tanesinin dönem içine yansıdığını görürsünüz. Bu gibi durumların sebebi bu kapama meselesidir. Kapama provizyonu alınan bir işlemin ikinci bir onay mekanizmasına sokulmasıdır. Ülkemizde ikincil onayı mekanizması olmayan işlem olmamakla beraber, yurt dışında bazı ülkelerde bu mekanizma bulunmamaktadır.

Provizyon İşlemi Ne Demek?

Bir kredi kartı ile işlem yapıyorsanız işlem tutarı kadar kart limitinizin düşmesi anlamına gelir. Bir banka kartı kullanıyor iseniz işlem tutarınızın kartınızın bağlı olduğu cari hesaptan düşmesi anlamına gelir. Kredi kartı ile provizyon alınması demek bu işlemin borç olarak kartınıza yansıması demek değildir. Aşağıdaki durumlardan biri olduğunda bu kapama çevrimi hayat kurtarır; Kartı posa taktınız ve başarılı işlem slibi çıkmadan kasiyerin kartı postan çıkarttığını varsayınız. Sizde işlem onaylanmıyor diye alışverişten vazgeçtiniz. Bu işlem anında bankanızın internet şubesini kontrol ettiğinizde bu işlemin onaylanmış ve kart limitinizden düşümün yapıldığını görürsünüz. Burada bu işlemin bir müddet sonra ortadan kaybolmasını sağlayan olay kapama kaydının gönderilmemesidir. Ya da bir internet sitesinden bir alışverişi 2 defada yapabildiniz. Gene işlem anında bankanızın internet şubesini kontrol ettiğinizde 2 tane başarılı işlem görürsünüz açık provizyon nedir sorusu bu şekilde cevaplanır. Yani bu işlemlerden birinin hesabınıza yansıması diğerinin ise bir müddet sonra ortadan kaybolması durumu kapama gönderilip gönderilmemesi ile ilgilidir. Provizyonda bekleyen işlemler ziraat bankası kart sahibi olarak bir pos cihazından ya da internetten bir işlem yaptığınızda bu işlemler hemen dönem içi hareketlerinize yansımazlar. İşlem yapıldığı andan itibaren işlemin dönem içine girmesine kadar geçen sürede bu işlemlere provizyondaki işlemler denmekte. Bazı durumlarda bu işlemler dönem içi hareketlerinize hiç yansımazlar.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Kredi Kartı Hata Kodları ve Çözümleri

Göz Atabilirsiniz;

Bekleyen Provizyon Ne Demek?

Provizyon, ön onay anlamı taşıyan bir kelimedir. Kredi kartı ile yapmış olduğunuz işlemler ilk etapta kart hareketlerine Bekleyen Provizyon olarak yansımaktadır. Onay aşamasında bulunan harcamalar, kart hareketlerinde bekleyen provizyon olarak görünür

Onay bekleyen işlemlere provizyondaki işlemler ya da açık provizyon işlemleri denmektedir.

Nasıl bir onay bu? Ya da neden onay bekler bir işlem?

İki durumda olabilir.

1-) İşlemi, kartınızın bankasına ait bir pos ile yaptı iseniz o pos henüz kapama mesajı göndermemiştir.

2-) İşlemi, kartınızın bankasına ait olmayan, başka bir banka posu ile yaptı iseniz o banka henüz kapama mesajı göndermemiştir.

Bu işlem için ilgili kaynaktan kapama mesajı gelmediği müddetçe provizyon da bekleyecektir.

Taki 7 gün gibi ( bu süre bankadan bankaya değişir) bir süre sonra geçene kadar. 7 gün sonra bu işlem provizyondan düşer yani expire olur.  Kartınızın limiti açılır. Varsa o işlemden kazandığınız puan da geri alınır.

Başka bir ifadeyle kart işleminin dönem içine girmeden hemen önce beklediği duraktır. Açık provizyon işlemleri, kart dönem içine girene kadar finansal değer kazanmazlar.

Bu durum ne zaman meydana gelebilir?

1-) Kartın geçerli bir kart olduğunu anlamak için App Store gibi bazı siteler, küçük meblağlı bir otorizasyon talebi yaparlar ve bu talebe alınan onay mesajı ile kartın gerçek bir kart olduğunu anlarlar. Bu tür işlemler için kapama gönderilmeyeceğinden işlem müşteri hesabına hiçbir zaman yansımaz. Açık provizyonda beklerler. Taki işlem geçerliliğini yitirene kadar ( expire )

2-) Kart ile bir işlem yapar yapmaz, internet şubeden bu işlemi izlemek isterseniz, bunu bulacağınız yer açık provizyon ekranıdır. Çünkü pos lar gün sonu yapmadan işlemler dönem içine yansımazlar.

Telefonla provizyon nedir ziraat hesabınız ile ilgili işlem yapmak yada para çekme talebinde bulundunuz. Böyle bir durumda talepte bulunduğunuz miktarın çok büyük bir miktar olması durumunda, hesabınızın bulunduğu ana banka ile iletişim kurularak, söz konusu miktarın provizyonu olup olmadığına bakılır. Bu işlem de bir tür provizyon işlemi olarak ifade edilebilir.

Sağlık Provizyon almak ne demek?

Sağlık provizyon sorgulama sistemi olarak bilinen Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi, yani kısaca SPAS; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nın tek çatı altında birleşmesinden sonra, üç ayrı kuruma bağlı sağlık yardımı hak sahipliği işlemlerinin tek bir program üzerinden yürütülmesi amacıyla 2012 yılı Ocak ayında hayata geçmiş bir yazılım uygulamasıdır. Bu uygulama müstahaklık (müstehaktır provizyon nedir?; sizin sigortadan hangi kapsamda yararlandığınız, aktif sigortanızın olup olmadığını gösterir) sorgulama gibi işlemler kolaylıkla hallediliyor. Provizyon almak demek talep ettiğiniz işlem tutarının bankanız tarafından onaylanması demektir. Bir kredi kartı ile işlem yapıyorsanız işlem tutarı kadar kart limitinizin düşmesi anlamına gelir. Bir banka kartı kullanıyor iseniz işlem tutarınızın kartınızın bağlı olduğu cari hesaptan düşmesi anlamına gelir. Kredi kartı ile provizyon alınması demek bu işlemin borç olarak kartınıza yansıması demek değildir.
Provizyonlar borç olarak ikinci onaylardan sonra kartınıza borç olarak yansırlar.

Provizyon alındığında mal/hizmet alımı gerçekleştiği anlamına gelir. Bu da bu bedelin “mutlaka” kart sahibinden alınması ve ilgili işyerine ödenmesi anlamına gelir. İşler yolunda gittiğinde, %99.99 oranında işler yolunda gider, süreç böyledir. Ama onay süreçlerinde terslikler olduğunda farklı durumlar ortaya çıkabilmektedir.
İşleme provizyon alınması ile finansallaşması arasında geçen süreye Açık Provizyon Süresi denmektedir.

Provizyonda bekleyen para ne zaman onaylanır? Bu sorunun ortaya çıkışı ise genellikle yurtdışında oluyor. Yani genel olarak yurtdışından alışveriş yapmıyorsanız, bu tarz bir sorunu düşünmenize gerek yok. Yurtdışı alışveriş ve gönderimlerde karşınıza çıkacak bu sorun için, uzunca bir süre beklemeniz gerekebilir. Eğer debit bir kartınız bulunuyorsa bu sorunla karşı karşıya kalmanız mümkün değildir. Genel olarak diğer yöntemleri kullandığınızda, paranın provizyonda kalma sorunuyla yüz yüze kalabilirsiniz. İnsanlar bu tarz durumlarda istedikleri ürünü alabilmek için, paranın karşı tarafa geçişini çok uzun bir süre beklemek zorunda kalıyor. Bu işlemin diğer bir olumsuzluğu ise, sonuca varabilmek için herhangi bir işlem yapamıyorsunuz. Hangi yolu denerseniz deneyin, paranın provizyonda kalma süresini kısaltmanız mümkün değildir.

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çeken İçerikler;

  1. https://www.kredivepara.com/duzce-eve-ek-is-veren-firmalar/
  2. https://www.kredivepara.com/fibabanka-musteri-hizmetleri-direk-baglanma/
  3. https://www.kredivepara.com/vakifbank-aninda-kredi-basvurusu/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz