Protestosuz Senet Ne Demek?

Protestosuz Senet
Protestosuz Senet

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Protestosuz Senet kavramını şu şekilde açıklayabiliriz; TTK 626 ve 642/ 2 Maddeleri gereğince senedi düzenleyen borçlu (keşideci) protesto edilmediği takdirde hamil (senedi elinde bulunduran alacaklı), keşideci ve avalist (çekin ön yüzünde imzası bulunan borcu kabul eden diğer kimse) dışında senedin arka yüzünde yazılı cirantalara karşı müracaat hakkını kaybeder.Anlamı şudur; TTK 626 gereğince vadeyi takip eden 2 iş günü içinde noter aracılığı ile keşideciye protesto göndermez iseniz senedin arka yüzünde ciroları bulunan cirantalara başvurma hakkınızı kaybedersiniz, sadece keşideciye ve varsa avaliste müracaat hakkınız kalır.

Dikkatinizi Çekebilir: Senet Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Usulüne uygun şekilde protesto gönderdi iseniz keşide, avalist ve cirantaların tümüne karşı icra takibi açabilir, takip yapabilirsiniz.

Protestosuz Senet İcra Takibi

İcra Mahkemesi alacaklının kambiyo takibi yapma hakkının varolup olmadığını re sen araştırmak zorundadır.

Senetler ile yapılan işlemlerin olumsuz gidişatı sırasında karşınıza çıkacak olan banka protestosu, senetin son ödeme tarihinden en geç bir hafta önce, borçlulara iletilmektedir. Banka tarafından yapılan bu bildirim, ödeme süresi yaklaşan veya geçmiş olan bir borcun olduğunun kullanıcıya hatırlatılmasını içermektedir. Eğer, bankanın yapmış olduğu bu bildiriye uyum sağlayarak borçlar ödenirse, herhangi bir durum ortaya çıkmayacaktır. Fakat, protesto süresi dolmasına rağmen bir ödeme yapılmamışsa, bu durumda borçluları çok kötü bir durumun beklediğini söyleyebiliriz. Çünkü, bankaya bir borcunuz olmasa bile, alacaklının senedi bankaya getirmesinden dolayı, bu ödememe işlemi sizin kara listeye girmenize neden olacaktır.

İlginizi çekebilir: Emre Muharrer Senet İcra Takibi

Protestosuz Senet ile Kara Listeye Girmek

Kara listeye girmek ise, bilindiği üzere bankacılık sektöründeki en ağır cezalardan bir tanesidir. Çünkü bu cezayı alan kişilerin sicilleri uzun yıllar boyunca bankalar tarafından olumsuz değerlendirilmekte ve bankalara borçları olmasa bile, iyi bir müşteri gözü ile ne yazık ki bakılmamaktadır. Bundan dolayı, banka protestosu aldıktan sonra kendisini ne gibi sonuçların beklediğini merak eden kişilerin, oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Protesto süresi, bildirim size yapıldıktan sonra bir hafta için geçerli olacaktır. Bundan dolayı, olabildiğince erken ödeme yapılmalıdır. Fakat ödeme yapılmazsa, bu durumda bankadan alınan bu protesto, yerini ihtara bırakacaktır. Bu durum da aynı şekilde sicilinize işleyecektir.

Dikkatinizi Çekebilir: Senet Nasıl Geçersiz Olur?

Protesto ve ihtara rağmen borcu ödenmeyen bir senet söz konusu ise, bu durumda alacaklı konumdaki kişinin yapması gereken son ve en etkili yol icra dairelerine başvurmaktır. Buraya başvurulabileceği gibi, alanında uzman bir avukat ile görüşme sağlanarak ona vekalet verilebilir ve süreç oldukça hızlandırılabilir. Banka protestosunda olduğu gibi, bu aşamada da herhangi bir ihtimalden söz etmemiz mümkün değildir. Eğer, senet istenilen zamanda ödenmez ise, icra mahkemelerinde davalar görülmeye devam eder ve alacağın tahsili için, borçluların üç aya kadar hapsedilmesi söz konusu olabilmektedir. Bunun yanı sıra, borçluların üzerine kayıtlı olan taşınmazların ya da eşyaların haczi gerçekleştirilerek borcun ödenmesi sağlanabilecektir. Oldukça sıkıntılı bir şekilde sonlanacak olan bu senet borçlarında, kesinlikle ihmalkar olunmaması gerekmektedir.

Senet ödeme günü aslında iş yaptığınız kişi/kuruluş ile aranızda karar verip senet üzerine işlediğiniz tarihtir. Normal olarak bu süre dolduktan 2 iş günü içinde ödemeyi yapmak gereklidir. Fakat aranızda bir bağ ve güven durumu söz konusu ise süre sorunu çıkmadan da işinizi görebilirsiniz. Yani karşılıklı konuşup anlaşarak, süreyi geçseniz de yasal işlem başlamasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca senet ödemesi hafta içi ile sınırlı olmayıp, hafta sonu da yapılabilmektedir.

Bakmanızda Fayda Var: Ticari Senet Ne Demek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz