Profesyonel İş Dünyasına Girdirecek CV Hazırlamanın Püf Noktaları

CV hazırlama, çoğu zaman zor bir işlem gibi düşünülür. Bunun sebebi, özgeçmiş hazırlamayı bilmemek ve öneminin farkında olmaktır. Kariyer hayatında büyük bir etken olduğu için hazırlama ve sunma aşamasında stres yapılır.

Kariyer hayatının iyi olması için CV hazırlarken özenli davranılması gerekir. Çünkü özgeçmiş, sadece bireyleri değil şirketleri de ilgilendirir. CV, doğru bir şekilde hazırlandığında şirketlerle etkili bir şekilde iletişim kurmak mümkün olur. Titizlikle hazırlanmış doğru bir özgeçmiş, işverenlerin dikkatini çeker.

İş başvurusu sırasında CV istemeyen firma, kurumsal değildir. Dolayısıyla bu tür firmalarda profesyonel bir iş hayatı da beklenemez. CV, kurumsal firmalarda ilk izlenim olarak görülür. İşveren, özgeçmişi dikkatli bulursa mülakata çağırır ya da işe alım yapar.

CV Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

CV hazırlama sanıldığı kadar zor değildir. Nasıl hazırlanması gerektiğini bilmek, püf noktaları kaçırmamak ve öneminin bilincinde olmak yeterlidir. Ayrıca özgeçmiş hazırlarken kişi kendinden emin olmalıdır. Özgüveni olmayan bir birey, bunu istemsiz olarak özgeçmişte de gösterir. Bu da CV’nin değerlendirmelere alınmasına engel olur.

CV hazırlarken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, dürüst olmaktır. Özgeçmiş kişiye özeldir. Başkasının bilgilerini içermez. Kişisel bilgilerden deneyimlere kadar her bilgi doğru olmak zorundadır. Yanlış yazılan bilgiler, başvuru sonrasında fark edilmese bile sonradan öğrenilir. Başvuran kişi, özgeçmişe yazdığı bilgileri unutabilir. Ancak işveren unutmaz.

Önemsenmesi gereken diğer bir nokta ise işin ciddiyetinin farkında olmaktır. Çocukluktan çıkılmalı ve olgunlukla CV hazırlanmalıdır. Hazırlanan özgeçmişlerin kariyeri hayatını büyük oranda etkilediği unutulmamalıdır.

CV, Mülakatlarda Ne Kadar Etkili Olur?

Şirketler, iş başvurusu sırasında CV ister. Bu bazı firmalar için yeterli olsa da bazıları için başlangıçtır. Kurumsal firmalar, etkili buldukları özgeçmişleri birkaç defa inceler. Ardından kişiyle yüz yüze görüşmek ister. Böylelikle tanışma ve güven faslı gerçekleşir. Mülakattan başarıyla geçen kişiler, işe alınır.

Burada ilk etkenin CV olduğuna dikkat edilmelidir. CV, dikkat çekici olmadığında mülakatlara çağrılmaz. Bu yüzden profesyonel iş hayatına atılabilmek ve emin adımlarla ilerlemek için CV hazırlama aşamasının başarıyla geçilmesi zorunludur.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz