Portföy Yönetimi nedir? SPK Kimlere İzin Veriyor?

portfoy-yonetimi-nedir
portfoy-yonetimi-nedir

Kişilerin veya kurumların var olan sermayelerini daha üst rakamlara taşımak için yaptıkları tüm faaliyet “Yatırım” olarak adlandırılabilir. Yatırım bireysel çapta olabileceği gibi elbette kurumsal çapta da olabilir. Portföy ise bu yatırım sonucu olası servetin oluşturulma şekli olarak adlandırılır. Yani kıymetli madenler, nakit, mevduat, sermaye piyasası araçları, gayrimenkul, her türlü döviz birer “Portföy”dür. Peki portföy yönetimi nedir ?

Öncelikle Sermaye Piyasası araçlarının ne olduğuna bakacak olursak: Bu araçlar temel olarak menkul kıymetler ve diğer sermaye piyasası araçları olarak ikiye ayrılır.

Göz Atabilirsiniz;

Menkul kıymetler:

Belli bir miktarı temsil eden, alacaklılık yahut ortaklık sağlayan, belli dönemler için gelir elde edilebilen, yatırım aracı olarak kullanılabilen ve şartları Kurul tarafından belirlenen kıymetli evraklardır.

Göz atabilirsiniz: Portföy Yönetimi nasıl yapılır?

Diğer sermaye piyasası araçları:

Bu araçlar Menkul kıymetler dışında kalan ve yine şartları Kurul tarafından belirlenen sermaye piyasası araçlarıdır.

SİZİN İÇİN SEÇİLDİ:  Borsa İstanbul (BİST) Nedir? Amacı Faaliyetleri ve İşlem Saatleri

Portföy Yönetimi

Portföy yöneticiliği  nakit, mevduat, döviz, vadeli opsiyonlar ve işlemler, para piyasası araç ve işlemleri, sermaye piyasası araçları ile birlikte Kurul tarafından uygun görülen diğer işlemlerden oluşan portföylerin portföy yöneticisi olan kişinin yahut yatırımcının belirleyeceği risk ve riske karşılık getiri ölçüsünde, müşterilerle yapılacak olan ilgili portföy yönetim sözleşmesi dahilinde vekil olarak yönetilmesine Portföy Yöneticiliği adı verilir. Bu işlemlerin yapılmasına da Portföy Yönetimi denmektedir.

Yatırım bankaları, aracı kurumlar ve portföy yönetim şirketleri SPK (Serbest Piyasa Kurulu)’ dan izin aldığı takdirde Portföy yönetiminden yetkili olan kurum ve kuruluşlardır.

Bunun yanında bankalar, aracı kurumlar ve portföy yönetim şirketleri yine SPK’dan izin alarak buralara yatırım yapmayı düşünen müşterilere yatırım danışmanlığı da yapabilir.

Türkiye’de yer alan Yatırım bankaları  aracılığıyla siz de çok basit bir şekilde bu hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ticari Kredi Kartı Veren Bankalar

Portföy yönetim şirketi Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirimiş, özel olarak portföy yöneticiliği faaliyetlerinde bulunan ve Sermaye Piyasası Mevzuatı‘nda yer alan şartları yerine getiren bir anonim şirket olarak tanımlanabilir.

Güncelleme: 23.08.2019

Bu İçeriğe Göz Atanların İlgisini Çekecek İçerikler;


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz